سوره واقعه

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
<<الرحمن واقعه حدید>>
شماره: ۵۶
جزء : ۲۷
محل نزول: مکه
ترتيب نزول : ۴۶
تعداد آیه : ۹۶
متن و ترجمه سوره

فهرست سوره‌های قرآن

«سوره واقعه» پنجاه و ششمین سوره از قرآن کریم است و دارای ۹۶ آیه می باشد.

نزول سوره

ابن عباس و قتاده گویند: سوره واقعه مکی است، مگر یک آیه از آن که در مدینه نازل شده و آن آیه ۸۲ این سوره است: «وَ تَجْعَلُونَ رِزْقَکمْ أَنَّکمْ تُکذِّبُونَ».

و بعضى گفته‌اند: مکى است، مگر قول او تعالی: «ثُلَّةٌ مِنَ الْأَوَّلِینَ» (آیه ۱۳) و نیز: «أَفَبِهذَا الْحَدِیثِ أَنْتُمْ مُدْهِنُونَ» (آیه ۸۱) که در مسافرت و هجرت آن حضرت به مدینه نازل شده است.

این سوره در ترتیب مصحف، پنجاه و ششمین سوره و در ترتیب نزول، چهل و ششمین سوره قرآن کریم است که پیش از آن سوره طه و پس از آن سوره شعرا نازل شده است.

تعداد آیات

سوره واقعه شامل نود و نه آیه حجازى و شامى و نود و هفت آیه بصرى و نود و شش آیه کوفى است. اختلاف آن در چهارده آیه است، پس «اصحاب المیمنه» و «اصحاب المشئمه» و «اصحاب الشمال» سه آیه غیر کوفى است و «اصحاب الیمین» یک آیه غیر کوفى و مدنی اخیر است.

محتوای سوره

این سوره، قیامت کبرى را که در آن مردم دوباره زنده می‌شوند و به حسابشان رسیدگى شده جزا داده می‌شوند، شرح می‌دهد. نخست مقدارى از حوادث هول انگیز آن را ذکر می‌کند، حوادث نزدیک‌تر به زندگى دنیایى انسان، و نزدیک‌تر به زمینى که در آن زندگى می کرده، می‌فرماید: اوضاع و احوال زمین دگرگون می‌شود و زمین بالا و پایین و زیر و رو می‌گردد، زلزله بسیار سهمگین زمین کوه‌ها را متلاشى، و چون غبار می سازد.

آن گاه مردم را به طور فهرست‌وار به سه دسته سابقین و اصحاب یمین و اصحاب شمال، تقسیم نموده، سرانجام کار هر یک را بیان می‌کند. آن گاه علیه اصحاب شمال که منکر ربوبیت خداى تعالى و مسأله معاد و تکذیب کننده قرآن اند که بشر را به توحید و ایمان به معاد دعوت مى‌کند، استدلال نموده و در آخر، گفتار را با یادآورى حالت احتضار و فرا رسیدن مرگ و سه دسته شدن مردم خاتمه می‌دهد.[۱]

فضیلت سوره

ابى بن کعب گوید رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله فرمود: کسى که سوره واقعه را بخواند، از غافلین نوشته نشود.

و از مسروق روایت شده که گوید: کسى که می خواهد خبر پیشینیان و خبر اهل بهشت و خبر اهل آتش و خبر دنیا و خبر آخرت را بداند، پس سوره واقعه را بخواند.

و از ابن مسعود روایت شده که من از پیامبر صلّى اللَّه علیه و آله شنیدم که می فرمود هر کس سوره واقعه را هر شب بخواند، هرگز نیاز و تنگدستى و فقر باو نرسد.

و عیاشى به اسنادش از زید شحام از حضرت امام محمد باقر علیه السلام روایت کرده که فرمود: کسى که سوره «واقعه» را پیش از خوابیدن بخواند، خدا را ملاقات کند در حالى که صورت او مانند ماه شب چهارده خواهد بود.

و از ابى بصیر از امام صادق علیه السلام روایت کرده که گفت: کسى که در هر شب جمعه سوره واقعه را بخواند، خدا او را دوست دارد و محبّت او را در دل تمام مردم قرار دهد و هرگز در دنیا بدى و فقر و آفتى از آفات دنیا نبیند، و از رفقاء امیرالمؤمنین علیه السلام خواهد بود.

پانویس

  1. ترجمه المیزان، ج‌۱۹، ص: ۶۱۹

منابع

  • فضل بن حسن طبرسی، ترجمه مجمع البیان فی تفسیر القرآن، ج‌۲۴، ص۱۲۶.
  • محمد حسین طباطبایی، ترجمه تفسیر المیزان، ج‌۱۹، ص۱۹۶، قم ۱۳۷۴.
  • ترتیب نزول سوره ها، در همین دانشنامه.

پیوست

سوره واقعه/متن و ترجمه

سوره قبلی:

۵۵.الرحمن

۵۶.الواقعة سوره بعدی:

۵۷.الحديد

۱.سوره فاتحه ۲.سوره بقره ۳.سوره آل عمران ۴.سوره نساء ۵.سوره مائده ۶.سوره انعام ۷.سوره اعراف ۸.سوره انفال ۹.سوره توبه ۱۰.سوره یونس ۱۱.سوره هود ۱۲.سوره یوسف ۱۳.سوره رعد ۱۴.سوره ابراهیم ۱۵.سوره حجر ۱۶.سوره نحل ۱۷.سوره اسراء ۱۸.سوره کهف ۱۹.سوره مریم ۲۰.سوره طه ۲۱.سوره انبیاء ۲۲.سوره حج ۲۳.سوره مومنون ۲۴.سوره نور ۲۵.سوره فرقان ۲۶.سوره شعراء ۲۷.سوره نمل ۲۸.سوره قصص ۲۹.سوره عنکبوت ۳۰.سوره روم ۳۱.سوره لقمان ۳۲.سوره سجده ۳۳.سوره احزاب ۳۴.سوره سبأ ۳۵.سوره فاطر ۳۶.سوره یس ۳۷.سوره صافات ۳۸.سوره ص ۳۹.سوره زمر ۴۰.سوره غافر ۴۱.سوره فصلت ۴۲.سوره شوری ۴۳.سوره زخرف ۴۴.سوره دخان ۴۵.سوره جاثیه ۴۶.سوره احقاف ۴۷.سوره محمد ۴۸.سوره فتح ۴۹.سوره حجرات ۵۰.سوره ق ۵۱.سوره ذاریات ۵۲.سوره طور ۵۳.سوره نجم ۵۴.سوره قمر ۵۵.سوره الرحمن ۵۶.سوره واقعه ۵۷.سوره حدید ۵۸.سوره مجادله ۵۹.سوره حشر ۶۰.سوره ممتحنه ۶۱.سوره صف ۶۲.سوره جمعه ۶۳.سوره منافقون ۶۴.سوره تغابن ۶۵.سوره طلاق ۶۶.سوره تحریم ۶۷.سوره ملک ۶۸.سوره قلم ۶۹.سوره الحاقه ۷۰.سوره معارج ۷۱.سوره نوح ۷۲.سوره جن ۷۳.سوره مزمل ۷۴.سوره مدثر ۷۵.سوره قیامه ۷۶.سوره انسان ۷۷.سوره مرسلات ۷۸.سوره نبأ ۷۹.سوره نازعات ۸۰.سوره عبس ۸۱.سوره تکویر ۸۲.سوره انفطار ۸۳.سوره مطففین ۸۴.سوره انشقاق ۸۵.سوره بروج ۸۶.سوره طارق ۸۷.سوره اعلی ۸۸.سوره غاشیه ۸۹.سوره فجر ۹۰.سوره بلد ۹۱.سوره شمس ۹۲.سوره لیل ۹۳.سوره ضحی ۹۴.سوره انشراح ۹۵.سوره تین ۹۶.سوره علق ۹۷.سوره قدر ۹۸.سوره بینه ۹۹.سوره زلزال ۱۰۰.سوره عادیات ۱۰۱.سوره قارعه ۱۰۲.سوره تکاثر ۱۰۳.سوره عصر ۱۰۴.سوره همزه ۱۰۵.سوره فیل ۱۰۶.سوره قریش ۱۰۷.سوره ماعون ۱۰۸.سوره کوثر ۱۰۹.سوره کافرون ۱۱۰.سوره نصر ۱۱۱.سوره مسد ۱۱۲.سوره اخلاص ۱۱۳.سوره فلق ۱۱۴.سوره ناس

قرآن
متن و ترجمه قرآن
اوصاف قرآن (اسامی و صفات قرآن، اعجاز قرآن، عدم تحریف در قرآن)
اجزاء قرآن آیه، سوره، جزء، حزب، حروف مقطعه
ترجمه و تفسیر قرآن تاریخ تفسیر، روشهای تفسیری قرآن، سیاق آیات، اسرائیلیات، تاویل، فهرست تفاسیر شیعه، فهرست تفاسیر اهل سنت، ترجمه های قرآن
علوم قرآنی تاریخ قرآن: نزول قرآن، جمع قرآن، شان نزول، کاتبان وحی، قراء سبعه
دلالت الفاظ قرآن: عام و خاص، مجمل و مبین، مطلق و مقید، محکم و متشابه، مفهوم و منطوق، نص و ظاهر، ناسخ و منسوخ
تلاوت قرآن تجوید، آداب قرائت قرآن، تدبر در قرآن
رده ها: سوره های قرآن * آیات قرآن * واژگان قرآنی * شخصیت های قرآنی * قصه های قرآنی * علوم قرآنی * معارف قرآن