سوره محمد

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
<<احقاف محمد فتح>>
شماره: ۴۷
جزء : ۲۶
محل نزول: مدینه
ترتيب نزول : ۹۵
تعداد آیه : ۳۸
متن و ترجمه سوره

فهرست سوره‌های قرآن

«سوره محمد» چهل و هفتمین سوره از قرآن کریم است و دارای ۳۸ آیه می باشد.

نزول سوره

«سوره محمّد» از سوره های مدنی است، و ابن عباس و قتاده گفته‌ اند تنها یک آیه از این سوره مکی است و این آیه هنگامى نازل شده است که پیامبر صلی الله علیه و آله قصد حرکت به سوى مدینه را داشته است و با حالت گریان به خانه کعبه نگاه کرده اندوهناک بوده است که آیه نازل مى‌شود: «وَ کأَینْ مِنْ قَرْیةٍ هِی أَشَدُّ قُوَّةً مِنْ قَرْیتِک...» (آیه ۱۳).

این سوره در ترتیب مصحف، چهل و هفتمین سوره و در ترتیب نزول، نود و پنجمین سوره قرآن کریم است که پیش از آن سوره حدید و پس از آنسوره رعد نازل شده است.

تعداد آیات

سوره محمد به نظر بصریون چهل آیه، و به نظر کوفیون سى و هشت آیه و به نظر بقیه سى و نه آیه است. اختلاف آیات آن در دو آیه است، «أَوْزَارَهَا» آیه است به نظر همه، غیر از کوفیان و «لِلشَّارِبِینَ» آیه است به نظر بصریین.

محتوای سوره

این سوره کفار را به اوصاف خبیثه و اعمال زشتى که از خصائص ایشان است توصیف می‌کند، و مؤمنین را با صفات طیب و اعمال نیکى که دارند می‌ستاید، آن گاه آثار صفات مؤمنین را که نعمت و کرامت است، و آثار صفات کفار را که نقمت و خوارى است، بر مى‌شمارد. و خلاصه در این سوره، بین دو طائفه مقایسه شده، هم بین صفات و اعمالى که در دنیا دارند و هم بین آثارى که در آخرت مترتب بر اعمال آنان می‌شود. و در این میان بعضى از احکام قتال و جهاد را نیز بیان می‌کند.[۱]

فضیلت سوره

ابى بن کعب گوید که: پیامبر خدا صلی الله علیه و آله فرمودند: هر کس سوره «محمّد» را بخواند، بر خداوند لازم است که از جویبارهاى بهشت به او بنوشاند.

ابوبصیر از امام صادق علیه السلام روایت کرده است که فرمودند: هر کس سوره «محمد» را بخواند، هیچگاه در دینش شک وارد نخواهد شد و همیشه از شرک و کفر محفوظ خواهد بود تا آنگاه که بمیرد و پس از مرگش خداوند هزار فرشته را مأمور مى‌کند که در قبرش نماز بخوانند و ثواب نمازشان براى او خواهد بود و همراه او هستند تا این که او را در پیشگاه خداوند بجایگاه امنى مى‌برند و در امان خدا و پیامبرش محمد صلی الله علیه و آله مى‌باشد.

و نیز حضرت صادق علیه السلام فرموده‌اند: هر کس مى‌خواهد حال ما و حال دشمنان ما را بداند، باید سوره «محمد» را بخواند که در این سوره یک آیه در مورد ما و یک آیه در مورد دشمنان ما خواهد یافت.

پانویس

  1. ترجمه المیزان، ج‌۱۸، ص: ۳۳۸

منابع

  • فضل بن حسن طبرسی، ترجمه مجمع البیان فی تفسیر القرآن، ج‌۲۳، ص۳۴.
  • محمد حسین طباطبایی، ترجمه تفسیر المیزان، ج‌۱۸، ص۳۳۸، قم ۱۳۷۴.
  • ترتیب نزول سوره ها، در همین دانشنامه.

پیوست

سوره محمد/متن و ترجمه

سوره قبلی:

۴۶.الأحقاف

۴۷.محمد سوره بعدی:

۴۸.الفتح

۱.سوره فاتحه ۲.سوره بقره ۳.سوره آل عمران ۴.سوره نساء ۵.سوره مائده ۶.سوره انعام ۷.سوره اعراف ۸.سوره انفال ۹.سوره توبه ۱۰.سوره یونس ۱۱.سوره هود ۱۲.سوره یوسف ۱۳.سوره رعد ۱۴.سوره ابراهیم ۱۵.سوره حجر ۱۶.سوره نحل ۱۷.سوره اسراء ۱۸.سوره کهف ۱۹.سوره مریم ۲۰.سوره طه ۲۱.سوره انبیاء ۲۲.سوره حج ۲۳.سوره مومنون ۲۴.سوره نور ۲۵.سوره فرقان ۲۶.سوره شعراء ۲۷.سوره نمل ۲۸.سوره قصص ۲۹.سوره عنکبوت ۳۰.سوره روم ۳۱.سوره لقمان ۳۲.سوره سجده ۳۳.سوره احزاب ۳۴.سوره سبأ ۳۵.سوره فاطر ۳۶.سوره یس ۳۷.سوره صافات ۳۸.سوره ص ۳۹.سوره زمر ۴۰.سوره غافر ۴۱.سوره فصلت ۴۲.سوره شوری ۴۳.سوره زخرف ۴۴.سوره دخان ۴۵.سوره جاثیه ۴۶.سوره احقاف ۴۷.سوره محمد ۴۸.سوره فتح ۴۹.سوره حجرات ۵۰.سوره ق ۵۱.سوره ذاریات ۵۲.سوره طور ۵۳.سوره نجم ۵۴.سوره قمر ۵۵.سوره الرحمن ۵۶.سوره واقعه ۵۷.سوره حدید ۵۸.سوره مجادله ۵۹.سوره حشر ۶۰.سوره ممتحنه ۶۱.سوره صف ۶۲.سوره جمعه ۶۳.سوره منافقون ۶۴.سوره تغابن ۶۵.سوره طلاق ۶۶.سوره تحریم ۶۷.سوره ملک ۶۸.سوره قلم ۶۹.سوره الحاقه ۷۰.سوره معارج ۷۱.سوره نوح ۷۲.سوره جن ۷۳.سوره مزمل ۷۴.سوره مدثر ۷۵.سوره قیامه ۷۶.سوره انسان ۷۷.سوره مرسلات ۷۸.سوره نبأ ۷۹.سوره نازعات ۸۰.سوره عبس ۸۱.سوره تکویر ۸۲.سوره انفطار ۸۳.سوره مطففین ۸۴.سوره انشقاق ۸۵.سوره بروج ۸۶.سوره طارق ۸۷.سوره اعلی ۸۸.سوره غاشیه ۸۹.سوره فجر ۹۰.سوره بلد ۹۱.سوره شمس ۹۲.سوره لیل ۹۳.سوره ضحی ۹۴.سوره انشراح ۹۵.سوره تین ۹۶.سوره علق ۹۷.سوره قدر ۹۸.سوره بینه ۹۹.سوره زلزال ۱۰۰.سوره عادیات ۱۰۱.سوره قارعه ۱۰۲.سوره تکاثر ۱۰۳.سوره عصر ۱۰۴.سوره همزه ۱۰۵.سوره فیل ۱۰۶.سوره قریش ۱۰۷.سوره ماعون ۱۰۸.سوره کوثر ۱۰۹.سوره کافرون ۱۱۰.سوره نصر ۱۱۱.سوره مسد ۱۱۲.سوره اخلاص ۱۱۳.سوره فلق ۱۱۴.سوره ناس

قرآن
متن و ترجمه قرآن
اوصاف قرآن (اسامی و صفات قرآن، اعجاز قرآن، عدم تحریف در قرآن)
اجزاء قرآن آیه، سوره، جزء، حزب، حروف مقطعه
ترجمه و تفسیر قرآن تاریخ تفسیر، روشهای تفسیری قرآن، سیاق آیات، اسرائیلیات، تاویل، فهرست تفاسیر شیعه، فهرست تفاسیر اهل سنت، ترجمه های قرآن
علوم قرآنی تاریخ قرآن: نزول قرآن، جمع قرآن، شان نزول، کاتبان وحی، قراء سبعه
دلالت الفاظ قرآن: عام و خاص، مجمل و مبین، مطلق و مقید، محکم و متشابه، مفهوم و منطوق، نص و ظاهر، ناسخ و منسوخ
تلاوت قرآن تجوید، آداب قرائت قرآن، تدبر در قرآن
رده ها: سوره های قرآن * آیات قرآن * واژگان قرآنی * شخصیت های قرآنی * قصه های قرآنی * علوم قرآنی * معارف قرآن