سوره نباء

از دانشنامه‌ی اسلامی
(تغییرمسیر از سوره نبأ)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
<<مرسلات نبأ نازعات>>
شماره: ۷۸
جزء : ۳۰
محل نزول: مکه
ترتيب نزول : ۸۰
تعداد آیه : ۴۰
متن و ترجمه سوره

فهرست سوره‌های قرآن

«سوره نبأ» هفتاد و هشتمین سوره از قرآن کریم است و دارای ۴۰ آیه می باشد. این سوره، به نامهای «عمّ»، «مُعصرات» و «تسائل» هم نامیده شده‌ است.

نزول سوره

«سوره نبأ» در مکه نازل شده است. این سوره در ترتیب مصحف، هفتاد و هشتمین سوره و در ترتیب نزول، هشتادمین سوره قرآن کریم است که پیش از آن سوره معارج و پس از آن سوره نازعات نازل شده است.

تعداد آیات

آیات سوره نبا از نظر اهل مکه و اهل بصره چهل و یک آیه و از نظر دیگران چهل آیه است. اختلاف آنها در آیه «عذاباً قَرِیباً» است که از نظر مکى‌ها و بصریها یک آیه است، ولى در نزد دیگران نیمى از آیه «إ‌نَّا أَنْذَرْناکمْ...»‌ (آیه ۳۹) است.

محتوای سوره

سوره نبا متضمن خبر از آمدن «یوم الفصل» و صفات آن و استدلال بر حقیقت آن، و تردیدناپذیرى آن است، و از اینجا آغاز مى‌شود که مردم از یکدیگر از خبر قیامت می پرسند، آن گاه در سیاق جواب و با لحنى تهدیدآمیز می فرماید: به زودى از آن آگاه خواهند شد، و سپس براى ثبوت آن به این دلیل استدلال مى‌کند که نظام مشهود در عالم با تدبیر حکیمانه‌اى که در آن است، بهترین و روشن‌ترین دلالت را دارد بر اینکه بعد از این نشأه دنیاى متغیر و فنا پذیر، نشأه ثابت و باقى هست، و به دنبال این خانه‌اى که در آن عمل هست و جزا نیست، خانه‌اى هست که در آن جزا هست و عمل نیست، پس در این میان روزى هست که نظام جارى در این عالم از آن خبر می دهد.

سپس آن روز را با ذکر حوادثش توصیف مى‌کند که مردم همگى در آن احضار مى‌شوند، و همه یک جا جمع مى‌گردند، طاغیان به سوى عذابى دردناک و متقین به سوى نعیمى مقیم منتقل مى‌شوند، و در آخر، کلام را با یک جمله تهدیدآمیز ختم می کند.[۱]

فضیلت سوره

ابىّ بن کعب از پیامبر صلّى اللَّه علیه و آله روایت کرده که فرمود: هر کس سوره «عَمَّ یتَساءَلُونَ» را قرائت کند، خداوند در روز قیامت او را از شرابهاى خنک بهشتى سیراب نماید.

و از امام صادق علیه السّلام روایت شده که فرمودند: هر کس این سوره را قرائت کند و تا یک سال مداومت نماید، از آن سال نمی گذرد، مگر اینکه موفّق به زیارت بیت الله الحرام می شود.

پانویس

  1. ترجمه المیزان، ج‌۲۰، ص: ۲۵۷

منابع

  • فضل بن حسن طبرسی، ترجمه مجمع البیان فی تفسیر القرآن، ج‌۲۶، ص۲۲۱.
  • محمد حسین طباطبایی، ترجمه تفسیر المیزان، ج‌۲۰، ص۲۵۷، قم ۱۳۷۴.
  • ترتیب نزول سوره ها، در همین دانشنامه.

پیوست

سوره نبأ/متن و ترجمه

سوره قبلی:

۷۷.المرسلات

۷۸.النبإ سوره بعدی:

۷۹.النازعات

۱.سوره فاتحه ۲.سوره بقره ۳.سوره آل عمران ۴.سوره نساء ۵.سوره مائده ۶.سوره انعام ۷.سوره اعراف ۸.سوره انفال ۹.سوره توبه ۱۰.سوره یونس ۱۱.سوره هود ۱۲.سوره یوسف ۱۳.سوره رعد ۱۴.سوره ابراهیم ۱۵.سوره حجر ۱۶.سوره نحل ۱۷.سوره اسراء ۱۸.سوره کهف ۱۹.سوره مریم ۲۰.سوره طه ۲۱.سوره انبیاء ۲۲.سوره حج ۲۳.سوره مومنون ۲۴.سوره نور ۲۵.سوره فرقان ۲۶.سوره شعراء ۲۷.سوره نمل ۲۸.سوره قصص ۲۹.سوره عنکبوت ۳۰.سوره روم ۳۱.سوره لقمان ۳۲.سوره سجده ۳۳.سوره احزاب ۳۴.سوره سبأ ۳۵.سوره فاطر ۳۶.سوره یس ۳۷.سوره صافات ۳۸.سوره ص ۳۹.سوره زمر ۴۰.سوره غافر ۴۱.سوره فصلت ۴۲.سوره شوری ۴۳.سوره زخرف ۴۴.سوره دخان ۴۵.سوره جاثیه ۴۶.سوره احقاف ۴۷.سوره محمد ۴۸.سوره فتح ۴۹.سوره حجرات ۵۰.سوره ق ۵۱.سوره ذاریات ۵۲.سوره طور ۵۳.سوره نجم ۵۴.سوره قمر ۵۵.سوره الرحمن ۵۶.سوره واقعه ۵۷.سوره حدید ۵۸.سوره مجادله ۵۹.سوره حشر ۶۰.سوره ممتحنه ۶۱.سوره صف ۶۲.سوره جمعه ۶۳.سوره منافقون ۶۴.سوره تغابن ۶۵.سوره طلاق ۶۶.سوره تحریم ۶۷.سوره ملک ۶۸.سوره قلم ۶۹.سوره الحاقه ۷۰.سوره معارج ۷۱.سوره نوح ۷۲.سوره جن ۷۳.سوره مزمل ۷۴.سوره مدثر ۷۵.سوره قیامه ۷۶.سوره انسان ۷۷.سوره مرسلات ۷۸.سوره نبأ ۷۹.سوره نازعات ۸۰.سوره عبس ۸۱.سوره تکویر ۸۲.سوره انفطار ۸۳.سوره مطففین ۸۴.سوره انشقاق ۸۵.سوره بروج ۸۶.سوره طارق ۸۷.سوره اعلی ۸۸.سوره غاشیه ۸۹.سوره فجر ۹۰.سوره بلد ۹۱.سوره شمس ۹۲.سوره لیل ۹۳.سوره ضحی ۹۴.سوره انشراح ۹۵.سوره تین ۹۶.سوره علق ۹۷.سوره قدر ۹۸.سوره بینه ۹۹.سوره زلزال ۱۰۰.سوره عادیات ۱۰۱.سوره قارعه ۱۰۲.سوره تکاثر ۱۰۳.سوره عصر ۱۰۴.سوره همزه ۱۰۵.سوره فیل ۱۰۶.سوره قریش ۱۰۷.سوره ماعون ۱۰۸.سوره کوثر ۱۰۹.سوره کافرون ۱۱۰.سوره نصر ۱۱۱.سوره مسد ۱۱۲.سوره اخلاص ۱۱۳.سوره فلق ۱۱۴.سوره ناس

قرآن
متن و ترجمه قرآن
اوصاف قرآن (اسامی و صفات قرآن، اعجاز قرآن، عدم تحریف در قرآن)
اجزاء قرآن آیه، سوره، جزء، حزب، حروف مقطعه
ترجمه و تفسیر قرآن تاریخ تفسیر، روشهای تفسیری قرآن، سیاق آیات، اسرائیلیات، تاویل، فهرست تفاسیر شیعه، فهرست تفاسیر اهل سنت، ترجمه های قرآن
علوم قرآنی تاریخ قرآن: نزول قرآن، جمع قرآن، شان نزول، کاتبان وحی، قراء سبعه
دلالت الفاظ قرآن: عام و خاص، مجمل و مبین، مطلق و مقید، محکم و متشابه، مفهوم و منطوق، نص و ظاهر، ناسخ و منسوخ
تلاوت قرآن تجوید، آداب قرائت قرآن، تدبر در قرآن
رده ها: سوره های قرآن * آیات قرآن * واژگان قرآنی * شخصیت های قرآنی * قصه های قرآنی * علوم قرآنی * معارف قرآن