سوره طور

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
<<ذاریات طور نجم>>
شماره: ۵۲
جزء : ۲۷
محل نزول: مکه
ترتيب نزول : ۷۶
تعداد آیه : ۴۹
متن و ترجمه سوره

فهرست سوره‌های قرآن

«سوره طور» پنجاه و دومین سوره از قرآن کریم است و دارای ۴۹ آیه می باشد.

نزول سوره

سوره طور از سوره های مکی است. این سوره در ترتیب مصحف، پنجاه و دومین سوره و در ترتیب نزول، هفتادو ششمین سوره قرآن کریم است که پیش از آن سوره سجده و پس از آن سوره ملک نازل شده است.

تعداد آیات

به نظر کوفى و شامى تعداد آیات سوره «والطور» چهل و نه آیه است و به نظر بصرى چهل و هشت آیه و به نظر حجازى چهل و هفت آیه. در تعداد آیات دو آیه مورد اختلاف است که عراقى و شامى «والطّور» را یک آیه دانسته‌اند و نیز کوفى و شامى «یوْمَ یدَعُّون...» (آیه ۱۳) را آیه دانسته‌اند.

محتوا و هدف سوره

غرض این سوره تهدید و انذار کسانى است که هر آیتى را تکذیب نموده و همواره با حق عناد می‌ورزند. مى‌خواهد اینگونه کفار را به عذابى که براى روز قیامتشان آماده کرده بیم دهد و به همین منظور با سوگندهایى غلیظ، از وقوع چنین عذابى و تحقق آن در قیامت خبر می‌دهد و می‌فرماید: عذاب آن روز، ایشان را رها نخواهد کرد تا بر آنان واقع شود و هیچ گریزى از آن ندارند.

سپس پاره‌اى از صفات آن عذاب و آن ویل را که عذابى است عمومى و جدا ناشدنى بیان می کند، و در مقابل، قسمتى از نعمتهاى اهل نعیم آن روز را که همان متقین هستند شرح می‌دهد، همانهایى که در دنیا در میان اهل خود به شفقت رفتار می‌کردند، و خدا را به ایمان می خواندند، و به یکتایى می‌ستودند.

و آن گاه شروع می کند به توبیخ مکذبین، که نسبت‌هاى ناروایى به رسول خدا (صلی الله علیه و آله) و به قرآن و دین حقى که بر آن جناب نازل شده می‌دادند.

و در پایان، سوره را با تکرار همان تهدیدها ختم نموده، و رسول گرامى خود را دستور می دهد به اینکه پروردگار خود را تسبیح گوید.[۱]

فضیلت سوره

ابى بن کعب از پیامبر خدا صلی الله علیه و آله روایت کرده است که فرمودند: هر کس سوره «والطور» را بخواند، بر خداوند لازم است که او را از عذاب خود امان بخشد و در بهشت خود او را نعمت دهد.

و نیز جبیر بن مطعم می گوید: از رسول خدا صلی الله علیه و آله شنیدم که در هنگام مغرب، سوره «والطور» را قرائت می فرمودند.

محمد بن هشام از امام باقر علیه السلام روایت کرده است که فرمودند: هر کس سوره «والطور» را بخواند خداوند خیر دنیا و آخرت را براى او جمع خواهد فرمود.

پانویس

  1. ترجمه المیزان، ج‌۱۹، ص: ۵

منابع

  • فضل بن حسن طبرسی، ترجمه مجمع البیان فی تفسیر القرآن، ج‌۲۳، ص۳۳۵.
  • محمد حسین طباطبایی، ترجمه تفسیر المیزان، ج‌۱۹، ص۵، قم ۱۳۷۴.
  • ترتیب نزول سوره ها، در همین دانشنامه.

پیوست

سوره طور/متن و ترجمه

سوره قبلی:

۵۱.الذاريات

۵۲.الطور سوره بعدی:

۵۳.النجم

۱.سوره فاتحه ۲.سوره بقره ۳.سوره آل عمران ۴.سوره نساء ۵.سوره مائده ۶.سوره انعام ۷.سوره اعراف ۸.سوره انفال ۹.سوره توبه ۱۰.سوره یونس ۱۱.سوره هود ۱۲.سوره یوسف ۱۳.سوره رعد ۱۴.سوره ابراهیم ۱۵.سوره حجر ۱۶.سوره نحل ۱۷.سوره اسراء ۱۸.سوره کهف ۱۹.سوره مریم ۲۰.سوره طه ۲۱.سوره انبیاء ۲۲.سوره حج ۲۳.سوره مومنون ۲۴.سوره نور ۲۵.سوره فرقان ۲۶.سوره شعراء ۲۷.سوره نمل ۲۸.سوره قصص ۲۹.سوره عنکبوت ۳۰.سوره روم ۳۱.سوره لقمان ۳۲.سوره سجده ۳۳.سوره احزاب ۳۴.سوره سبأ ۳۵.سوره فاطر ۳۶.سوره یس ۳۷.سوره صافات ۳۸.سوره ص ۳۹.سوره زمر ۴۰.سوره غافر ۴۱.سوره فصلت ۴۲.سوره شوری ۴۳.سوره زخرف ۴۴.سوره دخان ۴۵.سوره جاثیه ۴۶.سوره احقاف ۴۷.سوره محمد ۴۸.سوره فتح ۴۹.سوره حجرات ۵۰.سوره ق ۵۱.سوره ذاریات ۵۲.سوره طور ۵۳.سوره نجم ۵۴.سوره قمر ۵۵.سوره الرحمن ۵۶.سوره واقعه ۵۷.سوره حدید ۵۸.سوره مجادله ۵۹.سوره حشر ۶۰.سوره ممتحنه ۶۱.سوره صف ۶۲.سوره جمعه ۶۳.سوره منافقون ۶۴.سوره تغابن ۶۵.سوره طلاق ۶۶.سوره تحریم ۶۷.سوره ملک ۶۸.سوره قلم ۶۹.سوره الحاقه ۷۰.سوره معارج ۷۱.سوره نوح ۷۲.سوره جن ۷۳.سوره مزمل ۷۴.سوره مدثر ۷۵.سوره قیامه ۷۶.سوره انسان ۷۷.سوره مرسلات ۷۸.سوره نبأ ۷۹.سوره نازعات ۸۰.سوره عبس ۸۱.سوره تکویر ۸۲.سوره انفطار ۸۳.سوره مطففین ۸۴.سوره انشقاق ۸۵.سوره بروج ۸۶.سوره طارق ۸۷.سوره اعلی ۸۸.سوره غاشیه ۸۹.سوره فجر ۹۰.سوره بلد ۹۱.سوره شمس ۹۲.سوره لیل ۹۳.سوره ضحی ۹۴.سوره انشراح ۹۵.سوره تین ۹۶.سوره علق ۹۷.سوره قدر ۹۸.سوره بینه ۹۹.سوره زلزال ۱۰۰.سوره عادیات ۱۰۱.سوره قارعه ۱۰۲.سوره تکاثر ۱۰۳.سوره عصر ۱۰۴.سوره همزه ۱۰۵.سوره فیل ۱۰۶.سوره قریش ۱۰۷.سوره ماعون ۱۰۸.سوره کوثر ۱۰۹.سوره کافرون ۱۱۰.سوره نصر ۱۱۱.سوره مسد ۱۱۲.سوره اخلاص ۱۱۳.سوره فلق ۱۱۴.سوره ناس

قرآن
متن و ترجمه قرآن
اوصاف قرآن (اسامی و صفات قرآن، اعجاز قرآن، عدم تحریف در قرآن)
اجزاء قرآن آیه، سوره، جزء، حزب، حروف مقطعه
ترجمه و تفسیر قرآن تاریخ تفسیر، روشهای تفسیری قرآن، سیاق آیات، اسرائیلیات، تاویل، فهرست تفاسیر شیعه، فهرست تفاسیر اهل سنت، ترجمه های قرآن
علوم قرآنی تاریخ قرآن: نزول قرآن، جمع قرآن، شان نزول، کاتبان وحی، قراء سبعه
دلالت الفاظ قرآن: عام و خاص، مجمل و مبین، مطلق و مقید، محکم و متشابه، مفهوم و منطوق، نص و ظاهر، ناسخ و منسوخ
تلاوت قرآن تجوید، آداب قرائت قرآن، تدبر در قرآن
رده ها: سوره های قرآن * آیات قرآن * واژگان قرآنی * شخصیت های قرآنی * قصه های قرآنی * علوم قرآنی * معارف قرآن