سوره جاثیه

از دانشنامه‌ی اسلامی
(تغییرمسیر از سوره جاثیة)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
<<دخان جاثیة احقاف>>
شماره: ۴۵
جزء : ۲۵
محل نزول: مکه
ترتيب نزول : ۶۵
تعداد آیه : ۳۷
متن و ترجمه سوره

فهرست سوره‌های قرآن

«سوره جاثیه» چهل و پنجمین سوره از قرآن مجید است و دارای ۳۷ آیه می باشد. این سوره بنام «سوره شریعت» نیز موسوم است، زیرا در آیه ۱۸ آن آمده: «ثُمَّ جَعَلْناک عَلى‌ شَرِیعَةٍ مِنَ الْأَمْرِ».

نزول سوره

این سوره در مکه نازل شده است، قتاده گفته: بجز یک آیه از این سوره که در مدینه نازل شده است و این آیه عبارت است از: «قُلْ لِلَّذِینَ آمَنُوا یغْفِرُوا...» (آیه ۱۴).

این سوره در ترتیب مصحف، چهل و پنجمین سوره و در ترتیب نزول، شصت و پنجمین سوره قرآن کریم است که پیش از آن سوره دخان و پس از آن سوره احقاف نازل شده است.

تعداد آیات

در نظر کوفیان تعداد آیات این سوره، ۳۷ و از نظر دیگران ۳۶ آیه می باشد. مورد اختلاف، آیه «حم» است که از نظر کوفیان یک آیه بحساب آمده است.

هدف سوره

غرض این سوره دعوت عموم بشر است به دین توحید، و پرهیز از عذابى که از آن انذار مى‌کند. سوره جاثیه، نخست با مساله توحید آغاز مى‌شود، و سپس به تشریع شریعت براى رسول خدا (ص) و اینکه بر آن جناب و بر عامه بشر لازم است از آن پیروى کنند اشاره نموده، می‌فرماید: چون در پیش روى خود روزى را دارند که در آن روز بر طبق اعمال صالحى که انجام داده‌اند از ایمان و پیروى شریعت، و بر طبق گناهانى که کرده‌ اند از اعراض از دین و غیره محاسبه خواهند شد. آن گاه پیشامدهایى را که هر یک از این دو طایفه در قیامت دارند ذکر می‌کند.

البته در خلال این بیانات، انذار شدید و تهدید سختى به مستکبرین دارد که از آیات خدا اعراض مى‌کنند. و نیز به کسانى که هوای نفس خود را معبود خود گرفته‌اند و خدا آنان را گمراه کرد در عین اینکه به گمراهى خود عالم بودند، هشدار می‌دهد. و از لطائفى که در این سوره آمده، بیان معناى نوشتن نامه اعمال و استنساخ آن است.[۱]

فضیلت سوره

ابى بن کعب از حضرت رسول صلی الله علیه و آله نقل می کند که فرمودند: «هر کس سوره "حم جاثیه" را بخواند، خداوند در روز حساب قیامت، عورت او را خواهد پوشانید و ترس او را فرو مى‌نشاند».

و نیز ابوبصیر از حضرت صادق علیه السلام روایت می کند که فرمودند: «هر کس سوره جاثیه را بخواند پاداشش آن است که اصلا آتش جهنم را نبیند و ناله و غرّش جهنم را نخواهد شنید و با محمد صلی الله علیه و آله است».

پانویس

  1. ترجمه المیزان، ج‌۱۸، ص: ۲۳۵

منابع

  • فضل بن حسن طبرسی، ترجمه مجمع البیان فی تفسیر القرآن، ج‌۲۲، ص۳۲۹.
  • محمد حسین طباطبایی، ترجمه تفسیر المیزان، ج‌۱۸، ص۲۳۵، قم ۱۳۷۴.
  • ترتیب نزول سوره ها، در همین دانشنامه.

پیوست

سوره جاثیه/متن و ترجمه

سوره قبلی:

۴۴.الدخان

۴۵.الجاثية سوره بعدی:

۴۶.الأحقاف

۱.سوره فاتحه ۲.سوره بقره ۳.سوره آل عمران ۴.سوره نساء ۵.سوره مائده ۶.سوره انعام ۷.سوره اعراف ۸.سوره انفال ۹.سوره توبه ۱۰.سوره یونس ۱۱.سوره هود ۱۲.سوره یوسف ۱۳.سوره رعد ۱۴.سوره ابراهیم ۱۵.سوره حجر ۱۶.سوره نحل ۱۷.سوره اسراء ۱۸.سوره کهف ۱۹.سوره مریم ۲۰.سوره طه ۲۱.سوره انبیاء ۲۲.سوره حج ۲۳.سوره مومنون ۲۴.سوره نور ۲۵.سوره فرقان ۲۶.سوره شعراء ۲۷.سوره نمل ۲۸.سوره قصص ۲۹.سوره عنکبوت ۳۰.سوره روم ۳۱.سوره لقمان ۳۲.سوره سجده ۳۳.سوره احزاب ۳۴.سوره سبأ ۳۵.سوره فاطر ۳۶.سوره یس ۳۷.سوره صافات ۳۸.سوره ص ۳۹.سوره زمر ۴۰.سوره غافر ۴۱.سوره فصلت ۴۲.سوره شوری ۴۳.سوره زخرف ۴۴.سوره دخان ۴۵.سوره جاثیه ۴۶.سوره احقاف ۴۷.سوره محمد ۴۸.سوره فتح ۴۹.سوره حجرات ۵۰.سوره ق ۵۱.سوره ذاریات ۵۲.سوره طور ۵۳.سوره نجم ۵۴.سوره قمر ۵۵.سوره الرحمن ۵۶.سوره واقعه ۵۷.سوره حدید ۵۸.سوره مجادله ۵۹.سوره حشر ۶۰.سوره ممتحنه ۶۱.سوره صف ۶۲.سوره جمعه ۶۳.سوره منافقون ۶۴.سوره تغابن ۶۵.سوره طلاق ۶۶.سوره تحریم ۶۷.سوره ملک ۶۸.سوره قلم ۶۹.سوره الحاقه ۷۰.سوره معارج ۷۱.سوره نوح ۷۲.سوره جن ۷۳.سوره مزمل ۷۴.سوره مدثر ۷۵.سوره قیامه ۷۶.سوره انسان ۷۷.سوره مرسلات ۷۸.سوره نبأ ۷۹.سوره نازعات ۸۰.سوره عبس ۸۱.سوره تکویر ۸۲.سوره انفطار ۸۳.سوره مطففین ۸۴.سوره انشقاق ۸۵.سوره بروج ۸۶.سوره طارق ۸۷.سوره اعلی ۸۸.سوره غاشیه ۸۹.سوره فجر ۹۰.سوره بلد ۹۱.سوره شمس ۹۲.سوره لیل ۹۳.سوره ضحی ۹۴.سوره انشراح ۹۵.سوره تین ۹۶.سوره علق ۹۷.سوره قدر ۹۸.سوره بینه ۹۹.سوره زلزال ۱۰۰.سوره عادیات ۱۰۱.سوره قارعه ۱۰۲.سوره تکاثر ۱۰۳.سوره عصر ۱۰۴.سوره همزه ۱۰۵.سوره فیل ۱۰۶.سوره قریش ۱۰۷.سوره ماعون ۱۰۸.سوره کوثر ۱۰۹.سوره کافرون ۱۱۰.سوره نصر ۱۱۱.سوره مسد ۱۱۲.سوره اخلاص ۱۱۳.سوره فلق ۱۱۴.سوره ناس

قرآن
متن و ترجمه قرآن
اوصاف قرآن (اسامی و صفات قرآن، اعجاز قرآن، عدم تحریف در قرآن)
اجزاء قرآن آیه، سوره، جزء، حزب، حروف مقطعه
ترجمه و تفسیر قرآن تاریخ تفسیر، روشهای تفسیری قرآن، سیاق آیات، اسرائیلیات، تاویل، فهرست تفاسیر شیعه، فهرست تفاسیر اهل سنت، ترجمه های قرآن
علوم قرآنی تاریخ قرآن: نزول قرآن، جمع قرآن، شان نزول، کاتبان وحی، قراء سبعه
دلالت الفاظ قرآن: عام و خاص، مجمل و مبین، مطلق و مقید، محکم و متشابه، مفهوم و منطوق، نص و ظاهر، ناسخ و منسوخ
تلاوت قرآن تجوید، آداب قرائت قرآن، تدبر در قرآن
رده ها: سوره های قرآن * آیات قرآن * واژگان قرآنی * شخصیت های قرآنی * قصه های قرآنی * علوم قرآنی * معارف قرآن