سوره حدید

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
<<واقعه حدید مجادله>>
شماره: ۵۷
جزء : ۲۷
محل نزول: مدینه
ترتيب نزول : ۹۴
تعداد آیه : ۲۹
متن و ترجمه سوره

فهرست سوره‌های قرآن

«سوره حدید» پنجاه و هفتمین سوره از قرآن کریم است و دارای ۲۹ آیه می باشد. این سوره یکی از مسبّحات است.

نزول سوره

«سوره حدید» از سور مدنی است. این سوره در ترتیب مصحف، پنجاه و هفتمین سوره و در ترتیب نزول، نود و چهارمین سوره قرآن کریم است که پیش از آن سوره زلزال و پس از آن سوره محمد نازل شده است.

عدد آیات سوره

تعداد آیات سوره حدید بیست و نه آیه عراقى و بیست و هشت آیه از نظر دیگران است. اختلاف آن در دو آیه است: «مِنْ قِبَلِهِ الْعَذابُ» (آیه ۱۳) کوفى و «الْإِنْجِیلَ» (آیه ۲۷) بصرى است.

محتوا و هدف سوره

غرض این سوره تحریک و تشویق مؤمنین به انفاق در راه خداست، هم چنان که تکرار امر صریح، به این معنا در خلال آیاتش اشعار بدان دارد، یک جا می‌فرماید: «آمِنُوا بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ وَ أَنْفِقُوا مِمَّا جَعَلَکمْ مُسْتَخْلَفِینَ فِیهِ ...» و جاى دیگر می‌فرماید: «مَنْ ذَا الَّذِی یقْرِضُ اللَّهَ قَرْضاً حَسَناً ...» و باز جاى دیگر می‌فرماید: «إِنَّ الْمُصَّدِّقِینَ وَ الْمُصَّدِّقاتِ وَ أَقْرَضُوا اللَّهَ قَرْضاً حَسَناً» و در تشویق مردم به این عمل همین بس که انفاق مردم را قرض دادن آنان به خداوند دانسته، و معلوم است که خداى عز و جل عالیترین و مقدس‌ترین و بهترین مطلوبست، او هرگز خلف وعده نمی کند، و او وعده‌شان داده که اگر به وى قرض بدهند، مضاعف و چند برابر بر مى‌گرداند، و نیز وعده داده که در عوض انفاقشان اجرى کریم و بسیار زیاد بدهد.

و نیز اشاره کرده به اینکه منشاء این انفاق، تقوا و ایمان به رسول است، و اثر آمرزش گناهان و داشتن دو برابر از رحمت و ملازمت با نور، و بلکه ملحق شدن به صدیقین و شهداء در نزد خداى سبحان است. و در خلال آیات سوره معارفى هم راجع به مبدأ و معاد آمده، و دعوت به تقوا و اخلاص ایمان و زهد دارد، و نیز مشتمل بر مواعظى است.[۱]

فضیلت سوره

  • ابى بن کعب از پیامبر صلّى اللَّه علیه و آله روایت کرده که فرمودند: هر کس «سوره حدید» را بخواند، نوشته می شود از کسانى که ایمان به خدا و پیامبران او آورده‌اند.
  • عرباض بن ساریه گوید که پیامبر صلی الله علیه و آله قبل از آن که بخوابد، «مسبّحات»[۲] را می خواند و می فرمود در آنها آیه‌اى هست که از هزار آیه افضل است.
  • عمر بن شمر از جابر بن یزید جعفى از امام باقر علیه السلام روایت کرده که فرمود: کسى که تمام مسبّحات را پیش از خوابیدن بخواند، نمیرد تا اینکه درک کند حضرت قائم علیه السلام را و اگر بمیرد در جوار حضرت رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله خواهد بود.
  • حسین بن ابى العلاء از امام صادق علیه السلام روایت کرده که فرمود هر کس که سوره های «حدید» و «مجادله» را در نماز واجب بخواند و آن را ادامه دهد، خداوند ابدا او را عذاب نکند تا بمیرد و در خودش و خاندانش ابدا بدى نبیند و هیچ بیمارى به بدنش نرسد.

پانویس

  1. ترجمه المیزان، ج‌۱۹، ص: ۲۵۱
  2. مسبّحات سوره‌هایى است که اوّل آن «سبّح» (ماضی) یا «یسبّح» (مضارع) باشد و آن ۵ سوره است ۱- سوره حدید ۲- سوره حشر ۳- سوره صف ۴- سوره جمعه ۵- سوره تغابن (تفسیر المیزان).

منابع

  • فضل بن حسن طبرسی، ترجمه مجمع البیان فی تفسیر القرآن، ج‌۲۴، ص۱۹۴.
  • محمد حسین طباطبایی، ترجمه تفسیر المیزان، ج‌۱۹، ص۲۵۱، قم ۱۳۷۴.
  • ترتیب نزول سوره ها، در همین دانشنامه.

پیوست

سوره حدید/متن و ترجمه

سوره قبلی:

۵۶.الواقعة

۵۷.الحديد سوره بعدی:

۵۸.المجادلة

۱.سوره فاتحه ۲.سوره بقره ۳.سوره آل عمران ۴.سوره نساء ۵.سوره مائده ۶.سوره انعام ۷.سوره اعراف ۸.سوره انفال ۹.سوره توبه ۱۰.سوره یونس ۱۱.سوره هود ۱۲.سوره یوسف ۱۳.سوره رعد ۱۴.سوره ابراهیم ۱۵.سوره حجر ۱۶.سوره نحل ۱۷.سوره اسراء ۱۸.سوره کهف ۱۹.سوره مریم ۲۰.سوره طه ۲۱.سوره انبیاء ۲۲.سوره حج ۲۳.سوره مومنون ۲۴.سوره نور ۲۵.سوره فرقان ۲۶.سوره شعراء ۲۷.سوره نمل ۲۸.سوره قصص ۲۹.سوره عنکبوت ۳۰.سوره روم ۳۱.سوره لقمان ۳۲.سوره سجده ۳۳.سوره احزاب ۳۴.سوره سبأ ۳۵.سوره فاطر ۳۶.سوره یس ۳۷.سوره صافات ۳۸.سوره ص ۳۹.سوره زمر ۴۰.سوره غافر ۴۱.سوره فصلت ۴۲.سوره شوری ۴۳.سوره زخرف ۴۴.سوره دخان ۴۵.سوره جاثیه ۴۶.سوره احقاف ۴۷.سوره محمد ۴۸.سوره فتح ۴۹.سوره حجرات ۵۰.سوره ق ۵۱.سوره ذاریات ۵۲.سوره طور ۵۳.سوره نجم ۵۴.سوره قمر ۵۵.سوره الرحمن ۵۶.سوره واقعه ۵۷.سوره حدید ۵۸.سوره مجادله ۵۹.سوره حشر ۶۰.سوره ممتحنه ۶۱.سوره صف ۶۲.سوره جمعه ۶۳.سوره منافقون ۶۴.سوره تغابن ۶۵.سوره طلاق ۶۶.سوره تحریم ۶۷.سوره ملک ۶۸.سوره قلم ۶۹.سوره الحاقه ۷۰.سوره معارج ۷۱.سوره نوح ۷۲.سوره جن ۷۳.سوره مزمل ۷۴.سوره مدثر ۷۵.سوره قیامه ۷۶.سوره انسان ۷۷.سوره مرسلات ۷۸.سوره نبأ ۷۹.سوره نازعات ۸۰.سوره عبس ۸۱.سوره تکویر ۸۲.سوره انفطار ۸۳.سوره مطففین ۸۴.سوره انشقاق ۸۵.سوره بروج ۸۶.سوره طارق ۸۷.سوره اعلی ۸۸.سوره غاشیه ۸۹.سوره فجر ۹۰.سوره بلد ۹۱.سوره شمس ۹۲.سوره لیل ۹۳.سوره ضحی ۹۴.سوره انشراح ۹۵.سوره تین ۹۶.سوره علق ۹۷.سوره قدر ۹۸.سوره بینه ۹۹.سوره زلزال ۱۰۰.سوره عادیات ۱۰۱.سوره قارعه ۱۰۲.سوره تکاثر ۱۰۳.سوره عصر ۱۰۴.سوره همزه ۱۰۵.سوره فیل ۱۰۶.سوره قریش ۱۰۷.سوره ماعون ۱۰۸.سوره کوثر ۱۰۹.سوره کافرون ۱۱۰.سوره نصر ۱۱۱.سوره مسد ۱۱۲.سوره اخلاص ۱۱۳.سوره فلق ۱۱۴.سوره ناس

قرآن
متن و ترجمه قرآن
اوصاف قرآن (اسامی و صفات قرآن، اعجاز قرآن، عدم تحریف در قرآن)
اجزاء قرآن آیه، سوره، جزء، حزب، حروف مقطعه
ترجمه و تفسیر قرآن تاریخ تفسیر، روشهای تفسیری قرآن، سیاق آیات، اسرائیلیات، تاویل، فهرست تفاسیر شیعه، فهرست تفاسیر اهل سنت، ترجمه های قرآن
علوم قرآنی تاریخ قرآن: نزول قرآن، جمع قرآن، شان نزول، کاتبان وحی، قراء سبعه
دلالت الفاظ قرآن: عام و خاص، مجمل و مبین، مطلق و مقید، محکم و متشابه، مفهوم و منطوق، نص و ظاهر، ناسخ و منسوخ
تلاوت قرآن تجوید، آداب قرائت قرآن، تدبر در قرآن
رده ها: سوره های قرآن * آیات قرآن * واژگان قرآنی * شخصیت های قرآنی * قصه های قرآنی * علوم قرآنی * معارف قرآن