سوره سجده

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
<<لقمان سجدة احزاب>>
شماره: ۳۲
جزء : ۲۱
محل نزول: مکه
ترتيب نزول : ۷۵
تعداد آیه : ۳۰
متن و ترجمه سوره

فهرست سوره‌های قرآن

«سوره سجده» سی و دومین سوره از قرآن کریم است و دارای ۳۰ آیه می باشد. این سوره به «سجده لقمان» نیز نامیده شده تا با سوره «حم سجده» (سوره فصلت) اشتباه نگردد.

نزول سوره

«سوره سجده» به اتفاق تمامى مفسرین در مکه نازل شده، بجز سه آیه که در مدینه آمده و آن آیه: «أَفَمَنْ کانَ مُؤْمِناً کمَنْ کانَ فاسِقاً لایسْتَوُونَ» تا آخر آیه سوم می باشد.

این سوره در ترتیب مصحف، سی و دومین سوره و در ترتیب نزول، هفتاد و پنجمین سوره قرآن کریم است که پیش از آن سوره مومنون و پس از آن سوره طور نازل شده است.

عدد آیات

تعداد آیات این سوره از نظر اهل بصره ۲۹ آیه و از نظر دیگران ۳۰ آیه است. متأخران از قراء کوفه «الم» را یک آیه و نیز قراء حجاز و شام آن را آیه‌اى شمرده‌اند.

فضیلت سوره

ابى بن کعب از پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله روایت کند که فرمود: آن که سوره «الم تنزیل» و سوره «تبارک الذى...» را بخواند گویا شب قدر را احیاء گرفته است.

لیث بن ابى زبیر از جابر و او گوید که رسول خدا صلی الله علیه و آله شب ها نمى‌خوابید تا این دو سوره «الم تنزیل» و «تبارک الذى...» را قرائت می نمود.

لیث گوید: این روایت را براى طاووس گفتم، سپس او گفت که این دو از تمامى سوره‌هاى قرآن ارجمندتر باشد و هر کس آن دو را بخواند شصت حسنه براى او نوشته شده و شصت گناه محو می گردد و منزلتش به شصت درجه بالا می رود.

حسین بن ابى علاء از امام صادق علیه السلام روایت نموده که فرمود آن که سوره سجده را در هر شب جمعه بخواند، خداوند در قیامت نامه عملش را بدست راستش داده و او را به مرحله حساب گناهان نیاورد و از دوستان محمد صلی الله علیه و آله و اهل بیت آن حضرت خواهد بود.

هدف سوره

غرض این سوره بیان مبدأ و معاد، و اقامه برهان بر این مساله است، و نیز دفع شبهه ‌هایى که درباره این دو مساله در دلها خلجان می‌کند، و در ضمن به مساله نبوت و کتاب نیز اشاره می‌نماید، و امتیازى که دو گروه مؤمنین حقیقى به آیات خدا، و فاسقان خارج از زى عبودیت، از یکدیگر دارند بیان می کند، و نیز به دسته اول وعده ثوابى می‌دهد که از تصور هر متصور بیرون است، و به دسته دوم وعیدى می‌دهد، و به انتقام شدیدى تهدید می‌کند که عبارت است از عذاب الیم و ابدى در قیامت، و عذابى کوچک‌تر از آن که در دنیا به زودى خواهند چشید، و در آخر، سوره را با تاکید آن وعید، و دستور به رسول خدا (ص) که تو نیز منتظر باش آن چنان که آنان منتظرند، ختم می‌کند.[۱]

پانویس

  1. ترجمه المیزان، ج‌۱۶، ص: ۳۶۵

منابع

  • فضل بن حسن طبرسی، ترجمه مجمع البیان فی تفسیر القرآن، ج‌۱۹، ص۲۰۳.
  • محمد حسین طباطبایی، ترجمه تفسیر المیزان، ج‌۱۶، ص۳۶۵، قم ۱۳۷۴.
  • ترتیب نزول سوره ها، در همین دانشنامه.

پیوست

سوره سجده/متن و ترجمه

سوره قبلی:

۳۱.لقمان

۳۲.السجدة سوره بعدی:

۳۳.الأحزاب

۱.سوره فاتحه ۲.سوره بقره ۳.سوره آل عمران ۴.سوره نساء ۵.سوره مائده ۶.سوره انعام ۷.سوره اعراف ۸.سوره انفال ۹.سوره توبه ۱۰.سوره یونس ۱۱.سوره هود ۱۲.سوره یوسف ۱۳.سوره رعد ۱۴.سوره ابراهیم ۱۵.سوره حجر ۱۶.سوره نحل ۱۷.سوره اسراء ۱۸.سوره کهف ۱۹.سوره مریم ۲۰.سوره طه ۲۱.سوره انبیاء ۲۲.سوره حج ۲۳.سوره مومنون ۲۴.سوره نور ۲۵.سوره فرقان ۲۶.سوره شعراء ۲۷.سوره نمل ۲۸.سوره قصص ۲۹.سوره عنکبوت ۳۰.سوره روم ۳۱.سوره لقمان ۳۲.سوره سجده ۳۳.سوره احزاب ۳۴.سوره سبأ ۳۵.سوره فاطر ۳۶.سوره یس ۳۷.سوره صافات ۳۸.سوره ص ۳۹.سوره زمر ۴۰.سوره غافر ۴۱.سوره فصلت ۴۲.سوره شوری ۴۳.سوره زخرف ۴۴.سوره دخان ۴۵.سوره جاثیه ۴۶.سوره احقاف ۴۷.سوره محمد ۴۸.سوره فتح ۴۹.سوره حجرات ۵۰.سوره ق ۵۱.سوره ذاریات ۵۲.سوره طور ۵۳.سوره نجم ۵۴.سوره قمر ۵۵.سوره الرحمن ۵۶.سوره واقعه ۵۷.سوره حدید ۵۸.سوره مجادله ۵۹.سوره حشر ۶۰.سوره ممتحنه ۶۱.سوره صف ۶۲.سوره جمعه ۶۳.سوره منافقون ۶۴.سوره تغابن ۶۵.سوره طلاق ۶۶.سوره تحریم ۶۷.سوره ملک ۶۸.سوره قلم ۶۹.سوره الحاقه ۷۰.سوره معارج ۷۱.سوره نوح ۷۲.سوره جن ۷۳.سوره مزمل ۷۴.سوره مدثر ۷۵.سوره قیامه ۷۶.سوره انسان ۷۷.سوره مرسلات ۷۸.سوره نبأ ۷۹.سوره نازعات ۸۰.سوره عبس ۸۱.سوره تکویر ۸۲.سوره انفطار ۸۳.سوره مطففین ۸۴.سوره انشقاق ۸۵.سوره بروج ۸۶.سوره طارق ۸۷.سوره اعلی ۸۸.سوره غاشیه ۸۹.سوره فجر ۹۰.سوره بلد ۹۱.سوره شمس ۹۲.سوره لیل ۹۳.سوره ضحی ۹۴.سوره انشراح ۹۵.سوره تین ۹۶.سوره علق ۹۷.سوره قدر ۹۸.سوره بینه ۹۹.سوره زلزال ۱۰۰.سوره عادیات ۱۰۱.سوره قارعه ۱۰۲.سوره تکاثر ۱۰۳.سوره عصر ۱۰۴.سوره همزه ۱۰۵.سوره فیل ۱۰۶.سوره قریش ۱۰۷.سوره ماعون ۱۰۸.سوره کوثر ۱۰۹.سوره کافرون ۱۱۰.سوره نصر ۱۱۱.سوره مسد ۱۱۲.سوره اخلاص ۱۱۳.سوره فلق ۱۱۴.سوره ناس

قرآن
متن و ترجمه قرآن
اوصاف قرآن (اسامی و صفات قرآن، اعجاز قرآن، عدم تحریف در قرآن)
اجزاء قرآن آیه، سوره، جزء، حزب، حروف مقطعه
ترجمه و تفسیر قرآن تاریخ تفسیر، روشهای تفسیری قرآن، سیاق آیات، اسرائیلیات، تاویل، فهرست تفاسیر شیعه، فهرست تفاسیر اهل سنت، ترجمه های قرآن
علوم قرآنی تاریخ قرآن: نزول قرآن، جمع قرآن، شان نزول، کاتبان وحی، قراء سبعه
دلالت الفاظ قرآن: عام و خاص، مجمل و مبین، مطلق و مقید، محکم و متشابه، مفهوم و منطوق، نص و ظاهر، ناسخ و منسوخ
تلاوت قرآن تجوید، آداب قرائت قرآن، تدبر در قرآن
رده ها: سوره های قرآن * آیات قرآن * واژگان قرآنی * شخصیت های قرآنی * قصه های قرآنی * علوم قرآنی * معارف قرآن