سوره ص

از دانشنامه‌ی اسلامی
(تغییرمسیر از سوره ص‌)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
<<صافات ص زمر>>
شماره: ۳۸
جزء : ۲۳
محل نزول: مکه
ترتيب نزول : ۳۸
تعداد آیه : ۸۸
متن و ترجمه سوره

فهرست سوره‌های قرآن

«سوره ص» سی و هشتمین سوره از قرآن کریم است و دارای ۸۸ آیه می باشد.

نزول سوره

«سوره ص» از سوره های مکی است. این سوره در ترتیب مصحف، سی و هشتمین سوره و در ترتیب نزول، سی و هشتمین سوره قرآن کریم است که پیش از آن سوره قمر و پس از آن سوره اعراف نازل شده است.

تعداد آیات

«کوفیان» این سوره را هشتاد و هشت آیه و «حجازیان»، «بصریان» و «شامیان» هشتاد و شش آیه دانسته و تنها «ایوب بن متوکل» این سوره را هشتاد و پنج آیه گفته است.

محتوای سوره

در این سوره گفتار پیرامون رسول خدا (ص) دور میزند و اینکه آن جناب با ذکرى از ناحیه خدا که بر او نازل شده، مردم را انذار می‌کند و به سوى توحید و اخلاص در بندگى خداى تعالى دعوت می کند.

و لذا مطلب را از اینجا شروع می کند که کفار به عزت خیالى خود می‌بالند و به همین جهت دست از دشمنى با تو برنداشته، از پیروى و ایمان به تو استکبار می‌ورزند، و مردم را هم از اینکه به تو ایمان بیاورند جلوگیرى کرده، به این منظور سخنانى باطل می‌گویند، و آن گاه آن سخنان را در فصلى جداگانه رد می‌کند.

و پس از آن رسول گرامى خود را امر به صبر نموده و سرگذشت بندگان "اواب" خود را در یک فصل به یادش می‌آورد، و آن گاه عاقبت کار مردم با تقوى و سرانجام طاغیان را در فصلى خاطرنشان نموده. سپس آن جناب را دستور مى‌دهد به اینکه ماموریت خود را در انذار انجام دهد و مردم را به سوى توحید دعوت کند. و نیز در فصلى دیگر می‌فرماید: که خدا از همان روز نخست که به ملائکه امر کرد تا براى آدم سجده کنند و شیطان امتناع کرد، این قضاى حتمى را راند که سرانجام پیروان شیطان و خود او به آتش منتهى شود.[۱]

فضیلت سوره

«ابی بن کعب» از رسول خدا صلی الله علیه و آله نقل کرده که فرمود: هر که سوره «ص» را بخواند، خداوند به وزن هر کوهى که براى «حضرت داود» علیه السلام مسخر کرده بود، به او از حسنات پاداش دهد و او را نگه دارد از اصرار ورزیدن به گناه کوچک و بزرگ.

«عیاشى» به اسناد خود از «امام باقر» علیه السلام نقل کرده که فرمود: هر که بخواند سوره «ص» را در شب جمعه، داده مى‌شود به او خیر دنیا و آخرت که به هیچ کس جز پیامبر مرسل و فرشته مقرب داده نشود و خداوند او را به بهشت داخل مى‌کند و نیز داخل کند آن را که او دوست داشته باشد از اهل بیت خود حتى خادم او را، اگر چه در ردیف خانواده او نباشد و ایمن گرداند خداوند او را از بی‌تابى بزرگ روز قیامت.

پانویس

  1. ترجمه المیزان، ج‌۱۷، ص: ۲۷۶

منابع

  • فضل بن حسن طبرسی، ترجمه مجمع البیان فی تفسیر القرآن، ج‌۲۱، ص۶۵.
  • محمد حسین طباطبایی، ترجمه تفسیر المیزان، ج‌۱۴، ص۱۶، قم ۱۳۷۴.
  • ترتیب نزول سوره ها، در همین دانشنامه.

پیوست

سوره ص/متن و ترجمه

سوره قبلی:

۳۷.الصافات

۳۸.ص سوره بعدی:

۳۹.الزمر

۱.سوره فاتحه ۲.سوره بقره ۳.سوره آل عمران ۴.سوره نساء ۵.سوره مائده ۶.سوره انعام ۷.سوره اعراف ۸.سوره انفال ۹.سوره توبه ۱۰.سوره یونس ۱۱.سوره هود ۱۲.سوره یوسف ۱۳.سوره رعد ۱۴.سوره ابراهیم ۱۵.سوره حجر ۱۶.سوره نحل ۱۷.سوره اسراء ۱۸.سوره کهف ۱۹.سوره مریم ۲۰.سوره طه ۲۱.سوره انبیاء ۲۲.سوره حج ۲۳.سوره مومنون ۲۴.سوره نور ۲۵.سوره فرقان ۲۶.سوره شعراء ۲۷.سوره نمل ۲۸.سوره قصص ۲۹.سوره عنکبوت ۳۰.سوره روم ۳۱.سوره لقمان ۳۲.سوره سجده ۳۳.سوره احزاب ۳۴.سوره سبأ ۳۵.سوره فاطر ۳۶.سوره یس ۳۷.سوره صافات ۳۸.سوره ص ۳۹.سوره زمر ۴۰.سوره غافر ۴۱.سوره فصلت ۴۲.سوره شوری ۴۳.سوره زخرف ۴۴.سوره دخان ۴۵.سوره جاثیه ۴۶.سوره احقاف ۴۷.سوره محمد ۴۸.سوره فتح ۴۹.سوره حجرات ۵۰.سوره ق ۵۱.سوره ذاریات ۵۲.سوره طور ۵۳.سوره نجم ۵۴.سوره قمر ۵۵.سوره الرحمن ۵۶.سوره واقعه ۵۷.سوره حدید ۵۸.سوره مجادله ۵۹.سوره حشر ۶۰.سوره ممتحنه ۶۱.سوره صف ۶۲.سوره جمعه ۶۳.سوره منافقون ۶۴.سوره تغابن ۶۵.سوره طلاق ۶۶.سوره تحریم ۶۷.سوره ملک ۶۸.سوره قلم ۶۹.سوره الحاقه ۷۰.سوره معارج ۷۱.سوره نوح ۷۲.سوره جن ۷۳.سوره مزمل ۷۴.سوره مدثر ۷۵.سوره قیامه ۷۶.سوره انسان ۷۷.سوره مرسلات ۷۸.سوره نبأ ۷۹.سوره نازعات ۸۰.سوره عبس ۸۱.سوره تکویر ۸۲.سوره انفطار ۸۳.سوره مطففین ۸۴.سوره انشقاق ۸۵.سوره بروج ۸۶.سوره طارق ۸۷.سوره اعلی ۸۸.سوره غاشیه ۸۹.سوره فجر ۹۰.سوره بلد ۹۱.سوره شمس ۹۲.سوره لیل ۹۳.سوره ضحی ۹۴.سوره انشراح ۹۵.سوره تین ۹۶.سوره علق ۹۷.سوره قدر ۹۸.سوره بینه ۹۹.سوره زلزال ۱۰۰.سوره عادیات ۱۰۱.سوره قارعه ۱۰۲.سوره تکاثر ۱۰۳.سوره عصر ۱۰۴.سوره همزه ۱۰۵.سوره فیل ۱۰۶.سوره قریش ۱۰۷.سوره ماعون ۱۰۸.سوره کوثر ۱۰۹.سوره کافرون ۱۱۰.سوره نصر ۱۱۱.سوره مسد ۱۱۲.سوره اخلاص ۱۱۳.سوره فلق ۱۱۴.سوره ناس

قرآن
متن و ترجمه قرآن
اوصاف قرآن (اسامی و صفات قرآن، اعجاز قرآن، عدم تحریف در قرآن)
اجزاء قرآن آیه، سوره، جزء، حزب، حروف مقطعه
ترجمه و تفسیر قرآن تاریخ تفسیر، روشهای تفسیری قرآن، سیاق آیات، اسرائیلیات، تاویل، فهرست تفاسیر شیعه، فهرست تفاسیر اهل سنت، ترجمه های قرآن
علوم قرآنی تاریخ قرآن: نزول قرآن، جمع قرآن، شان نزول، کاتبان وحی، قراء سبعه
دلالت الفاظ قرآن: عام و خاص، مجمل و مبین، مطلق و مقید، محکم و متشابه، مفهوم و منطوق، نص و ظاهر، ناسخ و منسوخ
تلاوت قرآن تجوید، آداب قرائت قرآن، تدبر در قرآن
رده ها: سوره های قرآن * آیات قرآن * واژگان قرآنی * شخصیت های قرآنی * قصه های قرآنی * علوم قرآنی * معارف قرآن