سوره جمعه

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به: ناوبری, جستجو
<<صف جمعه منافقون>>
شماره: ۶۲
جزء : ۲۸
محل نزول: مدینه
ترتيب نزول : ۱۰۹
تعداد آیه : ۱۱
متن و ترجمه سوره

فهرست سوره‌های قرآن


سوره جمعه شصت و دومین سوره از قرآن است و دارای 11 آیه است.

محتویات

نزول

سوره جمعه مدنی است.این سوره در ترتیب مصحف شصت و دومین سوره و در ترتیب نزول صدو نهمین سوره قرآن کریم است که پیش از آن سوره تحریم و پس از آن سوره تغابن نازل شده است.

تعداد آيات

به اجماع و اتفاق مفسرين عامه و خاصه يازده آيه است.

فضيلت آن

ابى بن كعب از پیامبر صلی الله علیه و آله روايت نموده كه فرمودند: كسى كه سوره جمعه را قرائت كند به او داده خواهد شد ده حسنه به عدد افرادى كه به نماز جمعه آمده و به عدد آن كسانى كه شركت نكرده‏اند.

منصور بن حازم از امام صادق علیه السلام روايت كرده كه فرمودند: بر هر مؤمنى از شيعيان ما لازم است كه در شب جمعه قرائت كند سوره جمعه و سوره «سبح اسم ربك» را و در نماز ظهر جمعه سوره جمعه و سوره منافقين را پس وقتى كه اين كار را كرد چنان است كه عمل رسول خدا صلی الله علیه و آله را انجام داده و ثواب و جزاء او بر خدا، بهشت است.

محتوای سوره

اين سوره به بيانى كاملا انگيزنده، مسلمين را وادار مى‏كند كه نسبت به نماز جمعه اهتمام بورزند، و آنچه در به پاداشتنش لازم است فراهم سازند، چون نماز جمعه از شعائر بزرگ خدا است كه تعظيم و اهتمام به امر آن، هم دنياى مردم را اصلاح مى‏كند، و هم آخرتشان را، و خداى تعالى بيان اين مطلب را با تسبيح و ثناى بر خود آغاز كرد كه در ميان قومى امى رسولى از خود آنان مبعوث كرد تا آيات او را بر آنان بخواند، و با اعمال صالح و اخلاق پاك تزكيه شان كند، و كتاب و حكمتشان بياموزد و به همين منظور كتاب خدا و معارف دينش را به بهترين وجهى بر آنان و افرادى كه به آنان ملحق مى‏شوند، و نسل‏هاى بعد از آنان تحميل كرد، و زنهارشان داد از اينكه مثل يهود نباشند كه خداى تعالى تورات را بر آنان تحميل كرد، ولى آنان آن را حمل نكردند، و به معارف آن معتقد نشدند، و به احكامش عمل نكردند، در نتيجه مانند الاغى شدند كه بارش كتاب باشد.

و در آخر به عنوان نتيجه دستور مى‏دهد كه وقتى بانك نماز جمعه بلند مى‏شود بازار و دادوستد را رها نموده، به سوى ذكر خدا بشتابند. و نيز افرادى را كه خلاف اين دستور عمل مى‏كنند، و رسول خدا (ص) را در حالى كه مشغول خطبه نماز است رها نموده، به سوى دادوستد مى‏روند، سرزنش مى‏كند، و اين رفتار را نشانه آن مى‏داند كه اين گونه افراد معارف كتاب خدا و احكامش را نپذيرفته ‏اند[۱]

پانویس

  1. ترجمه الميزان، ج‏19، ص:444

منابع

پیوست

متن و ترجمه سوره

قرآن
متن و ترجمه قرآن علوم قرآنی تفاسیر قرآن سوره های قرآن آیات قرآن شخصیت های قرآنی قصه های قرآنی واژگان قرآنی
دانشنامه اسلامی
دانشنامه‌ای مشارکتی با عضویت آزاد برای توسعه پژوهش های اسلامی
ابزارهای شخصی
گویش‌ها
فضاهای نام
عملکردها
گشتن
جعبه‌ابزار