سوره لقمان

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
<<روم لقمان سجدة>>
شماره: ۳۱
جزء : ۲۱
محل نزول: مکه
ترتيب نزول : ۵۷
تعداد آیه : ۳۴
متن و ترجمه سوره

فهرست سوره‌های قرآن

سوره لقمان سی و یکیمین سوره از قرآن است و دارای 34 آیه است.

نزول

تمام آیات سوره لقمان به گفتار ابن عباس در مكه نازل شده بجز سه آيه كه در مدينه آمده و آن «وَلَوْ أَنَّ ما فِي الْأَرْضِ مِنْ شَجَرَةٍ أَقْلامٌ...» تا پايان سه آيه مي باشد.

این سوره در ترتیب مصحف سی و یکیمین سوره و در ترتیب نزول پنجاه و هفتمین سوره قرآن کریم است که پیش از آن سوره صافات و پس از آن سوره سبا نازل شده است.

عدد آيات

تعداد آیات اين سوره از نظر اهل حجاز 33 آيه و از نظر ديگران 34 می باشد. قراء كوفه «الم» را يك آيه و قراء بصره و شام «مُخْلِصِينَ لَهُ الدِّينَ» را آيه‌اى مي دانند.

فضيلت اين سوره

ابى بن كعب از پيامبر اسلام صلی الله علیه و آله روايت كند كه فرمود: آن كس كه سوره لقمان را بخواند در قيامت لقمان با او دوست بوده و ده برابر اجر آن كسى كه بخوبي ها عمل كرده و از بدي ها دورى نموده به او پاداش داده مي شود.

محمد بن جبير عزرمى از پدرش و او از امام باقر علیه السلام روايت كرده كه فرمود: آن كه سوره لقمان را در هر شب بخواند خداوند سى فرد از ملائكه را بر او مى‌گمارد و تا به صبح او را از شرور شيطان و يارانش حفظ نمايند و اگر در روزش قرائت كند آنان تا غروب از شرور شيطان و ياران آن حفظش خواهند نمود.

هدف سوره

غرض اين سوره- به طورى كه آغاز و انجام آن، و نيز سياق تمامى آيات آن اشاره مى‌كند- دعوت به توحيد و ايقان و ايمان به معاد، و عمل به كليات شرايع دين است. از ابتداى سوره پيداست كه در باره بعضى از مشركين نازل شده، كه مردم را از راه خدا و شنيدن قرآن، به وسيله تبليغاتى دروغ جلوگيرى نموده، مى‌خواستند مساله خدا و دين را از ياد مردم ببرند، اتفاقا روايت وارده در تفسير آيه«وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ يَشْتَرِي لَهْوَ الْحَدِيثِ ...»- به طورى كه خواهيد ديد- نيز همين را مى‌گويد. پس اين سوره نازل شد تا اصول عقايد و كليات شرايع حق را بيان نمايد، و در برابر احاديث سرگرم كننده آنان مقدارى از داستان لقمان و مواعظش را ايراد كرده است [۱]

پانویس

  1. ترجمه الميزان، ج‌16، ص: 313

منابع

  • فضل بن حسن طبرسی، ترجمه مجمع البيان في تفسير القرآن، ج‌19، ص157.
  • محمد حسین طباطبایی،ترجمه الميزان، ج‌16، ص: 313، قم 1374
  • ترتیب نزول سوره ها، در همین دانشنامه

پیوست

سوره لقمان/متن و ترجمه

قرآن
(اسامی و صفات قرآن، اعجاز قرآن، عدم تحریف در قرآن)
اجزاء قرآن آیه، سوره، جزء، حزب، حروف مقطعه ↓ رده ها ↓
ترجمه و تفسیر قرآن تاریخ تفسیر، روشهای تفسیری قرآن، سیاق آیات، اسرائیلیات، تاویل، فهرست تفاسیر شیعه، فهرست تفاسیر اهل سنت، ترجمه های قرآن

سوره های قرآن

آیات قرآن

واژگان قرآنی

شخصیت های قرآنی

قصه های قرآنی

علوم قرآنی

معارف قرآن

علوم قرآنی تاریخ قرآن: نزول قرآن، جمع قرآن، شان نزول، کاتبان وحی، قراء سبعه
دلالت الفاظ قرآن: عام و خاص، مجمل و مبین، مطلق و مقید، محکم و متشابه، مفهوم و منطوق، نص و ظاهر، ناسخ و منسوخ
تلاوت قرآن تجوید، آداب قرائت قرآن، تدبر در قرآن
متن و ترجمه قرآن