سوره حدید

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
<<واقعه حدید مجادله>>
شماره: ۵۷
جزء : ۲۷
محل نزول: مدینه
ترتيب نزول : ۹۴
تعداد آیه : ۲۹
متن و ترجمه سوره

فهرست سوره‌های قرآن

سوره حدید پنجاه و هفتمین سوره از قرآن است و دارای 29 آیه است. این سوره یکی از مسبحات است.

نزول سوره حدید

سوره «حديد» مدنی است. این سوره در ترتیب مصحف پنجاه و هفتمین سوره و در ترتیب نزول نود وچهارمین سوره قرآن کریم است که پیش از آن سوره زلزال و پس از آن سوره محمد نازل شده است.

عدد آیات سوره حدید

تعداد آيات آن بيست و نه آيه عراقى و بیست و هشت آيه از نظر ديگران است. اختلاف آن در دو آيه است: آیه «مِنْ قِبَلِهِ الْعَذابُ» (آیه 13) كوفى و «الْإِنْجِيلَ» (آیه 27) بصرى است.

فضيلت سوره حدید

  • ابى بن كعب از پیامبر صلّى اللَّه عليه و آله روايت كرده كه فرمودند هر كس سوره «حديد» را بخواند نوشته مي شود از كسانى كه ايمان به خدا و پيامبران او آورده‌اند.
  • عرباض بن ساريه گويد كه پيامبر صلی الله علیه و آله قبل از آن كه بخوابد «مسبّحات» [۱] را مي خواند و مي فرمود در آنها آيه‌اى هست كه از هزار آيه افضل است.
  • عمر بن شمر از جابر بن يزيد جعفى از امام باقر عليه السلام روايت كرده كه فرمود: كسى كه تمام مسبحات را پيش از خوابيدن بخواند، نميرد تا اينكه درك كند حضرت قائم عليه السلام را و اگر بميرد در جوار حضرت رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله خواهد بود.
  • حسين بن ابى العلاء از امام صادق عليه السلام روايت كرده كه فرمود هر كس كه سوره «حديد» و «مجادله» را در نماز واجب بخواند و آن را ادامه دهد خداوند ابدا او را عذاب نكند تا بميرد و در خودش و خاندانش ابدا بدى نبيند و هيچ بيمارى به بدنش نرسد.


هدف سوره حدید

غرض اين سوره تحريك و تشويق مؤمنين به انفاق در راه خداست، هم چنان كه تكرار امر صريح به اين معنا در خلال آياتش اشعار بدان دارد، يك جا می‌فرمايد:" آمِنُوا بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ وَ أَنْفِقُوا مِمَّا جَعَلَكُمْ مُسْتَخْلَفِينَ فِيهِ ..." و جاى ديگر می‌فرمايد:" مَنْ ذَا الَّذِي يُقْرِضُ اللَّهَ قَرْضاً حَسَناً ..." و باز جاى ديگر می‌فرمايد:" إِنَّ الْمُصَّدِّقِينَ وَ الْمُصَّدِّقاتِ وَ أَقْرَضُوا اللَّهَ قَرْضاً حَسَناً" و در تشويق مردم به اين عمل همين بس كه انفاق مردم را قرض دادن آنان به خداى عز اسمه دانسته، و معلوم است كه خداى عز و جل عالیترين و مقدس‌ترين و بهترين مطلوبست، او هرگز خلف وعده نمیكند، و او وعده‌شان داده كه اگر به وى قرض بدهند مضاعف و چند برابر بر مى‌گرداند، و نيز وعده داده كه در عوض انفاقشان اجرى كريم و بسيار زياد بدهد.

و نيز اشاره كرده به اينكه اين انفاق منشاش تقوا و ايمان به رسول است، و اثر آمرزش گناهان و داشتن دو برابر از رحمت و ملازمت با نور، و بلكه ملحق شدن به صديقين و شهداء در نزد خداى سبحان است. و در خلال آيات سوره معارفى هم راجع به مبدأ و معاد آمده، و دعوت به تقوا و اخلاص ايمان و زهد دارد، و نيز مشتمل بر مواعظى است [۲]

پانویس

  1. مسبّحات سوره‌هايى است كه اوّل آن «سبّح» (ماضی) يا «يسبّح» (مضارع) باشد و آن 5 سوره است 1- سوره حديد 2- سوره حشر 3- سوره صف 4- سوره جمعه 5- سوره تغابن .(تفسیر المیزان)
  2. ترجمه الميزان، ج‌19، ص: 251

منابع

  • فضل بن حسن طبرسی، ترجمه مجمع البيان في تفسير القرآن، ج‌24، ص194.
  • محمد حسین طباطبایی، ترجمه تفسیر المیزان،ج‌19، ص: 251، قم 1374.
  • ترتیب نزول سوره ها، در همین دانشنامه

پیوست

سوره حدید/متن و ترجمه

قرآن
(اسامی و صفات قرآن، اعجاز قرآن، عدم تحریف در قرآن)
اجزاء قرآن آیه، سوره، جزء، حزب، حروف مقطعه ↓ رده ها ↓
ترجمه و تفسیر قرآن تاریخ تفسیر، روشهای تفسیری قرآن، سیاق آیات، اسرائیلیات، تاویل، فهرست تفاسیر شیعه، فهرست تفاسیر اهل سنت، ترجمه های قرآن

سوره های قرآن

آیات قرآن

واژگان قرآنی

شخصیت های قرآنی

قصه های قرآنی

علوم قرآنی

معارف قرآن

علوم قرآنی تاریخ قرآن: نزول قرآن، جمع قرآن، شان نزول، کاتبان وحی، قراء سبعه
دلالت الفاظ قرآن: عام و خاص، مجمل و مبین، مطلق و مقید، محکم و متشابه، مفهوم و منطوق، نص و ظاهر، ناسخ و منسوخ
تلاوت قرآن تجوید، آداب قرائت قرآن، تدبر در قرآن
متن و ترجمه قرآن