سوره طور

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
<<ذاریات طور نجم>>
شماره: ۵۲
جزء : ۲۷
محل نزول: مکه
ترتيب نزول : ۷۶
تعداد آیه : ۴۹
متن و ترجمه سوره

فهرست سوره‌های قرآن

سوره طور پنجاه و دومین سوره از قرآن است و دارای 49 آیه است.

نزول

سوره طور مکی است.این سوره در ترتیب مصحف پنجاه و دومین سوره و در ترتیب نزول هفتادو ششمین سوره قرآن کریم است که پیش از آن سوره سجده و پس از آن سوره ملک نازل شده است.

تعداد آيات

به نظر كوفى و شامى تعداد آيات سوره «والطور» چهل و نه آيه است و به نظر بصرى چهل و هشت آيه و به نظر حجازى چهل و هفت آيه. در تعداد آيات دو آيه مورد اختلاف است كه عراقى و شامى (والطّور) را يك آيه دانسته‌اند و نيز كوفى و شامى «يَوْمَ يُدَعُّون...»(آیه 13) را آيه دانسته‌اند.

فضيلت سوره

ابى بن كعب از پيامبر خدا صلی الله علیه و آله روايت كرده است كه فرمودند: هر كس سوره «والطور» را بخواند بر خداوند لازم است كه او را از عذاب خود امان بخشد و در بهشت خود او را نعمت دهد.

و نیز جبير بن مطعم مي گويد: از رسول خدا صلی الله علیه و آله شنيدم كه در هنگام مغرب سوره «والطور» را قرائت مي فرمودند.

محمد بن هشام از امام باقر علیه السلام روايت كرده است كه فرمودند: هر كس سوره «والطور» را بخواند خداوند خير دنيا و آخرت را براى او جمع خواهد فرمود.

محتوای و هدف سوره

غرض اين سوره تهديد و انذار كسانى است كه هر آيتى را تكذيب نموده و همواره با حق عناد می‌ورزند. مى‌خواهد اينگونه كفار را به عذابى كه براى روز قيامتشان آماده كرده بيم دهد و به همين منظور با سوگندهايى غليظ، از وقوع چنين عذابى و تحقق آن در قيامت خبر می‌دهدو می‌فرمايد: عذاب آن روز، ايشان را رها نخواهد كرد تا بر آنان واقع شود، و هيچ گريزى از آن ندارند.

سپس پاره‌اى از صفات آن عذاب و آن ويل را كه عذابى است عمومى و جدا ناشدنى بيان میكند، و در مقابل، قسمتى از نعمتهاى اهل نعيم آن روز را كه همان متقين هستند شرح می‌دهد، همانهايى كه در دنيا در ميان اهل خود به شفقت رفتار می‌كردند، و خدا را به ايمان میخواندند، و به يكتايى می‌ستودند.

و آن گاه شروع میكند به توبيخ مكذبين، كه نسبت‌هاى ناروايى به رسول خدا (ص) و به قرآن و دين حقى كه بر آن جناب نازل شده می‌دادند.

و در پايان، سوره را با تكرار همان تهديدها ختم نموده، رسول گرامى خود را دستور میدهد به اينكه پروردگار خود را تسبيح گويد [۱]

پانویس

  1. ترجمه الميزان، ج‌19، ص: 5

منابع

  • فضل بن حسن طبرسی، ترجمه مجمع البيان في تفسير القرآن، ج‌23، ص335.
  • محمد حسین طباطبایی، ترجمه تفسیر المیزان، ج‌19، ص: 5، قم 1374.
  • ترتیب نزول سوره ها، در همین دانشنامه

پیوست

سوره طور/متن و ترجمه

قرآن
(اسامی و صفات قرآن، اعجاز قرآن، عدم تحریف در قرآن)
اجزاء قرآن آیه، سوره، جزء، حزب، حروف مقطعه ↓ رده ها ↓
ترجمه و تفسیر قرآن تاریخ تفسیر، روشهای تفسیری قرآن، سیاق آیات، اسرائیلیات، تاویل، فهرست تفاسیر شیعه، فهرست تفاسیر اهل سنت، ترجمه های قرآن

سوره های قرآن

آیات قرآن

واژگان قرآنی

شخصیت های قرآنی

قصه های قرآنی

علوم قرآنی

معارف قرآن

علوم قرآنی تاریخ قرآن: نزول قرآن، جمع قرآن، شان نزول، کاتبان وحی، قراء سبعه
دلالت الفاظ قرآن: عام و خاص، مجمل و مبین، مطلق و مقید، محکم و متشابه، مفهوم و منطوق، نص و ظاهر، ناسخ و منسوخ
تلاوت قرآن تجوید، آداب قرائت قرآن، تدبر در قرآن
متن و ترجمه قرآن