سوره بروج

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
<<انشقاق بروج طارق>>
شماره: ۸۵
جزء : ۳۰
محل نزول: مکه
ترتيب نزول : ۲۷
تعداد آیه : ۲۲
متن و ترجمه سوره

فهرست سوره‌های قرآن

سوره بروج هشتاد و پنجمین سوره از قرآن است و دارای 22 آیه است.

نزول

سوره بروج مکی است. این سوره در ترتیب مصحف هشتاد و پنجمین سوره و در ترتیب نزول بیست و هفتمین سوره قرآن کریم است که پیش از آن سوره شمس و پس از آن سوره تین نازل شده است.

فضيلت سوره

ابى بن كعب از پیامبر صلّى اللَّه عليه و آله روايت نموده كه هر كس آن را قرائت كند خداوند به او بعدد هر روز جمعه و هر روز عرفه‌اى كه در دنياست ده حسنه عطا نمايد.

يونس بن ظبيان از امام صادق عليه السّلام روايت نمود كه هر كس در نماز واجبش سوره «والسماء ذات البروج» را كه سوره پيامبران است بخواند حشرش و اقامتش با پيامبران و مرسلين خواهد بود.

محتوای سوره

اين سوره مشتمل بر انذار و بشارت است، و در آن به سختى كسانى را انذار كرده كه مردان و زنان مسلمان را به جرم اينكه به خدا ايمان آورده‌اند شكنجه می‌كنند، نظير مشركين مكه كه با گروندگان به رسول خدا (ص) چنين می‌كردند، آنان را شكنجه میكردند تا از دين اسلام به شرك سابق خود برگردند، بعضى از اين مسلمانان صبر می‌كردند و برنمیگشتند و لو شكنجه به هر جا كه خواست برسد، و بعضى برگشته مرتد می‌شدند، و اينها افرادى بودند كه ايمانى ضعيف داشتند هم چنان كه دو آيه" وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ يَقُولُ آمَنَّا بِاللَّهِ فَإِذا أُوذِيَ فِي اللَّهِ جَعَلَ فِتْنَةَ النَّاسِ كَعَذابِ اللَّهِ" ،" وَ مِنَ النَّاسِ مَنْ يَعْبُدُ اللَّهَ عَلى‌ حَرْفٍ فَإِنْ أَصابَهُ خَيْرٌ اطْمَأَنَّ بِهِ وَ إِنْ أَصابَتْهُ فِتْنَةٌ انْقَلَبَ عَلى‌ وَجْهِهِ" به وضع آنان اشاره می‌كند.

خداى سبحان در اين آيات قبل از اين مطالب اشاره‌اى به" اصحاب اخدود" می‌كند، و اين خود تشويق مؤمنين به صبر در راه خداى تعالى است، دنبال اين داستان اشاره‌اى هم به سرگذشت لشكريان فرعون و ثمود دارد، و اين مايه دلخوشى رسول خدا (ص) و وعده نصرت به آن جناب و تهديد مشركين است [۱]

پانویس

  1. ترجمه الميزان، ج‌20، ص: 413

منابع

  • فضل بن حسن طبرسی، ترجمه مجمع البيان في تفسير القرآن، ج‌26، ص405.
  • محمد حسین طباطبایی، ترجمه تفسیر المیزان،ج‌20، ص: 413، قم 1374.
  • ترتیب نزول سوره ها، در همین دانشنامه

پیوست

سوره بروج/متن و ترجمه

قرآن
(اسامی و صفات قرآن، اعجاز قرآن، عدم تحریف در قرآن)
اجزاء قرآن آیه، سوره، جزء، حزب، حروف مقطعه ↓ رده ها ↓
ترجمه و تفسیر قرآن تاریخ تفسیر، روشهای تفسیری قرآن، سیاق آیات، اسرائیلیات، تاویل، فهرست تفاسیر شیعه، فهرست تفاسیر اهل سنت، ترجمه های قرآن

سوره های قرآن

آیات قرآن

واژگان قرآنی

شخصیت های قرآنی

قصه های قرآنی

علوم قرآنی

معارف قرآن

علوم قرآنی تاریخ قرآن: نزول قرآن، جمع قرآن، شان نزول، کاتبان وحی، قراء سبعه
دلالت الفاظ قرآن: عام و خاص، مجمل و مبین، مطلق و مقید، محکم و متشابه، مفهوم و منطوق، نص و ظاهر، ناسخ و منسوخ
تلاوت قرآن تجوید، آداب قرائت قرآن، تدبر در قرآن
متن و ترجمه قرآن