سوره ص

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
<<صافات ص زمر>>
شماره: ۳۸
جزء : ۲۳
محل نزول: مکه
ترتيب نزول : ۳۸
تعداد آیه : ۸۸
متن و ترجمه سوره

فهرست سوره‌های قرآن

سوره ص سی و هشتمین سوره قرآن است و دارای 88 آیه است.

نزول

سوره ص مکی است.این سوره در ترتیب مصحف سی و هشتمین سوره و در ترتیب نزول سی و هشتمین سوره قرآن کریم است که پیش از آن سوره قمر و پس از آن سوره اعراف نازل شده است.

تعداد آيات

«كوفيان» اين سوره را هشتاد و هشت و «حجازيان»، «بصريان» و «شاميان» هشتاد و شش آيه دانسته و تنها «ايّوب بن متوكل» اين سوره را هشتاد و پنج آيه گفته است.

فضيلت سوره

«ابى بن كعب» از رسول خدا صلی الله علیه و آله نقل كرده كه فرمود: هر كه سوره « ص » را بخواند خداوند به وزن هر كوهى كه براى «حضرت داود» علیه السلام مسخر كرده بود به او از حسنات پاداش دهد و او را نگه دارد از اصرار ورزيدن به گناه كوچك و بزرگ.

«عياشى» به اسناد خود از «امام باقر» علیه السلام نقل كرده كه فرمود: هر كه بخواند سوره «ص» را در شب جمعه داده مى‌شود به او خير دنيا و آخرت كه به هيچ كس جز پيامبر مرسل و فرشته مقرب داده نشود و خداوند او را به بهشت داخل مى‌كند و نيز داخل كند آن را كه او دوست داشته باشد از اهل بيت خود حتى خادم او را،اگر چه در رديف خانواده او نباشد و ايمن گرداند خداوند او را از بی‌تابى بزرگ روز قيام.

محتوای سوره

در اين سوره گفتار پيرامون رسول خدا (ص) دور میزند و اينكه آن جناب با ذكرى از ناحيه خدا كه بر او نازل شده مردم را انذار می‌كند و به سوى توحيد و اخلاص در بندگى خداى تعالى دعوت میكند.

و لذا مطلب را از اينجا شروع میكند كه كفار به عزت خيالى خود می‌بالند و به همين جهت دست از دشمنى با تو برنداشته از پيروى و ايمان به تو استكبار می‌ورزند، و مردم را هم از اينكه به تو ايمان بياورند جلوگيرى كرده، به اين منظور سخنانى باطل می‌گويند، و آن گاه آن سخنان را در فصلى جداگانه رد می‌كند.

و پس از آن رسول گرامى خود را امر به صبر نموده و سرگذشت بندگان" اواب" خود را در يك فصل به يادش می‌آورد، و آن گاه عاقبت كار مردم با تقوى و سرانجام طاغيان را در فصلى خاطرنشان نموده. سپس آن جناب را دستور مى‌دهد به اينكه ماموريت خود را در انذار انجام دهد و مردم را به سوى توحيد دعوت كند. و نيز در فصلى ديگر می‌فرمايد: كه خدا از همان روز نخست كه به ملائكه امر كرد تا براى آدم سجده كنند و شيطان امتناع كرد، اين قضاى حتمى را راند كه سرانجام پيروان شيطان و خود او به آتش منتهى شود[۱]

پانویس

  1. ترجمه الميزان، ج‌17، ص: 276

منابع

  • فضل بن حسن طبرسی، ترجمه مجمع البيان في تفسير القرآن، ج‌21، ص65.
  • محمد حسین طباطبایی، ترجمه تفسیر المیزان، ج‌14، ص: 16، قم 1374
  • ترتیب نزول سوره ها، در همین دانشنامه

پیوست

سوره ص/متن و ترجمه

قرآن
(اسامی و صفات قرآن، اعجاز قرآن، عدم تحریف در قرآن)
اجزاء قرآن آیه، سوره، جزء، حزب، حروف مقطعه ↓ رده ها ↓
ترجمه و تفسیر قرآن تاریخ تفسیر، روشهای تفسیری قرآن، سیاق آیات، اسرائیلیات، تاویل، فهرست تفاسیر شیعه، فهرست تفاسیر اهل سنت، ترجمه های قرآن

سوره های قرآن

آیات قرآن

واژگان قرآنی

شخصیت های قرآنی

قصه های قرآنی

علوم قرآنی

معارف قرآن

علوم قرآنی تاریخ قرآن: نزول قرآن، جمع قرآن، شان نزول، کاتبان وحی، قراء سبعه
دلالت الفاظ قرآن: عام و خاص، مجمل و مبین، مطلق و مقید، محکم و متشابه، مفهوم و منطوق، نص و ظاهر، ناسخ و منسوخ
تلاوت قرآن تجوید، آداب قرائت قرآن، تدبر در قرآن
متن و ترجمه قرآن