سوره محمد

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
<<احقاف محمد فتح>>
شماره: ۴۷
جزء : ۲۶
محل نزول: مدینه
ترتيب نزول : ۹۵
تعداد آیه : ۳۸
متن و ترجمه سوره

فهرست سوره‌های قرآن

سوره محمد چهل و هفتمین سوره از قرآن است و دارای 38 آیه است.

نزول سوره محمد

سوره «محمّد» اين سوره مدنی است، و ابن عباس و قتاده گفته‌ اند تنها يك آيه از اين سوره مکی است و اين آيه هنگامى نازل شده است كه پیامبر صلی الله علیه و آله قصد حركت به سوى مدينه را داشته است و با حالت گريان به خانه كعبه نگاه كرده اندوهناك بوده است كه آيه نازل مى‌شود: «وَ كَأَيِّنْ مِنْ قَرْيَةٍ هِيَ أَشَدُّ قُوَّةً مِنْ قَرْيَتِكَ...».(آیه 13)

این سوره در ترتیب مصحف چهل و هفتمین سوره و در ترتیب نزول نود و پنجمین سوره قرآن کریم است که پیش از آن سوره حدید و پس از آنسوره رعد نازل شده است.

تعداد آيات سوره محمد

به نظر بصريون چهل آيه، به نظر كوفيون سى و هشت آيه و به نظر بقيه سى و نه آيه است. اختلاف آيات آن در دو آيه است، «اوزارها» آيه است به نظر همه غير از كوفيان، «للشّاربين» آيه است به نظر بصريين.

فضيلت سوره محمد

ابى بن كعب گويد كه: پیامبر خدا صلی الله علیه و آله فرمودند: هر كس سوره محمد صلی الله علیه و آله را بخواند بر خداوند لازم است كه از جويبارهاى بهشت به او بنوشاند.

ابوبصير از امام صادق علیه السلام روايت كرده است كه فرمودند: (هر كس سوره «محمد» را بخواند هيچگاه در دينش شك وارد نخواهد شد و هميشه از شرك و كفر محفوظ خواهد بود تا آنگاه كه بميرد و پس از مرگش خداوند هزار فرشته را مأمور مى‌كند كه در قبرش نماز بخوانند و ثواب نمازشان براى او خواهد بود و همراه او هستند تا اين كه او را در پيشگاه خداوند بجايگاه امنى مى‌برند و در امان خدا و پيامبرش محمد صلی الله علیه و آله مى‌باشد.

و نيز حضرت صادق علیه السلام فرموده‌اند: هر كس مى‌خواهد حال ما و حال دشمنان ما را بداند بايد سوره محمد صلی الله علیه و آله را بخواند كه در اين سوره يك آيه در مورد ما و يك آيه در مورد دشمنان ما خواهد يافت.

محتوای سوره محمد

اين سوره كفار را به اوصاف خبيثه و اعمال زشتى كه از خصائص ايشان است توصيف می‌كند، و مؤمنين را با صفات طيب و اعمال نيكى كه دارند می‌ستايد، آن گاه آثار صفات مؤمنين را كه نعمت و كرامت است، و آثار صفات كفار را كه نقمت و خوارى است، بر مى‌شمارد. و خلاصه در اين سوره بين دو طائفه مقايسه شده، هم بين صفات و اعمالى كه در دنيا دارند و هم بين آثارى كه در آخرت مترتب بر اعمال آنان می‌شود. و در اين ميان بعضى از احكام جهاد و قتال را بيان می‌كند [۱]

پانویس

  1. ترجمه الميزان، ج‌18، ص: 338

منابع

  • فضل بن حسن طبرسی، ترجمه مجمع البيان في تفسير القرآن، ج‌23، ص34.
  • محمد حسین طباطبایی، ترجمه تفسیر المیزان،ج‌18، ص: 338، قم 1374
  • ترتیب نزول سوره ها، در همین دانشنامه

پیوست

سوره محمد/متن و ترجمه

قرآن
(اسامی و صفات قرآن، اعجاز قرآن، عدم تحریف در قرآن)
اجزاء قرآن آیه، سوره، جزء، حزب، حروف مقطعه ↓ رده ها ↓
ترجمه و تفسیر قرآن تاریخ تفسیر، روشهای تفسیری قرآن، سیاق آیات، اسرائیلیات، تاویل، فهرست تفاسیر شیعه، فهرست تفاسیر اهل سنت، ترجمه های قرآن

سوره های قرآن

آیات قرآن

واژگان قرآنی

شخصیت های قرآنی

قصه های قرآنی

علوم قرآنی

معارف قرآن

علوم قرآنی تاریخ قرآن: نزول قرآن، جمع قرآن، شان نزول، کاتبان وحی، قراء سبعه
دلالت الفاظ قرآن: عام و خاص، مجمل و مبین، مطلق و مقید، محکم و متشابه، مفهوم و منطوق، نص و ظاهر، ناسخ و منسوخ
تلاوت قرآن تجوید، آداب قرائت قرآن، تدبر در قرآن
متن و ترجمه قرآن