سوره واقعه

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
<<الرحمن واقعه حدید>>
شماره: ۵۶
جزء : ۲۷
محل نزول: مکه
ترتيب نزول : ۴۶
تعداد آیه : ۹۶
متن و ترجمه سوره

فهرست سوره‌های قرآن

سوره واقعه پنجاه و ششمین سوره قران است و دارای 96 آیه است.

نزول

ابن عباس و قتاده گويند: سوره واقعه مکی است، مگر يك آيه از آن كه در مدينه نازل شده و آن آيه (وَ تَجْعَلُونَ رِزْقَكُمْ أَنَّكُمْ تُكَذِّبُونَ). آیه 82

و بعضى گفته‌اند: مكّى است مگر قول او «ثُلَّةٌ مِنَ الْأَوَّلِينَ» آیه 13 و قول او: (أَفَبِهذَا الْحَدِيثِ أَنْتُمْ مُدْهِنُونَ) آیه 81 كه در مسافرت و هجرت آن حضرت به مدينه نازل شده است.

این سوره در ترتیب مصحف پنجاه و ششمین سوره و در ترتیب نزول چهل و ششمین سوره قرآن کریم است که پیش از آن سوره طه و پس از آن سوره شعرا نازل شده است.

تعداد آيات

نود و نه آيه حجازى و شامى است و نود و هفت آيه بصرى و نود و شش آيه كوفى است. اختلاف آن در چهارده آيه است، پس اصحاب الميمنه و اصحاب المشئمه و اصحاب الشمال سه آيه غير كوفى است و اصحاب اليمين يك آيه غير كوفى و مدنی اخير است.

فضيلت سوره

ابى بن كعب گويد: رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله فرمود: كسى كه سوره واقعه را بخواند از غافلين نوشته نشود.

و از مسروق روايت شده كه گويد: كسى كه مي خواهد خبر پيشينيان و خبر اهل بهشت و خبر اهل آتش و خبر دنيا و خبر آخرت را بداند پس سوره واقعه را بخواند.

و از ابن مسعود روايت شده كه من از پیامبر صلّى اللَّه عليه و آله شنيدم كه مي فرمود هر كس سوره واقعه را هر شب بخواند هرگز نياز و تنگدستى و فقر باو نرسد.


و عياشى به اسنادش از زيد شحام از حضرت امام محمد باقر عليه السلام روايت كرده كه فرمود: كسى كه سوره «واقعه» را پيش از خوابيدن بخواند خدا را ملاقات كند در حالى كه صورت او مانند ماه شب چهارده خواهد بود.

و از ابى بصير از امام صادق عليه السلام روايت كرده كه گفت: كسى كه در هر شب جمعه سوره واقعه را بخواند خدا او را دوست دارد و محبّت او را در دل تمام مردم قرار دهد و هرگز در دنيا بدى و فقر و آفتى از آفات دنيا نبيند، و از رفقاء امیر المؤمنین عليه السلام خواهد بود.

محتوای سوره

اين سوره، قيامت كبرى را كه در آن مردم دوباره زنده می‌شوند و به حسابشان رسيدگى شده جزا داده می‌شوند شرح می‌دهد، نخست مقدارى از حوادث هول انگيز آن را ذكر می‌كند، حوادث نزديك‌تر به زندگى دنيايى انسان، و نزديك‌تر به زمينى كه در آن زندگى میكرده، می‌فرمايد: اوضاع و احوال زمين دگرگون می‌شود و زمين بالا و پايين و زير و رو می‌گردد، زلزله بسيار سهمگين زمين كوه‌ها را متلاشى، و چون غبار میسازد، آن گاه مردم را به طور فهرست‌وار به سه دسته سابقين و اصحاب يمين و اصحاب شمال، تقسيم نموده، سرانجام كار هر يك را بيان می‌كند. آن گاه عليه اصحاب شمال كه منكر ربوبيت خداى تعالى و مساله معاد و تكذيب كننده قرآنند كه بشر را به توحيد و ايمان به معاد دعوت مى‌كند استدلال نموده، در آخر گفتار را با يادآورى حالت احتضار و فرا رسيدن مرگ و سه دسته شدن مردم خاتمه می‌دهد [۱]

پانویس

  1. ترجمه الميزان، ج‌19، ص: 619

منابع

  • فضل بن حسن طبرسی، ترجمه مجمع البيان في تفسير القرآن، ج‌24، ص126.
  • محمد حسین طباطبایی، ترجمه تفسیر المیزان،ج‌19، ص: 196، قم 1374.
  • ترتیب نزول سوره ها، در همین دانشنامه

پیوست

سوره واقعه/متن و ترجمه

قرآن
(اسامی و صفات قرآن، اعجاز قرآن، عدم تحریف در قرآن)
اجزاء قرآن آیه، سوره، جزء، حزب، حروف مقطعه ↓ رده ها ↓
ترجمه و تفسیر قرآن تاریخ تفسیر، روشهای تفسیری قرآن، سیاق آیات، اسرائیلیات، تاویل، فهرست تفاسیر شیعه، فهرست تفاسیر اهل سنت، ترجمه های قرآن

سوره های قرآن

آیات قرآن

واژگان قرآنی

شخصیت های قرآنی

قصه های قرآنی

علوم قرآنی

معارف قرآن

علوم قرآنی تاریخ قرآن: نزول قرآن، جمع قرآن، شان نزول، کاتبان وحی، قراء سبعه
دلالت الفاظ قرآن: عام و خاص، مجمل و مبین، مطلق و مقید، محکم و متشابه، مفهوم و منطوق، نص و ظاهر، ناسخ و منسوخ
تلاوت قرآن تجوید، آداب قرائت قرآن، تدبر در قرآن
متن و ترجمه قرآن