مستطرفات السرائر (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مستطرفات السرائر.jpg
نویسنده ابن ادریس حلی
موضوع احادیث احکام/فقه شيعه
زبان عربی
تعداد جلد 1

کتاب مستطرفات السرائر

مستطرفات نوشته ابوجعفر، محمد بن ادریس حلى متوفى ۵۹۸ هجرى است. این کتاب در سال ۵۸۶ هجرى یعنى ۱۲ سال قبل از وفات ابن ادریس به اتمام رسیده و مصنف تاریخ مذکور را در پایان کتاب آورده است.

موضوع کتاب

در این کتاب احادیث متفرقه در موضوعات گوناگون به عنوان تتمه اى بر کتاب سرائر آمده اند. کتاب مستطرفات السرائر در ۵۵ صفحه در پایان «سرائر» چاپ شده است.

این کتاب به لحاظ دربرداشتن موضوعات گوناگون و متنوع، داراى ترتیب موضوعى نیست و ترتیب کتاب بر اساس منابعى است که ابن ادریس از آنها روایت نقل کرده است. تنها آخر کتاب ۲ باب با عنوان «باب محبت مسلمین» و «باب روزهایى که مسافرت در آنها مکروه است» آمده است.

اعتبار کتاب

کتاب سرائر که مستطرفات السرائر به عنوان جزئى از آن است و در پایان جلد سوم آن چاپ شده، یکى از معتبرترین کتب فقهى است و اثر عالمى گرانقدر چون ابن ادریس حلى مى باشد.

این کتاب مورد توجه خاص علما قرار گرفته و در بسیارى از منابع روایى روایات آن نقل شده است. مستطرفات توسط علامه مجلسى در بحار آمده و شیخ حر عاملى اکثر یا تمام آن را در وسائل الشیعه آورده است. ابن ادریس اسناد روایات را به طور کامل آورده و هیچ روایتى را مرسل رها نکرده است.

منابع کتاب

کتبى که ابن ادریس از آنها نقل مى کند عمدتا جزء اصول اولیه هستند از جمله:

منبع

متن کتاب