منابع و پی نوشتهای ضعیف
مقاله مورد سنجش قرار گرفته است

کهیعص

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو


Icon-encycolopedia.jpg

این صفحه مدخلی از کتاب فرهنگ عاشورا است

(احتمالا تصرف اندکی صورت گرفته است)


«کهیعص» یکی از حروف مقطعه قرآن کریم است که در اول سوره مريم بیان شده است.

کهیعص در احادیث

طبق برخى تفاسیر، این حروف رمزى ‌اشاره به حوادث یا فضایل یا مسایلى دارد که اهل بیت به علم آن آگاهند. از جمله تفسیرها و تاویل هاى این حروف، انطباق آن با حادثه کربلا است. در روایات است: حضرت زکریا علیه السلام نام ‌پنج تن آل عبا را از جبرئیل فراگرفت و چون به نام امام حسین‌ علیه السلام مى‌رسید، اندوهگین‌ مى‌شد و اشک در چشمش مى‌آمد، اما با نام هاى دیگر، اندوهش مى‌رفت. راز آن را از خداوند پرسید. خداوند با «کهیعص‌» قصه آن را خبر داد. «کاف‌»، نام کربلاست، «ها»، کشته شدن عترت طاهره است، «یاء» یزید ستمگر، قاتل حسین علیه السلام است، «عین‌» عطش‌ حسین علیه السلام و «صاد» صبر و مقاومت اوست.

زکریا سه روز در مصیبت ‌حسین علیه السلام گریست ‌و از خدا خواست که فرزندى به او عطا کند و با محبت او، آزمایشش کند و آن گونه که‌ محمد صلی الله علیه و آله را در سوگ فرزندش به داغ نشاند، او را هم داغدار کند. پس خداوند، یحیى را به‌ او عطا کرد. یحیى نیز همچون حسین‌ علیه السلام شش ماهه به دنیا آمد.[۱] میان یحیى بن زکریا و حسین بن على شباهت هاى دیگر نیز وجود دارد. سر هر دو مظلومانه بریده شده و سر هر دو در طشت و طبقى پیش طاغوت زمانشان نهاده شد.

پانویس

  1. تفسير البرهان، ج 3، ص 3، بحارالانوار، ج 44، ص 223. آيات ديگرى نيز به شهادت امام حسين علیه السلام تاويل شده ‌است. ر.ک: بحارالانوار، ج 44، ص 217 باب ‌«الآيات المأولة لشهادته‌».

منابع

  • جواد محدثی، فرهنگ عاشورا، نشر معروف.
قرآن
متن و ترجمه قرآن
اوصاف قرآن (اسامی و صفات قرآن، اعجاز قرآن، عدم تحریف در قرآن)
اجزاء قرآن آیه، سوره، جزء، حزب، حروف مقطعه
ترجمه و تفسیر قرآن تاریخ تفسیر، روشهای تفسیری قرآن، سیاق آیات، اسرائیلیات، تاویل، فهرست تفاسیر شیعه، فهرست تفاسیر اهل سنت، ترجمه های قرآن
علوم قرآنی تاریخ قرآن: نزول قرآن، جمع قرآن، شان نزول، کاتبان وحی، قراء سبعه
دلالت الفاظ قرآن: عام و خاص، مجمل و مبین، مطلق و مقید، محکم و متشابه، مفهوم و منطوق، نص و ظاهر، ناسخ و منسوخ
تلاوت قرآن تجوید، آداب قرائت قرآن، تدبر در قرآن
رده ها: سوره های قرآن * آیات قرآن * واژگان قرآنی * شخصیت های قرآنی * قصه های قرآنی * علوم قرآنی * معارف قرآن