فوائد الرجالیه (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

الفوائد الرجاليه کتابی است از علامه بحرالعلوم (م1212 هجری) که به معرفى خاندان های شيعه، راويان احاديث پيامبر(ص) و ائمه(ع) و برخى از فوايد رجالى پرداخته است.

الفوائد الرجاليه.jpg
نویسنده سید محمدمهدی بحرالعلوم
موضوع محدثان شیعه
زبان عربی
تعداد جلد 4
محقق محمد صادق‌ بحرالعلوم‌

فوائد الرجالیه

مؤلف

سید محمدمهدى طباطبایى بروجردى معروف به بحرالعلوم در سال ۱۱۵۵ قمری در کربلا چشم به جهان گشود. در همان شهر علوم و معارف را از پدر دانشمندش، سید مرتضى طباطبایى و شیخ یوسف بحرانى، صاحب الحدائق الناظره فرا گرفت و سپس خود به کرسى تدریس تکیه زد. محمدباقر وحید بهبهانى از مشهورترین اساتید ایشان، و ملا احمد نراقى از شاگردان مبرز ایشان است.

محتوای کتاب

مطالب این کتاب را به سه بخش می توان تقسیم نمود:

بخش اول: معرفی و بررسى مهم‌ترين خاندان ها و بيوت شيعه که در کتاب تحت دو عنوان "باب ما صدر بآل" و "باب ما صدر بابن" در دو فصل نخست کتاب قرار گرفته اند.

بخش دوم: معرفی صحابه و راويان پيامبر(ص) و ائمه(ع) با استفاده از آراء رجاليون پيشين. نویسنده در اين بخش مؤلف، روات حدیث را به تفصیل نام برده و مشخصات کامل آنان را ذکر کرده است؛ مانند اسم و اسم پدر راوى، در چه زمان زندگى مى کرده، از چه کسى نقل روایت کرده و آیا از نظر علما قابل اعتماد است یا خیر و شخصيت علمى او به چه صورتی بوده است.

معرفی افراد در این بخش به ترتيب الفبايى است.

بخش سوم: در این بخش که «فوائد رجالى» نام گرفته و كتاب نيز به خاطر همين فصل به اين نام ناميده شده است، مباحث متنوعى مطرح گرديده است. از جمله اين مباحث، مى‌توان به امور زير اشاره نمود: رجال ارشاد، عدالت در راوى، شيوه صاحبان كتب اربعه در كتب خويش، شرح حال وكلاى امام زمان(عج)، تحقيق رجال سند رواياتى كه در الكافی ذكر شده است و ... .

در پايان كتاب، اجازاتى كه نویسنده از مشايخ و اساتيد خويش اخذ نموده و نيز اجازاتى كه ايشان به شاگردان خود اعطا نموده‌اند، به همراه ذكر زندگى‌نامه بسيط هريك از ايشان، توسط محققین كتاب، افزوده شده است.

مؤلف، روات حدیث را به تفصیل نام برده و مشخصات کامل آنان را ذکر کرده است؛ مانند اسم و اسم پدر راوى، در چه زمان زندگى مى کرده، از چه کسى نقل روایت کرده و آیا از نظر علما قابل اعتماد است یا خیر و... .

وضعیت نشر

این کتاب به وسیله منشورات مکتبة الصادق علیه السلام در تهران به سال ۱۳۶۳ ق به چاپ رسیده است.

منابع

  • محمدرضا ضمیری، کتابشناسی تفصیلی مذاهب اسلامی.
  • آیینه پژوهش(۱۰۹)، دفتر تبلیغات اسلامی قم ج ۱ ص ۱.
  • متن کتاب

متن کتاب

الفوائد الرجالیه