الأمالى شیخ مفید (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
الأمالى شیخ مفید.jpg
نویسنده شيخ مفيد
موضوع حدیث و ک‍لام‌ ش‍ی‍ع‍ه‌/أمالی
زبان عربی
تعداد جلد ۱
تحقيق حسين استادولی و علی‌اكبر غفاری

کتاب الأمالى

«کتاب الأمالى» از آثار شیخ مفید (م، ۴۱۳ ق) می‌باشد که در موضوعات اخلاقی، اعتقادی و تاریخ اسلام به شاگردان خود املا کرده است. این کتاب براى دستیابى به سخنان اهل بیت علیهم‌السلام در زمینه مسائل اخلاقى، عقیدتى و تاریخی، کتابى ارزشمند و قابل توجه است.

مؤلف

محمد بن محمد بن نعمان معروف به «شیخ مفید» (۴۱۳-۳۳۶ ق)، فقیه اصولی و متکلم برجسته شیعه و از شاگردان شیخ صدوق، جعفر بن محمد قولویه و ابن جنید اسکافى است و عالمان بزرگی چون سید مرتضى، سید رضى و شیخ طوسى از شاگردان او هستند.

شیخ مفید از جمله کسانی است که مفتخر به دریافت سه توقیع از ناحیه امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) شده است. او از پیشگامان در تدوین علم کلام و اصول فقه شیعه امامیه می‌باشد.

برخی از تألیفات ارزشمند او عبارتند از: تفضیل امیرالمؤمنین علیه‌السلام، المقنعه، مسار الشیعه، تصحیح الاعتقاد، الارشاد، کتاب الجمل، الفصول العشرة فی الغیبة، المزار.

معرفی کتاب

«أمالى» نویسى از شیوه‌هاى رائج‌ نقل روایات اهل بیت علیهم السلام در میان علماى شیعه مانند شیخ مفید بوده است، که در مجالس خود روایات را املا مى‌کردند و شاگردانشان آنها را مى‌نوشتند.

کتاب أمالى‌ شیخ مفید در موضوعات اخلاقی، اعتقادی و تاریخ اسلام است که او در طول هفت سال در ماه های رمضان و در ۴۳ جلسه برای یاران خود املا کرده است. این کتاب از جمله منابع ارزشمند شیعه برای آگاهی از سخنان اهل بیت عصمت و طهارت است و در طول هزار سال، پیوسته مورد توجه و عنایت علما و فقهای شیعه بوده است.

علامه مجلسی درباره این کتاب می فرماید: «ما به نسخه های بسیار قدیمی از این کتاب دست یافتیم که دلایل و قرائنی بر صحت و اعتبار آن وجود دارد».

کتاب أمالى‌ شیخ مفید توسط حسین استاد ولی ترجمه شده و به وسیله انتشارات آستان قدس رضوی به چاپ رسیده است.

منابع