النوادر (راوندی) (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نوادر راوندی.jpg
نویسنده سید فضل الله راوندى
موضوع احاديث‌ اخلاقی - فقهی
زبان عربی
تعداد جلد ۱

النوادر

کتاب «النوادر» تألیف سید فضل الله راوندی (م، ۵۷۱ ق)، شامل روایاتی اخلاقى و فقهى است که از طریق ائمه علیهم‌السلام از رسول خدا صلی الله علیه وآله روایت شده است. می‌توان «النوادر» راوندی را به عنوان گلچین و خلاصه کتاب «الجعفریات» اثر محمد بن اشعث کوفی برشمرد.

مؤلف

سید فضل الله بن علی بن عبدالله راوندی (۵۷۱-۴۸۳ ق) از علمای بزرگ شیعه در قرن ششم هجری و از شاگردان شیخ طبرسی است.

سید فضل الله راوندی، شخصیتی فاضل، ادیب، بزرگوار، رئیس مذهب و از برجسته ترین علمای دوران خود بشمار می رفت. راوندی از مشایخ ابن شهر آشوب، منتجب الدین رازی، شیخ محمد بن حسن طوسی (پدر خواجه نصیرالدین طوسی) بود. نام او پیوسته در کتاب های تراجم و علم رجال با احترام یاد می شود و شخصیت ایشان مورد احترام علمای شیعه است.

علاوه بر «النوادر»، برخی آثار دیگر او عبارتند از: ضوء الشهاب فی شرح الشهاب، الأربعین فی الأحادیث، التفسیر، دیوان اشعار.

معرفی کتاب

راوندی در آغاز این کتاب سند خود را به روایات کتاب که یک سند بیشتر نیست می‌آورد، سپس با اشاره به آن سند، متن روایات را نقل می‌کند. ایشان بدین ترتیب خواننده را از خواندن اسناد طولانی تکراری آسوده ساخته، بدون آنکه از اعتبار و استناد آن روایات چیزی کاسته و یا آنها را به روایات مرسله مبدل سازد.

سند کتاب چنین است: ابوالمحاسن عبدالواحد بن اسماعیل بن احمد رویانی، از ابوعبدالله محمد بن حسن تمیمی بکری حاجی، از ابومحمد سهل بن احمد دیباجی، از ابوعلی محمد بن محمد بن اشعث کوفی، از موسی بن اسماعیل بن موسی بن جعفر علیه السلام، از اسماعیل بن موسی بن جعفر علیه السلام، او از پدرش موسی بن جعفر علیه السلام و ایشان نیز از پدرانش و آنان از حضرت رسول خدا صلی الله علیه و آله نقل کرده اند.

مؤلف در این کتاب ۵۶ صفحه‌ای، مجموعه روایاتی را که از طریق ائمه علیهم السلام از حضرت رسول خدا صلی الله علیه و آله روایت شده، آورده است. بیشتر احادیث این کتاب، اخلاقى ـ فقهى است و در یک نگاه اجمالى مى توان آنها را در ابواب زیر، خلاصه کرد: علم، ایمان و کفر، طهارت، صلاة، جهاد، زکاة، صوم، حدود، نکاح و آداب العشرة.

اعتبار کتاب

با توجه به آنکه «النوادر» راوندی، تقریبا به عنوان گلچین کتاب «الجعفریات» یا «الأشعثیات» تألیف محمد بن اشعث کوفی می باشد، و با نظر بر اینکه کتاب الاشعثیات از کتابهای قدیمی و معتبر شناخته شده و از اصول اولیه شیعه به شمار می‌آید و اصحاب و علمای شیعه نیز بسیار بر روایات آن استناد و اعتماد کرده‌اند و در طول تاریخ در اجازات روایی روایت آن را نیز به یکدیگر اجازه داده‌اند، ارزش و اعتبار «النوادر» نیز روشن می‌گردد.

بر این اساس است که این کتاب در طول هزار سال، پیوسته مورد توجه علما و بزرگان شیعه و سنی قرار گرفته و از ارزش و اعتبار خاصی برخوردار بوده است.

منابع