منابع و پی نوشتهای متوسط
مقاله مورد سنجش قرار گرفته است

المؤمن (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
المؤمن.jpg
نویسنده حسین بن سعید اهوازی
موضوع احاديث شيعه
زبان عربی
تعداد جلد ۱
تحقیق مدرسة الامام المهدی

المؤمن


کتاب «المؤمن» تألیف حسین بن سعید اهوازی، از محدثان بزرگ شیعه در قرن سوم هجرى، کتابی است در موضوع صفات و فضایل مؤمنین و حقوق آنها. این کتاب یکى از اصول اولیه معتبر روایى به شمار مى‌آید و پیوسته مورد توجه علماى شیعه قرار داشته است.

مؤلف

حسین بن سعید اهوازی، از محدثان و راویان مورد اعتماد شیعه در قرن سوم هجری و یکی از یاران امام رضا و امام جواد و امام هادی (علیهم السلام) می باشد. او همچنین از محضر شخصیت‌ها و روات بزرگى مانند: محمد بن ابى‌عمیر، احمد بن محمد بن ابى‌نصر بزنطى و جمیل بن دراج بهره برد.

حسین اهوازى در اکثر علوم اسلامی همچون تفسیر، علوم قرآن، تاریخ، اخلاق و فقه، دارای تخصص و صاحب اثر بود و نقش مهمى را با تألیفات خود در رساندن سخنان و دستورات ائمه (علیهم السلام) به مردم داشت. او داراى بیش از ۳۰ تألیف است که همۀ آنها را با مشارکت برادرش حسن اهوازی نوشت. کتاب المؤمن، کتاب الزهد، کتاب الوضوء، کتاب الصلوة، کتاب الزکات، کتاب الصوم، کتاب الحج و کتاب تقیه، از جمله آثار اوست.

معرفی کتاب

به گفته شیخ آقا بزرگ تهرانی، کتاب «المؤمن» از اصول اولیه روایى مى باشد که در این زمان موجود است و نام دیگر آن «ابتلاء المؤمن» یا «ما یبتلى به المؤمن» مى باشد. موضوع این کتاب صفات و خصوصیات انسان مؤمن است.

علامه مجلسى درباره این کتاب مى فرماید: «کتاب المؤمن نوشته محدث بزرگ و شیخ مورد اطمینان حسین بن سعید اهوازى است. جلالت و اعتبار مؤلف این کتاب، ما را از بحث درباره اعتبار آن بى نیاز مى سازد».

این کتاب یکى از ۳۰ کتابى است که حسین بن سعید به رشته تحریر درآورده است. کتاب هاى حسین بن سعید به حدى از درجه اعتبار و شهرت بوده اند که علماى رجال کتاب هاى دیگر روات شیعه را به این کتابها تشبیه مى کردند.

بسیارى از مجموعه هاى بزرگ روایى شیعه از این کتاب روایت نقل کرده و این کتاب را یکى از مصادر معتبر خود قرار داده، به آن استناد جسته اند؛ از جمله: «الکافی»، «من لایحضره الفقیه»، «المحاسن» و «بحارالأنوار».

محتوای کتاب

کتاب «المؤمن» حاضر شامل ۲۰۱ حدیث مى باشد که در ضمن ۸ باب مطرح گردیده است. از جمله موضوعات بحث شده در این کتاب عبارتند از:

  • سختى هایى که در این دنیا براى انسان مؤمن بوجود مى آید.
  • کرامات و پاداش مؤمنین
  • برادرى مؤمنان با هم
  • حق مؤمن بر برادر خود
  • پاداش یارى برادر مؤمن
  • دیدار و عیادت مؤمن
  • پاداش خدمت به برادر مؤمن
  • رعایت احترام برادر مؤمن و... .

منابع