منابع و پی نوشتهای متوسط
مقاله مورد سنجش قرار گرفته است

المؤمن (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو


المؤمن.jpg
نویسنده کوفی اهوازی
موضوع احاديث شيعه
زبان عربی
تعداد جلد 1
تحقیق مدرسه الامام المهدی علیه السلام

المؤمن


المؤمن توسط حسين بن سعيد اهوازى، يكى از شخصيت هاى بزرگ شيعه در قرن سوم هجرى و يكى از ياران امام رضا و امام جواد و امام هادى عليهم السلام نوشته شده است.

مؤلف

ابومحمد، حسين بن سعيد بن حماد بن مهران اهوازى، يكى از شخصيت‌هاى بزرگ شيعه در قرن سوم هجرى، در كوفه، شهر روات بزرگ شيعه، به دنيا آمد. او علاوه بر محضر امام رضا و امام جواد و امام هادى عليهم‌السلام از محضر شخصيت‌ها و روات بزرگى نيز بهره برد مانند: محمد بن ابى عمير، احمد بن محمد بن ابى نصر بزنطى، جميل بن دراج و .... او داراى بيش از 30 تأليف است كه همۀ آنها را با مشاركت برادرش نوشته است.از جمله تأليفات او مى‌توان:الزهد،المؤمن، زاهد كيست؟ وظيفه اش چيست؟ و الرد على الغلاة را نام برد.


نام ديگر كتاب

بنا به فرمايش شيخ آقا بزرگ نام دیگر کتاب، «ابتلاء المؤمن» يا «ما يبتلى به المؤمن» است.

موضوع

موضوع اين كتاب صفات و خصوصيات انسان مؤمن است.

انگيزه نگارش

ائمه عليهم السلام عموماً تحت نظر حكومت هاى ستمگر به سر مى بردند و روات شيعه نقش بسيار مهمى را در رساندن سخنان و دستورات ائمه به مردم عهده دار بودند.

مؤلف اين كتاب، حسين بن سعيد اهوازى نيز يكى از شخصيت هاى مشهور و يكى از ياران نزديك سه امام معصوم بود كه نقش مهمى را با تأليفات خود در اين راه به انجام رساند. او با كتب خويش مردم و علماى دوران خود و آيندگان را از بركت سخنان گهربار ائمه معصومين عليهم السلام و آب گواراى چشمه زلال معارف محمد و آل محمد صلوات الله عليهم بهره مند ساخت.

سخن صاحب الذريعه

شيخ آقا بزرگ تهرانى در الذريعه مى فرمايد: «كتاب المؤمن نوشته حسين بن سعيد اهوازى، از اصحاب امام رضا و امام جواد و امام هادى عليهم السلام مى باشد. وى با مشاركت برادرش حسن بن سعيد 30 كتاب تأليف كرده است كه اين كتاب يكى از آنها است. اين كتاب از اصول اوليه روايى مى باشد كه در اين زمان موجود است و نام ديگر آن «ابتلاء المؤمن» يا «ما يبتلى به المؤمن» مى باشد.

سخن علامه مجلسى

علامه مجلسى درباره اين كتاب مى فرمايد: «كتاب المؤمن نوشته محدث بزرگ و شيخ مورد اطمينان حسين بن سعيد اهوازى است. جلالت و اعتبار مؤلف اين كتاب ما را از بحث درباره اعتبار آن بى نياز مى سازد».

اعتبار كتاب

اين كتاب يكى از 30 كتابى است كه حسين بن سعيد به رشته تحرير درآورده است. كتاب هاى حسين بن سعيد به حدى از درجه اعتبار و شهرت بوده اند كه علماى رجال كتاب هاى ديگر روات شيعه را به اين كتابها تشبيه مى كردند.

كتاب المؤمن يكى از اصول معتبر روايى و يكى از اصول اوليه شيعه به شمار مى آيد و از زمان نگارش پيوسته مورد توجه علما و فقهاى شيعه قرار داشته است.

بسيارى از مجموعه هاى بزرگ روايى شيعه از اين كتاب روايت نقل كرده و اين كتاب را يكى از مصادر معتبر خود قرار داده، به آن استناد جسته اند؛ از جمله: «الكافي» و «من لايحضره الفقيه» و «المحاسن» و «بحارالأنوار».

تعداد احاديث

كتاب حاضر شامل 201 حديث مى باشد كه در ضمن 8 باب مطرح گرديده است.

عناوين كتاب

از جمله موضوعات بحث شده در اين كتاب مى توان به:

  1. سختى هايى كه در اين دنيا براى انسان مؤمن بوجود مى آيد.
  2. كرامات و پاداش مؤمنين
  3. برادرى مؤمنان با هم
  4. حق مؤمن بر برادر خود
  5. پاداش يارى برادر مؤمن
  6. ديدار و عيادت مؤمن
  7. پاداش خدمت به برادر مؤمن
  8. رعايت احترام برادر مؤمن و... اشاره نمود.

منابع

ویکی نور

متن کتاب المؤمن

المؤمن