ماه ذی القعده

از دانشنامه‌ی اسلامی
(تغییرمسیر از ذی القعده)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ذی القعده ۱۴۴۲ در تقویم ایران
شنبه ۱ ۸ ۱۵ ۲۲ ۲۹
یک‌شنبه ۲ ۹ ۱۶ ۲۳ ۳۰
دوشنبه ۳ ۱۰ ۱۷ ۲۴
سه‌شنبه ۴ ۱۱ ۱۸ ۲۵
چهارشنبه ۵ ۱۲ ۱۹ ۲۶
پنج‌شنبه ۶ ۱۳ ۲۰ ۲۷
جمعه ۷ ۱۴ ۲۱ ۲۸


ماه ذی القعده ماه یازدهم از ماه‌های قمری، از ماه‌های حج و نیز از ماه‌های حرام است.

ذي القعده از ماه‌ هاي حرام است كه در جاهليت مورد احترام بوده و اسلام نيز آن را گرامي داشته است. اين ماه به اجابت دعا معروف است و ادعیه و نمازها و اذکار مستحبی دارد که در مفاتیح الجنان ذکر شده است. از مهمترین حوادث و وقایع این ماه می‌توان به ميلاد امام رضا علیه‌السلام در سال 148 هـ.ق، دحوالارض و شهادت حضرت امام محمدتقی علیه‌السلام در سال 220 قمری اشاره کرد.

اعمال عبادي در ماه ذي القعده

  • چهار ركعت نماز در يكشنبه ذي القعده: روايت شد، پيامبر صلی الله علیه و آله در روز يكشنبه در ميان مردم حاضر شد و فرمود: «اي مردم! چه كسي مي‌‌ خواهد توبه كند؟ همه پاسخ مثبت دادند. آنگاه فرمود: غسل كرده و وضو بگيريد. چهار ركعت نماز در اين روز بخوانيد. در هر ركعت يك بار سوره حمد، سه بار سوره اخلاص و يك بار هم سوره فلق و سوره ناس را بخوانيد. پس از تمام شدن نماز، هفتاد مرتبه استغفار كنيد و سپس «لاحَوْلَ وَ لاقُوَّةَ اِلاَّ بِاللَّهِ الْعَلِيِّ الْعَظيمِ» بگوييد. بعد از آن، اين دعا را بخوانيد: يا عَزيزُ يا غَفَّارُ اغْفِرْلي ذُنُوبي وَ ذُنُوبَ جَميعِ المُؤمِنينَ وَالْمُؤمِناتِ فَاِنَّهُ لايَغْفِرُ الذُّنُوبَ اِلاَّ اَنْتَ!

سپس فرمود: كسي كه اين عمل را به جا آورد، از جانب آسمان به او ندا مي‌ رسد: اي بنده خدا! توبه‌ ات پذيرفته شد و گناهانت بخشوده گشت. كردارت را از سر بگير.

پانزدهم ماه : اعمال شب پانزدهم: عبادت. از پيامبر اكرم صلی الله علیه و آله نقل شده است كه در ماه ذي القعده، شبي است با بركت و آن شب نيمه است كه خداوند با نگاه رحمت به بندگان با ايمان مي‌ نگرد. كسي كه در آن شب به طاعت مشغول باشد، پاداش صد روزه‌دارِ غير گناهكار را به او مي‌ دهند.

بيست و سوم ماه: زيارت حضرت رضا علیه‌السلام در اين روز، سنت است و سيد بن طاووس از بعضي نقل كرده كه مستحب است.

بيست و پنجم ماه : اعمال شب بيست و پنجم ذي‌ القعده: عبادت و بندگي.

اعمال روز بيست و پنجم که روز دَحْوالارض است:

  1. داشتن روزه.
  2. غسل.
  3. نماز گزاردن. دو ركعت نماز كه در هر ركعت، يك بار سوره حمد و پنج بار سوره الشمس خوانده مي شود. پس از سلام بگويد: «لاحَوْلَ وَ لاقُوَّةَ اِلاَّ بِاللَّهِ الْعَلِيِّ الْعَظيمِ» آنگاه دعاي زير را بخواند: يا مُقيلَ العَثَراتِ اَقِلْني عَثْرَتي يا مُجيبَ الدَّعَواتِ اَجِبْ دَعْوَتي يا سامِعَ الْأَصْواتِ اِسْمَعْ صَوْتي وَارْحَمْني وَ تَجاوَزْ عَنْ سَيِّئاتي وَ ما عِنْدي يا ذَاالْجَلالِ وَالْأكْرامِ! اي گذرنده از لغزش ‌ها درگذر از لغزشم، اي اجابت‌كننده دعوت‌ ها! اجابت كن دعايم را، اي شنواي اي آوازها! بشنو آوازم را و بر من رحم كن و بگذر از بد كرداري‌ ام و آنچه نزد من است، اي صاحب جلال و اكرام!».
  4. خواندن دعاهاي وارد شده در مفاتيح الجنان.
  5. خواندن زيارت حضرت رضا علیه‌السلام. بعضي از علما، خواندن زيارت امام رضا علیه‌السلام را در اين روز، مستحب دانسته‌ اند.

منابع برای مطالعه بیشتر

وقایع الایام شیخ عباس قمی، ماه ذى القعده.