بنای کعبه توسط حضرت آدم علیه السلام

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

تقویم هجری قمری

روز واقعه:25 ذی القعده

بنا به فرموده خداوند متعال در قرآن کریم، نخستین خانه‌ای که در روی زمین برای عبادت پروردگار منّان بنا گردید، کعبه معظمه بود: «اِنَّ اَوَّلَ بَیتٍ وُضِعَ لِلنّاسِ لَلَّذی بِبَکهَ مُبارَکاً وَ هُدًی لِلْعالَمینَ»؛[۱] نخستین خانه‌ای که برای مردم (و نیایش خداوند) قرار داده شد، همان است که در سرزمین مکه است که پربرکت و مایه هدایت جهانیان است.

امیرمؤمنان امام علی علیه‌السلام در خطبه ای در این باره فرمود: «أَلَا تَرَوْنَ أَنَّ اللَّهَ سُبْحَانَهُ اخْتَبَرَ الْأَوَّلِینَ مِنْ لَدُنْ آدَمَ إِلَى الْآخِرِینَ مِنْ هَذَا الْعَالَمِ بِأَحْجَارٍ لَا تَضُرُّ وَ لَا تَنْفَعُ وَ لَا تُبْصِرُ وَ لَا تَسْمَعُ فَجَعَلَهَا بَیتَهُ الْحَرَامَ الَّذِی جَعَلَهُ لِلنَّاسِ قِیاماً...»؛[۲] آیا نمی‌بینید که خداوند سبحان، پیشینیان را از زمان حضرت آدم علیه‌السلام تا آخرین نفر از این جهان، آزمایش نموده است به سنگ‌هایی که (کعبه از آن بنا شده است) نه زیان دارد و نه سود می‌بخشد و نه می‌بیند و نه می‌شنود، پس آن سنگ‌ها را بیت الحرام خود قرار داد و آن را خانه‌ای برای عبادت و پرستش بندگان برپا داشت.

همچنین آن حضرت فرمود: «... أَوَّلُ شَیءٍ نَزَلَ مِنَ اَلسَّمَاءِ إِلَى اَلْأَرْضِ فَهُوَ اَلَّذِی، أَنْزَلَهُ اَللَّهُ یاقُوتَةً حَمْرَاءَ...»؛[۳] نخستین چیزی که از آسمان به زمین فرود آمد، همان خانه مقدسی است که در مکه است. خداوند سبحان، آن را به صورت یاقوت سرخ نازل فرمود... .

به هر روی، این خانه مقدس و مبارک، از زمان حضرت آدم علیه‌السلام تاکنون محل عبادت موحدان و تقوا پیشگان بوده است و توسط حضرت آدم علیه‌السلام و با دستیاری جبرئیل بنا گردید.

بنا به نقل شیخ عباس قمی، تاریخ بنای کعبه معظمه از سوی حضرت آدم علیه‌السلام، مصادف با ۲۵ ذی القعده بوده است.[۴]

پانویس

  1. سوره آل عمران، آیه ۹۶.
  2. نهج البلاغه، خطبه ۱۹۲ (خطبه قاصعه).
  3. تفسیر العیاشی، ج۱ ص۶۰.
  4. وقایع الایام (شیخ عباس قمی)، ص ۸۸.

منابع

  • نرم‌افزار دایرة‌المعارف چهارده معصوم علیهم‌السلام، مؤسسه تبیان.