حرکت پیامبر از مدینه برای حجةالوداع

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

تقویم هجری قمری

روز واقعه:25 ذی القعده
سال ۱۰ هجری قمری

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله از آغاز ذی القعده سال دهم قمری به تمام مناطق مسلمان‌نشین و طوائف و قبائل مسلمان عربستان خبر داد که وی در این ماه به مکه معظمه خواهد رفت و مراسم عمره و حج را به جای خواهد آورد و هر کسی مایل است وی را همراهی کند، زاد و توشه خویش برگیرد و به سوی مکه معظمه حرکت نماید.

حضرت علی بن ابی‌طالب علیه‌السلام که در این ایام از سوی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در سرزمین "یمن" بسر می‌برد و علاوه بر دعوت و تبلیغ اسلامی، با دشمنان اسلام در آن دیار مبارزه می کرد، پیکی به وی از سوی پیامبر صلی الله علیه و آله رسید که او نیز به سوی مکه معظمه حرکت نماید. امام علی بن ابی‌طالب علیه‌السلام به محض دریافت نامه پیامبر، به همراه یاران خویش عازم مکه شد.

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله پس از فراهم آوری تدارکات سفر و امکانات لازم، به همراه دختر گرامی‌اش حضرت فاطمه سلام الله علیها و تمامی همسران خود، در ۲۵ ذی القعده و به قولی در ۲۶ این ماه، از مدینه خارج شد. در این سفر روحانی و به یاد ماندنی، در حدود یکصد و چهار هزار و یا یکصد و بیست و چهار هزار نفر از مسلمانان شرکت نمودند.

حضرت علی علیه‌السلام نیز که به همراه یاران خویش به سوی مکه عازم شده بود، یکی از یارانش را جانشین خویش در سپاه تحت فرمانش گذاشت و زودتر از آنان، به سوی مکه حرکت کرد. بدین جهت، چند روز زودتر از یارانش به پیامبر صلی الله علیه و آله ملحق شد.

حضرت علی علیه‌السلام در نزدیکی‌های شهر مکه معظمه به پیامبر صلی الله علیه و آله و سایر مسلمانان رسید و پیامبر صلی الله علیه و آله با دیدن وی بسیار خرسند و خوشحال شد.[۱]

این سفر، چون آخرین سفر رسول خدا صلی الله علیه و آله به مکه معظمه جهت انجام مراسم حج بود، به "حجة الوداع" شهرت یافت. گفتنی است که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در بازگشت از همین سفر زیارتی، در مکانی به نام "غدیر" حضرت امام علی علیه‌السلام را به عنوان جانشین خویش معرفی کرد. این واقعه در روز ۱۸ ذی الحجه رخ داد.

پانویس

  1. نک: کشف الیقین، علامه حلی، ص ۲۳۸؛ تاریخ الطبری، ج ۲، ص ۴۰۱؛ تاریخ ابن خلدون، ج ۱، ص ۴۵۲؛ وقایع الأیام شیخ عباس قمی، ص ۱۰۲.

منابع

  • مؤسسه تبیان، نرم‌افزار دایرة‌المعارف چهارده معصوم علیهم‌السلام.

منابع بیشتر: