الجوهر الثمین فی تفسیر الکتاب المبین (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
الجوهر-الثمين.jpg
نویسنده سید عبدالله شبر
موضوع تفاسیر شیعه
زبان عربی
تعداد جلد ۶

الجوهر الثمین فی تفسیر الکتاب المبین

کتاب «الجوهر الثمین فی تفسیر الکتاب المبین» تألیف سید عبدالله شُبّر (م، ۱۲۴۲ ق)، یکی از سه تفسیر مؤلف بر تمام قرآن کریم است. نویسنده در این تفسیر، رویکردى ادبى و بلاغى به آیات داشته و با شرح لغات و عبارات، سعى در تبیین مفهوم آیات، غالباً با کمک روایات و برخى از اقوال مفسران دارد.

مؤلف

سید عبدالله حسینی کاظمی معروف به «سید عبدالله شُبّر» (۱۲۴۲-۱۱۸۸ ق)، از علما و مراجع برجسته شیعه در قرن سیزدهم هجری است. او شاگرد عالمان بزرگی چون سید محسن اعرجی، سید علی طباطبایی، میرزا ابوالقاسم قمی و شیخ جعفر کاشف الغطاء بود.

علامه شبّر به کثرت تألیفات و سرعت در نگارش کتب مشهور است. علاوه بر تفسیر «الجوهر الثمین»، آثار مهم دیگر او عبارتند از: صفوة التفاسیر، تفسیر القرآن الکریم، جامع المعارف والاحکام، مصباح الظلام، مصابیح الانوار فی حل مشکلات الاخبار، البرهان المبین فی فتح ابواب علوم الائمة المعصومین، جامع المقال فی معرفة الرواة والرجال، حق الیقین فی معرفة اصول الدین.

معرفی کتاب

سید عبدالله شبر علاوه بر «الجوهر الثمین فی تفسیر الکتاب المبین»، دو کتاب دیگر در تفسیر قرآن با عناوین «تفسیر القرآن الکریم» و «صفوة التفاسیر» نوشت. «الجوهر الثمین» در حجمى کمتر از «صفوة التفاسیر» (تفسیر کبیر) و با همان شیوه نگاشته شده است. از مقدمه کوتاه این تفسیر برمى آید که سید عبدالله شبر آن را پیش از تفسیر کبیر خود نوشته است. در این مقدمه آمده است: «به نظر آمد تفسیرى بنگارم که شامل نکات لطیف و معانى ظریف و تصحیح قرائات و مبانى آنها و اخبار و آثار معصومین علیهم السلام باشد و از خداوند توفق مى خواهم تا پس از اتمام آن به تفسیرى بپردازم که همانند دریایى پهناور به هر چه گفته و نوشته شده است، احاطه داشته و همه علوم را دارا باشد؛ شامل تأویل و تنزیل و خرد و کلان تفسیر باشد و...» که بحمدالله این توفیق را یافته است.

صاحب «الذریعه» در مورد تفسیر وسیط یا «الجوهر الثمین فى تفسیر القرآن المبین» مى نویسد: «من نسخه خطى آن را که به خط خود سید عبدالله شبر بود نزد نوه او سید محمد بن على بن الحسین بن مؤلف دیده ام و جلد اول آن در ۱۸ صفر ۱۲۳۹ هـ.ق و جلد دوم آن در ۱۹ ربیع الاول ۱۲۳۹ هـ.ق به اتمام رسیده است».

دکتر سید‌ ‎محمد بحرالعلوم، در ضمن مقدمه مفصل خود براین تفسیر، درباره آن نوشته‌ است: «در چهارچوپ جریان تفسیرنگارى شیعى، پس از «مجمع البیان»، این تفسیر را مى‌توان حلقه مفقوده‌اى دانست که در جمع بین جنبه‌هاى عقلانى در تفسیر و تلاش براى دست یافتن به روشى سهل و آسان در تعبیر و عرضه مطالب، همت ورزیده است. در نگارش و تبیین مطالب، توضیح روشن و رسا، نثر روان و استوار محدود ساختن مطالب در محدوده روشن‌گرى پیرامون آیات و پرهیز از «اطناب مُمِل» و «ایجاز مُخِل»، دقت شایسته در انتخاب روایات و منقولات و... از جمله ویژگى‌هاى برجسته این تفسیر است. این تفسیر، تفسیر متوسط مؤلف است؛ از تفسیر «الوجیز» وى، گسترده‌تر است و از «صفوة التفاسیر»، کوچک‌تر و خلاصه‌تر».

محتوای کتاب

تفسیر «الجوهر الثمین»، در شش جلد تدوین شده و تفسیر سوره‌ها در مجلدات شش‌گانه آن، به شکل زیر است:

نویسنده در این تفسیر، رویکردى ادبى، بلاغى و لغوى به آیات داشته و با شرح لغات، اصطلاحات و عبارات، سعى در تبیین مفهوم آیات دارد. وى، از روایات تفسیرى نیز در تفسیر آیات کمک گرفته و به‌صورت شرح مزجى به توضیح مفاد و مندرجات آیات پرداخته است؛ در داخل پرانتز آیات مورد نظر و در بیرون آن مفهوم آیات بیان شده است.

مؤلف ابتدا از جایگاه نزول سوره و ثواب قرائت سخن مى‌گوید و پس از آن، با اشاره‌اى به شماره آیات سوره و اختلاف موجود در آن، قسمتى از سوره را انتخاب کرده و سپس به تفسیر و تبیین جمله‌ها، غالباً با اتکاء به روایات و برخى از اقوال مفسران مى‌پردازد.

در نقل اقوال مفسران، توجهى شایسته به اقوال تمام مفسران شیعه و سنى، متقدم و متأخر، گاهى با نقد و تحلیل و گاه صرفا با نقل و اشاره شده است. مسائل عقیدتى بسیار خلاصه و فشرده آمده است، تا جایى که از محدوده توضیح آیات بیرون نرود. نقل قصص و تاریخ، به تفصیل نیست و آنچه آمده، غالباً بدون نقد و تحلیل است. به قرائت‌هاى مختلف در آیات، توجه شده و با توجیه معانى انتخاب شده، غالباً به استدلال و توجیه پرداخته است.

منابع

***
تفسیر قرآن
درباره تفسیر قرآن: تفسیر قرآن -تاریخ تفسیر - روشهای تفسیری قرآن
اصطلاحات: اسباب نزول -اسرائیلیات -سیاق آیات
شاخه های تفسیر قرآن:

تفسیر روایی (تفاسیر روایی) • تفسیر اجتهادی (تفاسیر اجتهادی) • تفسیر فقهی ( تفاسیر فقهی) • تفسیر ادبی ( تفاسیر ادبی) • تفسیر تربیتی ( تفاسیر تربیتی) • تفسیر كلامی ( تفاسیر كلامی) • تفسیر فلسفی ( تفاسیر فلسفی ) • تفسیر عرفانی (تفاسیر عرفانی ) • تفسیر علمی (تفاسیر علمی)

روشهای تفسیری قرآن:
تفاسیر به تفکیک مذهب مولف: