اقبال الاعمال (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
اقبال الاعمال.jpg
نویسنده سید بن طاووس
موضوع اع‍م‍ال‌ ال‍س‍ن‍ه‌
زبان عربی
تعداد جلد 3
محقق جواد القیومی

اقبال الاعمال

این کتاب با نام کامل "الإقبالُ بالأعمالِ الحَسَنَةِ فيما يُعمَلُ مَرَّةٍ فی السَّنَةِ" کتابی است با موضوع ادعیه و اعمال روزهای سال قمری که توسط سید بن طاووس (589 - 664 ق) تنظیم گردیده است.

مؤلف

سید رضی الدین علی بن موسی (589-664 ق)، معروف به سید بن طاووس از بزرگترین علمای ربانی شیعه در قرن هفتم بود. او از نوادگان امام حسن مجتبى و امام سجاد (ع) است و در شهر حله ولادت نمود. جد هفتم ايشان، محمد بن اسحاق، كه به خاطر زيبايى و ملاحتش به طاووس مشهور شده بود از سادات بزرگوار مدينه محسوب مى‌شد. سید بن طاووس نقیب شیعیان در زمان حکومت مغول بر بغداد بود و وی را به سبب تقوا، مراقبه فراوان و حالات عرفانی «جمال العارفین» خوانده‌اند. او آثار بسیاری دارد که موضوع غالب آنها ادعیه و زیارات است. کتاب مقتل سید الشهداء او با نام لهوف نیز معروف است. علامه حلی و شیخ یوسف سدیدالدین (پدر علامه حلی) از شاگردان سید بن طاووس بودند.

معرفی اجمالی کتاب اقبال الاعمال

این كتاب از جمله آثار دعایى است كه سیّد رضى الدین على بن موسى بن جعفربن طاووس ـ درگذشته به سال 664 ه. ق ـ گرد آورده است. دو مجلّد اقبال الاعمال دو جزء از مجموعه ده جزئى دعا و زیارات و عبادات است كه به عنوان تتمه و تكمیل كتاب مصباح المتهجّد شیخ طوسى تنظیم شده است.

اقبال الاعمال كه در سه مجلّد توسط انتشارات دفتر تبلیغات اسلامى و به تحقیق آقاى جواد قیّومى اصفهانى منتشر شده، به ترتیب جزء ششم، هفتم، هشتم و نهم مجموعه فوق است كه اعمال و عبادات كل ماههاى سال را دربردارد.

فهرست کتاب اقبال الاعمال

بخش اوّل كتاب كه به ماه رمضان اختصاص دارد، مشتمل بر فضیلت و اهمیّت این ماه، آمادگى براى ورود به آن و اعمال هریك از روزها و شبهاى آن است و با وظایف روز عید فطر پایان مى پذیرد.

بخش دوّم كتاب در فصل كوتاهى به بیان ادعیه و اعمال ماههاى شوال، ذی القعده و ذى الحجه پرداخته است.

در بخش سوّم اعمال و وظایف بقیه ماههاى سال آمده است. در لابلاى اعمال ماه محرم، ابن طاووس رساله كوچكى در توصیف وقایع روز عاشورا نگاشته و آن را اللطیف نام نهاده است.

انگیزه تالیف

مؤلّف چون گنجینه عظیمى از منابع روایى و كتابخانه اى منحصر به فرد در اختیار داشته، در گردآورى این مجموعه بسیار موفق بوده و با ذوق سلیم خود در ترتیب كتاب اثر بدیعى به یادگار گذاشته است. بعضى از علما اقبال را بالاترین مرتبه عرفان معرفى مى كنند.

منابع

  • سايت دارالحديث(hadith.net)
  • معرفی کتاب در کتابخانه دیجیتال نور [۱]

متن کتاب اقبال الاعمال

اقبال الاعمال