مقاله مورد سنجش قرار گرفته است

اللهوف (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
(تغییرمسیر از اللهوف)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

«اللهوف على قتلى الطفوف‌»، به معناى «آه و ناله بر کشتگان کربلا»، نام کتاب مقتلى ‌است درباره شهداى کربلا، که از تألیفات مشهور سید بن طاووس (۵۸۹-۶۶۴ ق) مى‌باشد.

اللهوف علی قتلي الطفوف.jpg
نویسنده سید بن طاووس
موضوع واقعه کربلا
زبان عربی
تعداد جلد ۱

کتاب اللهوف

مؤلف

سید رضی الدین علی بن موسی (۵۸۹-۶۶۴ ق)، معروف به سید بن طاووس از بزرگترین علمای ربانی شیعه در قرن هفتم بود. او از نوادگان امام حسن مجتبى و امام سجاد (علیهماالسلام) است و در شهر حله ولادت نمود. جد هفتم ایشان، محمد بن اسحاق، که به خاطر زیبایى و ملاحتش به طاووس مشهور شده بود از سادات بزرگوار مدینه محسوب مى‌شد.

سید بن طاووس نقیب شیعیان در زمان حکومت مغول بر بغداد بود و وی را به سبب تقوا، مراقبه فراوان و حالات عرفانی «جمال العارفین» خوانده‌اند.

او آثار بسیاری دارد که موضوع غالب آنها ادعیه و زیارات است. کتاب مقتل سید الشهداء او با نام لهوف نیز معروف است. علامه حلی و شیخ یوسف سدیدالدین (پدر علامه حلی) از شاگردان سید بن طاووس بودند.

معرفی اجمالی کتاب

موضوع این کتاب، جریان شهادت امام سوم شیعیان حسین بن علی علیه السلام و واقعه جانسوز کربلا است. کتاب حاضر برای مسافرت ها و آداب زیارت نوشته شده و مؤلف بنابر اختصار داشته است و به همین جهت سلسله اسناد روایات را حذف کرده و تنها آخرین راوی یا کتاب مرجعی که روایت از آن نقل شده آورده است.

مؤلف، که هدفش بیان واقعه عاشورا بوده، احادیث را طوری کنار هم قرار داده که یک جریان منسجم را تشکیل دهد و از ذکر روایات تکراری و روایات متفرق اجتناب کند. برخی عناوین کتاب عبارت اند از: مقدمه. شامل مطالبی در عظمت واقعه عاشورا و مقام امام حسین علیه السلام که در سه مسلک تنظیم شده است؛

  • مسلک اول: پیرامون مسایل قبل از شروع عاشورا که از ولادت امام تا وقایع روز عاشورا را شامل می شود؛
  • مسلک دوم: شامل وقایع روز عاشورا تا شهادت امام علیه السلام؛
  • مسلک سوم: شامل وقایع بعد از شهادت امام است.

وضعیت نشر

این کتاب، به وسیله انتشارات جهان تهران، در یک جلد به زبان عربی چاپ و منتشر شده است. نیز این کتاب به وسیله مرحوم شیخ فارس حسون تحقیق و به چاپ رسیده است و همچنین چند بار این کتاب به فارسی ترجمه شده است. از جمله: ترجمه سید محمدصحفی قمی، علیرضا رجالی تهرانی، عباس عزیزی، و ترجمه ی سید احمد فهرى به ‌نام ‌«آهى سوزان بر مزار شهیدان‌».

منابع

  • محمدرضا ضمیری، کتابشناسی تفصیلی مذاهب اسلامی، صفحه ۳۱۰-۳۱۲.
  • جواد محدثی، فرهنگ عاشورا، نشر معروف.
  • ویکی شیعه.
  • علی محمد تاج الدین، زندگی و آثار سیّد بن طاووس، دانشنامه پژوهه، بازیابی: ۵ مهر ۱۳۹۶.

متن کتاب

اللهوف على قتلى الطفوف

11.jpg
واقعه عاشورا
قبل از واقعه
شرح واقعه
پس از واقعه
بازتاب واقعه
وابسته ها