علل الشرائع (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
(تغییرمسیر از علل الشرایع)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
علل الشرائع.jpg
نویسنده شیخ صدوق
موضوع احادیث احکام
زبان عربی
تعداد جلد 2

کتاب علل الشرائع

کتاب «علل الشرائع» از تألیفات مهم شیخ صدوق (م، ۳۸۱ ق) است. این اثر، مجموعه روایاتی از پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و ائمه اطهار علیهم السلام درباره علت برخی از احکام شرعی و عقیدتی است. وى با نگارش این کتاب خدمتى بزرگ در راه شناخت معارف اسلام و حکمتها و علتهاى احکام شرعى نموده است.

مؤلف

محمد بن علی بن حسین بن موسی بن بابویه قمی(۳۰۵ -۳۸۱ ق) معروف به شیخ صدوق و ابن بابویه، متولد شهر قم، از بزرگ‌ترین محدّثین قرن چهارم هجری به شمار می‌آید. کتاب من لایحضره الفقیه از کتب اربعه شیعه اثر اوست. و از آثار دیگر وی: مدینة العلم، کمال‌الدین و تمام النعمة، التوحید، الخصال، معانی الأخبار، عیون أخبار الرضا(ع)، أمالی شیخ صدوق، المقنع فی الفقه می باشد. از اساتید وی می توان به محمد بن حسن بن ولید، حمزة بن محمد بن احمد بن جعفر بن محمد بن زید بن على(ع)، ابوالحسن محمد بن قاسم اشاره کرد.

شیخ صدوق -که خود یکى از بزرگترین روات شیعه به شمار مى‌آید- عمر خود را صرف شنیدن و نقل روایات اهل بیت عصمت و طهارت نمود تا سخنان گهربار آن بزرگواران را به گوش دیگر انسان‌ها و آیندگان برساند. وی در سال ۳۸۱ هـ. وفات نمود و در شهر ری به خاک سپرده شد.

اعتبار کتاب

علل الشرایع کتابی ارزشمند و قابل توجه می باشد که با توجه به روایات اهل بیت رسول خدا علیه السلام نگاشته شده است. این کتاب مانند کتاب های دیگر شیخ صدوق، پیوسته مورد توجه علماء و فقهای شیعه قرار داشته و از معتبرترین اصول روایی شیعه می باشد که در مجموعه های روایتی بزرگ شیعه مانند بحارالانوار و وسائل الشیعة از آن استفاده شده و به آن استناد نموده اند.

علامه مجلسی در مورد مجموعه آثار شیخ می فرماید: «کتاب های شیخ صدوق در حد کتب اربعه اند و او در اجازات روایی ما از مشایخ بزرگ شیعه بوده و بسیاری از علماء و فقهای شیعه از آنها روایت نقل کرده اند. و به لطف خداوند نسخه‌هاى قدیمى و تصحیح شده‌اى از آن در اختیار ما مى‌باشد.»

محتوای کتاب

علل الشرائع برای شناخت علت برخی از احکام اسلام و فلسفه وجودی آن ها ـ مانند این که چرا خداوند نماز را واجب گردانیده و... ـ بسیار راهگشا است. همچنین دلیل برخی از مباحث عقیدتی در این کتاب بیان شده است. به عنوان مثال: علت برتری پیامبران از فرشتگان و علت احتیاج ما به پیامبر و امام به صورت مبسوط توضیح داده شده است. علاوه بر این، دلیل برخی از مباحث تاریخی به طور مستند ذکر شده است؛ مانند علت حرمت شکار در روز شنبه بر یهودیان و این که چرا حضرت فاطمه علیهاالسلام شبانه دفن شد و مباحث مفید دیگر.

برخی از موضوعات مورد بحث دیگر در این کتاب عبارت اند از:

چگونگی ازدواج فرزندان حضرت آدم علیه السلام، علت ورود حضرت امام علی علیه السلام به شورا، دلیل بلند خواندن نماز صبح، علت وجوب زکات، چرا وصیت در یک سوم اموال صحیح است، سند حرمت گوشت حیوانات وحشی و ... .

ترجمه و تلخیص کتاب

علامه شیخ آقا بزرگ تهرانى دو تلخیص و یک ترجمه برای این کتاب ذکر کرده است (گرچه ترجمه های دیگری نیز دارد):

کتاب‌ علل الشرایع و الأحکام‌ نوشته شیخ صدوق، ابو جعفر محمد بن على بن حسین بن موسى بن بابویه قمى است. این کتاب به وسیله شیخ ابراهیم کفعمى با نام «اختصار علل الشرایع» و به وسیله شیخ شرف الدین یحیى بحرانى با نام «تلخیص علل الشرایع» خلاصه شده است.

همچنین توسط شیخ محمدتقى آقا نجفى اصفهانى به فارسى ترجمه شده است.

وضعیت نشر

این کتاب، در دو جلد به زبان عربی به همت مکتبه الحیدریه نجف در سال ۱۳۸۵ هـ.ق به چاپ رسیده است.

منابع

  • محمدرضا ضمیری، کتابشناسی تفصیلی مذاهب اسلامی، صفحه ۳۵۹.
  • مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، نرم افزار جامع الحادیث ۳ [لوح فشرده]، بخش کتابشناسی.

متن کتاب

علل الشرائع

فقه
کلیات: تاریخ فقه، ابواب فقه، احکام، اجتهاد، منابع اجتهاد در فقه شیعه، تقلید، اصول فقه، قواعد فقهی
منابع: عروة الوثقى، شرایع الاسلام، علل الشرائع، لمعه، جواهرالكلام، المكاسب المحرمه، مدارک الاحکام و ...
↓ رده ها ↓
فقه: فقیهان، منابع فقهی، اصطلاحات فقهی، آیات الاحکام، منابع اجتهاد در فقه شیعه، قواعد فقه
اصول فقه: اصول فقه، اصولیون، منابع اصول فقه، اصطلاحات اصول فقه
احکام: احکام، احکام عبادی، احکام اقتصادی، احکام خانواده، احکام روابط اجتماعی، احکام قضایی و جزایی، احکام اطعمه و اشربه، اصطلاحات احكام