روضات الجنات (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
روضات الجنات.jpg
نویسنده سید محمدباقر موسوی خوانساری
موضوع سرگذشتنامه علما
زبان عربی
تعداد جلد ۸
ت‍ح‍ق‍ی‍ق‌ و ش‍رح‌ م‍ح‍م‍دع‍ل‍ی‌ روض‍ات‍ی‌

«روضات الجنات فی أحوال العلماء و السادات» کتابی است با موضوع زندگی‌نامه علما و بزرگان شیعه و غیر شیعه از میرزا محمدباقر موسوی خوانساری (م، ۱۳۱۳ هـ.ق).

مؤلف

عالم و رجالی صاحب نام، سید محمدباقر موسوی خوانساری در سال ۱۲۲۶ هـ.ق در خوانسار دیده به جهان گشود. وی پس از تحصیلات ابتدایی به نجف مشرف و از محضر علماء آن عصر تلمذ کرد. پدر او که از علماء نامدار و فقهای عصر خود بوده در تربیت ایشان نقش مهمی را ایفا کرده است. از دیگر اساتید او می توان به سید ابراهیم موسوی قزوینی (صاحب ضوابط) و شیخ حسن صاحب جواهر اشاره نمود.

احسن العطیه فی شرح الالفیّه للشهید، طرف الاخبار لتحف الأخیار، تلخیص مجموعه ورّام ادب اللسان، جواهرالآثار و جوائزالأبدار، قرّة العین و ... از جمله آثار اوست.

معرفی اجمالی کتاب

کتاب «روضات الجنات» که در بین علماء و محققان از جایگاه والائی برخوردار است، در ذکر علماء و اساتید و زندگی نامه آنها و در واقع دایرة المعارفی در مورد جمیع علماء است، که از مسائل مختلف در احوال ایشان و حتی کسانی که شهرت کمی نیز دارند بحث کرده است.

کتاب حاضر بر اساس حروف الفبا تنظیم شده و در ترجمه هر شخص اسم شبیه به آن شخص را هم آورده است و در پایان هر جلد فهرست اعلام، اوطان و فهرست عامه را نیز آورده است.

علم تاریخ اسلام شاخه‌هاى بسیارى دارد، از جمله و... است. علما نیز در این زمینه تألیفات گوناگونى دارند؛ بعضى شرح حال را جمع کرده‌اند و بعضى شرح حال را و... اما نادرند کسانى که در یک کتاب ، بین همه این طبقات جمع کرده باشند. کتاب روضات الجنات، از جمله کتب جامع است که شامل مغازى، سیره‌ها، ملل و نحل، رجال، روات، ادبا و... می باشد.

دسته‌بندى کلى کتاب به دو بخش: فقهاى شیعه و اعلام غیر از فقهاى شیعه (شامل علماى غیر فقیه از هر دو فرقه شیعه و سنى) است؛ مثلاً اسامى فقهاى شیعه که نامشان با همزه شروع شده، اسامى حکمایى که نامشان با همزه شروع شده، اسامى دیگر فضلاى شیعه و سنى که نامشان با همزه شروع شده، اسامى ادبا و... آمده است.

مؤلف در ذیل هر نامى، اسم، نسب، کتب فرد مورد نظر و نیز جرح و تعدیل و توثیق او (در صورت وجود داشتن) را ذکر کرده است.

وضعیت نشر

این کتاب در هشت جلد با تحقیق شیخ اسد الله اسماعیلیان به زبان عربی به وسیله انتشارات دارالاسلامیه بیروت در سال ۱۴۱۱ هـ.ق به چاپ رسیده است.

منابع

  • حافظ فرزانه، مرکز مطالعات و پژوهش های فرهنگی حوزه علمیه.
  • ویکی نور.
منابع مرجع
دائره المعارف ها * دانشنامه جهان اسلام * دائرة المعارف بزرگ اسلامی * دائرة المعارف قرآن کریم * دانشنامه فرهنگ فاطمی * دانشنامه امام حسین علیه السلام * دانشنامه امیرالمومنین علیه السلام * دانشنامه قرآن و حدیث * دانشنامه قرآن و قرآن پژوهی * دایرة المعارف فارسی
فرهنگ های تخصصی *فرهنگ قرآن * فرهنگ فقه مطابق مذهب اهل بیت علیهم‌السلام * فرهنگ عاشورا * قاموس قرآن * نثر طوبی * سفینه البحار
واژه نامه ها * المنجد * تاج العروس * جمهرة اللغة * قاموس المحیط * لسان العرب * مجمع البحرین * مفردات قرآن راغب * معجم مقاییس اللغة
سرگذشت نامه ها *ريحانة الادب * روضات الجنات * طبقات اعلام الشیعه‌ * اعیان الشیعه * مجالس المؤمنین * گلشن ابرار * ستارگان حرم * اثر آفرینان
کتابشناسی ها * الذریعه الی تصانیف الشیعه * کشف الظنون * الفهرست ابن ندیم * فهرست کتاب های چاپی فارسی
منابع مرجع الکترونیکی * ویکی شیعه * دانشنامه اسلامی