الأربعون حدیثا (شهید اول) (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
الأربعون حدیثا (شهید اول).jpg
نویسنده شهید اول
موضوع احادیث شیعه/ اربعینات
زبان عربی
تعداد جلد ۱
تحقیق مدرسة الامام المهدی(ع)

الاربعون حديثا

کتاب «الأربعون حدیثاً» از تألیفات شهید اول (م، ۷۸۶ ق)، حاوى چهل حدیث از احادیث معصومین علیهم‌السلام است که بیشتر آنها مربوط به عبادات می‌باشد.

مؤلف

«محمد بن مکی عاملی» معروف به «شهید اول» (۷۳۴-۷۸۶ ق)، از فقهای نامدار شیعه در قرن هشتم هجری و شاگرد فخرالمحققین حلی است و خود از اساتید فاضل مقداد سیوری و علی بن خازن حائری می باشد.

برخی دیگر از مهمترین آثار او عبارتند از: اللمعة الدمشقیة، ذکرى الشیعة، البیان، الدروس الشرعیه فی فقه الامامیه، المزار و الدرة الباهرة من الاصداف الطاهرة.

شهید اول در دمشق بر اثر عداوت و حسادت دشمنان شیعه به شهادت رسید.

انگیزه نگارش

این اثر از جمله کتاب‌های «اربعین حدیثی» است؛ مرحوم شهید اول چنان که خود مى نویسد: این کتاب را در راستاى عمل به حدیث شریف نبوى که فرمودند: «من حَفِظ على أمتی أربعین حدیثا ینتفعون بها بعثه اللّه یوم القیامة فقیها عالما» به رشته تحریر درآورده است. أربعين‌نويسى در بين عالمان اسلامى با تأسى به این فرمايش رواج فراوان يافته است و آنان در این خصوص مجموعه‌هایى گران‌بها از سخنان اهل بیت عليهم‌السلام را در قالب چهل حديث فراهم آورده‌اند.

محتواى کتاب

کتاب «الاربعون حدیثا» چنان که از نامش پیداست حاوى چهل حدیث از احادیث حضرات معصومین علیهم السلام است که مؤلف بیشتر احادیث مربوط به عبادات را در آن گردآورده و بعضى احادیث را نیز در موضوعات دیگر ذکر نموده است.

کتاب با همان حدیث نبوى شریف درباره فضیلت حفظ چهل حدیث آغاز و با حدیثى درباره فضیلت نمازهاى مخصوص هر یک از شب هاى ماه مبارک رمضان در کیفیت آن پایان مى یابد.

مؤلف در نقل هر حدیث، سلسله سند آن را به طور کامل نقل مى کند.

منابع

  • نرم افزار گنجینه روایات نور، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.