الدرة الباهرة من الأصداف الطاهرة (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
الدرة الباهرة.jpg
نویسنده شهید اول
موضوع احادیث اخلاقی
زبان عربی
تعداد جلد ۱
تصحیح عبدالهادى مسعودى

الدرة الباهرة من الأصداف الطاهرة

«الدُرّة الباهرة من الأصداف الطاهرة»، رساله‌ای است مختصر در احادیث و کلمات قصار پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله و ائمه اطهار علیهم‌السلام، در زمینۀ مسائل اخلاقى و آداب اسلامی.

مؤلف

«محمد بن مکی عاملی» معروف به «شهید اول» (۷۳۴-۷۸۶ ق)، از فقهای نامدار شیعه در قرن هشتم هجری و شاگرد فخرالمحققین حلی است و خود از اساتید فاضل مقداد سیوری و علی بن خازن حائری می باشد.

برخی از مهمترین آثار او عبارتند از: اللمعة الدمشقیة، ذکرى الشیعة، البیان، الدروس الشرعیه فی فقه الامامیه، المزار و الأربعون حدیثا.

شهید اول در دمشق بر اثر عداوت و حسادت دشمنان شیعه به شهادت رسید.

معرفی کتاب

کتاب «الدرة الباهرة من الأصداف الطاهرة» هم به شهید اول نسبت داده شده و هم در شمار مؤلفات کیدرى ذکر شده است، اما مصحح کتاب معتقد است که این کتاب نوشتۀ شهید اول می باشد. علامه مجلسی نیز از این کتاب در «بحارالانوار» نقل کرده و آن را منسوب به شهید اول می داند.

«الدرة الباهرة» مجموعه‌اى گرانبها شامل ۱۶۹ حدیث از سخنان گهربار پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله و ائمه اثنی عشر علیهم السلام است که در ۱۳ باب -به تعداد هر یک از معصومین- تألیف شده است.

این کتاب با تصحیح و ترجمۀ عبدالهادى مسعودى همراه با آدرس آیات و نیز مصادر روایى که احادیث کتاب در آنها موجود است، به چاپ رسیده است.

منابع

  • الدرة الباهرة من الأصداف الطاهرة، شهید اول، انتشارات زائر، قم، ۱۳۷۹.
  • "الدرة الباهرة من الأصداف الطاهرة"، ویکی نور.
  • الذریعة، آقا بزرگ تهرانی، جلد ۸، صفحه ۹۰.