منابع و پی نوشتهای متوسط
رعایت ادبیات دانشنامه ای متوسط
جامعیت مقاله رعایت نشده است
سیر منطقی به صورت کامل رعایت نشده
کیفیت پژوهش پایین است
مقاله مورد سنجش قرار گرفته است

آداب و سنن اسلامی

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

آدابی است مبتنی بر شیوه زندگی پیشوایان معصوم دین در همه شئون فردی و اجتماعی از جمله آداب معاشرت، آداب سفر و عبادت و بهداشت و... در این زمینه کتابهای ارزشمندی از جمله حلیة المتقین و مکارم الاخلاق نگاشته شده است

آداب و سنن اسلامی

آدابی که ائمه اطهار علیهم‌السلام هر یک از امور مربوط به زندگی فردی و اجتماعی‌شان داشته‌اند و در کتاب‌های حدیثی و تاریخی ثبت شده است. منبعی بسیار باارزش برای انسان مسلمان است تا با پیروی از پیشوایان و اسوه‌های خویش خود را هر چه بیشتر با آن‌ها همرنگ سازد. بیان قرآن در این مورد آیه 21 سوره احزاب است که می‌فرماید: «لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ»؛[۱] همانا براى‌ شما در روش رسول خدا سرمشقى نیکوست.

چند روایت در اهمیت تاسی به آداب پیامبر و ائمه اطهار علیهم‌السلام

  • رسول خداصلی الله علیه و آله به علی علیه السلام فرمو: «والسادسة الاخذ بسنتي في صلاتي وصومي و صدقتي...» [۲] ششم آن که از روش‌ من در نماز و روزه و صدقه پیروى کنى.
  • امام على علیه‌السلام فرمود: «و من تأدب بأدب الله أدّاه ذلک إلی الفلاح الدائم...» [۳] ؛ : هر که به آداب الهى آراسته گردد، این کار او را به رستگارى همیشگی رساند.
  • امام صادق علیه‌السلام فرمود:«إني لأكره للرجل أن يموت وقد بقي خلة من خلال رسول الله صلى الله عليه و آله لم يأت بها»[۴]؛ من براى فرد مسلمان خوش ندارم که بمیرد در حالى که‌ هنوز برخى از آداب پیامبر صلى الله علیه و آله را به جا نیاورده باشد.

کتاب‌های مهم آداب و سنن اسلامی:

موضوع آداب و سنن در تاليفات حديثي گاهي در كنار اخلاق و گاهي به طور مستقل مورد توجه مولفين قرار مي‌گيرند. کتاب‌هائی که در این جا معرفی می‌گردد از هر دو دسته می‌باشد. کتاب‌ها به ترتیب تاریخ تالیف فهرست گردیده است:

پانویس

  1. سوره احزاب/ آیه 21.
  2. المحاسن، باب 10 من وصايا النبي صلى الله عليه و آله، ح 48
  3. وسائل الشیعة، ج 6، باب 14؛ استحباب الاستعاذة عندالتلاوة و كيفيتها؛ حديث 7719.
  4. من‌ لايحضره ‌الفقيه، کتاب النکاح، باب المتعه، حدیث 4615.