غزوه دومة الجندل

از دانشنامه‌ی اسلامی
(تغییرمسیر از جنگ دومة الجندل)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) یک غزوه در سال پنجم هجرت و دو سریه در سالهای ششم و نهم هجرت به فرماندهی عبدالرحمن بن عوف و خالد بن ولید در منطقه دومة الجندل انجام داد.

منطقه دومة الجندل

دومة الجندل نام جایی بوده در سر راه عراق و شام و نزدیکی مرزهای روم شرقی در آن زمان، که گروهی از اعراب بادیه نشین در آن جا سکونت داشتند و فاصله اش تا مدینه پانزده روز بوده است. دوماءالجندل شهری نزدیک تبوک و امروزه آن را جوف می نامند و امر تحکیم به حکمیت ابوموسی اشعری و عمرو بن عاص بدانجا بود.[۱] و گفته شده موضعی یا شهری است، نزدیک تبوک و در آن حصنی است محکم.[۲]

وقتی تعداد فرزندان حضرت اسماعیل نبی علیه السلام در تهامه زیاد شد، دوماء پسر حضرت اسماعیل علیه السلام به آن منطقه آمد و در آنجا اقامت کرد و قلعه ای بنیان نهاد که بعدها به اسم «دومة الجندل» خوانده شد.

هدف از این غزوه و نتایج آن

به رسول خدا صلی الله علیه و آله خبر رسید که اعراب مزبور در صدد حمله به مدینه و جنگ با مسلمانان هستند و بدین منظور لشکری تهیه کرده اند.

پیغمبر اسلام گروهی از مسلمانان را برداشته و به عزم جنگ و سرکوبی آن ها، این راه طولانی و خشک و سوزان را پیمود ولی با دشمن برخورد نکرد. زیرا وقتی از آمدن لشکر اسلام باخبر شدند رعب و وحشتی در دلشان افتاد و اموال زیادی را به جای گذاشته و فرار کردند و مسلمانان وقتی رسیدند که از دشمن اثری نبود. از این رو اموال ایشان به عنوان غنیمت نصیب مسلمانان گشته و پیروزمندانه به مدینه بازگشتند و ضمنا با پیمودن این راه طولانی و بی آب و گرمای سخت، طاقت و تحمل آنان را در این گونه مسافرت های جنگی نیز نشان داد و نفوذ اسلام را تا مرزهای روم شرقی بسط و توسعه داد.

پانویس

  1. یادداشت مؤلف.
  2. منتهی الارب.

منابع

  • هاشم رسولی محلاتی، زندگانی حضرت محمد صلی الله علیه و آله.
  • لغت نامه دهخدا، ذیل واژه دومة الجندل، در دسترس در واژه یاب، بازیابی:۱۷ فروردین ۱۳۹۳.
  • دانشنامه رشد.
غزوات پیامبر اکرم (ص)
2 هجری غزوه ودّان * غزوه بواط * غزوه عشيره‌ * غزوه كدر * غزوه بنى قينقاع * غزوه سويق‌
3 هجری غزوه بدر * غزوه غطفان‌ * غزوه احد * غزوه حمراء الأسد
4 هجری غزوه بنى نضير * غزوه ذات الرقاع * غزوه بدر الموعد
5 هجری غزوه دومة الجندل‌ * غزوه خندق یا احزاب * غزوه بنى قريظه‌
6 هجری غزوه بنى لحيان * غزوه ذى قرد * غزوه بنى مصطلق * غزوه حديبيه
7 هجری غزوه خيبر
8 هجری غزوه فتح مكه‌ * غزوه حنين * غزوه طائف‌
9 هجری غزوه تبوك‌