ملاذ الاخیار (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
(تغییرمسیر از ملاذ الاخیار)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ملاذ الاخیار.jpg
نویسنده محمدباقر مجلسی
موضوع احادیث شیعه
زبان عربی
تعداد جلد 16
تحقیق مهدی رجایی

ملاذ الاخیار


کتاب «ملاذ الأخیار فی فهم تهذیب الاخبار» اثر علامه محمدباقر مجلسی، شرحی است بر «تهذیب الاحکام» شیخ طوسی.

مؤلف

محمدباقر بن محمدتقى بن مقصودعلى مجلسى (۱۰۳۷-۱۱۱۰ق)، مشهور به علامه مجلسى و مجلسى ثانى، فقیه، محدث، متکلم و شاعر متخلص به مشتاق، شیخ‎الاسلام اصفهان و از دانشمندان بزرگ اواخر حکومت صفوی است. پدر او مولی محمدتقی (مجلسی بزرگ) یکی از مفاخر و بزرگان و اعلام شیعه بود. کتاب بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار (ع) او، گسترده‌ترین کتاب حدیثی شیعه است که در طول چهل سال تدوین شده است. از دیگر آثار ایشان، حلیة المتقین و زاد المعاد را می توان نام برد. از جمله اساتید ایشان، ملا صالح مازندرانی، فیض کاشانی، سید علی خان مدنی، ملا خلیل قزوینی ذکر شده است.

معرفی اجمالی کتاب

این کتاب یکى از شروح معتبر روایات امامیه است که مرحوم مجلسى به درخواست فرزندش محمدصادق آن را تالیف نموده است. وى حواشى متعددى که در مدتى نسبتاً طولانى بر قسمت‌هاى مختلف کتاب «تهذیب» شیخ طوسى از طهارت تا دیات نگاشته بوده در این کتاب جمع‌آورى نموده ولذا تاریخ تحریر این حواشى بسیار مختلف است. به عنوان مثال کتاب حج در سال ۱۰۹۴ و کتاب صلاة در ۱۱۰۹ به پایان رسیده است.

مؤلف در این کتاب پس از نقل روایت ابتدا سند آن را مورد بررسى قرار مى‌دهد و سپس در صورتى که متن روایت نیاز به توضیح داشته باشد به شرح متن و دلالت حدیث مى‌پردازد‌.

کتاب حاضر "ش‍رح‍ی اس‍ت‌ ب‍ر ت‍ه‍ذی‍ب‌ الاح‍ک‍ام‌ شیخ طوسی"، که تهذیب الاحکام خود ش‍رحی است بر «المقنعه» ش‍ی‍خ‌ م‍ف‍ی‍د.

وضعیت نشر

«ملاذ الاخیار» با تحقیق حجت الاسلام سید مهدى رجایى توسط کتابخانه‌ى آیت الله مرعشى (ره) در ۱۶ جلد در شهر قم چاپ و منتشر شده است. جلدهاى اول تا ششم کتاب در سال ۱۴۰۶ و جلدهاى هفتم تا شانزدهم در سال ۱۴۰۷ قمرى به چاپ رسیده‌اند.

منابع

  • مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، جامع فقه اهل البیت ۲ [لوح فشرده]: بخش کتابشناسی.

متن کتاب