فضائل الشیعة (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
(تغییرمسیر از فضائل الشیعة)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

کتاب «فضائل الشیعه» از جمله آثار شیخ صدوق (م، ۳۸۱ ق)، مشتمل بر روایاتی از اهل بیت علیهم‌السلام درباره مقام و منزلت شیعیان است.

فضائل الشیعة.jpg
نویسنده شیخ صدوق
موضوع احادیث شیعه / فضیلت شیعه
زبان عربی
تعداد جلد 1

کتاب فضائل الشیعة

مؤلّف

محمد بن علی بن حسین بن موسی بن بابویه قمی(۳۰۵ -۳۸۱ ق) معروف به شیخ صدوق و ابن بابویه، متولد شهر قم، از بزرگ‌ترین محدّثین قرن چهارم هجری به شمار می‌آید. کتاب من لایحضره الفقیه از کتب اربعه شیعه اثر اوست. و از آثار دیگر وی: مدینة العلم، کمال‌الدین و تمام النعمة، التوحید، الخصال، معانی الأخبار، عیون أخبار الرضا(ع)، أمالی شیخ صدوق، المقنع فی الفقه، الهدایة (فی الأصول و الفروع) می باشد. از اساتید وی می توان به محمد بن حسن بن ولید، حمزة بن محمد بن احمد بن جعفر بن محمد بن زید بن على(ع)، ابوالحسن محمد بن قاسم اشاره کرد. شیخ صدوق در سال ۳۸۱ هـ. وفات نمود و در شهر ری به خاک سپرده شد.

معرفی اجمالی کتاب

مؤلّف در این کتاب مجموعه روایاتی را از ائمه اطهار علیهم‌السلام درباره مقام و منزلت شیعیان آورده و آن‌ها را تنها راهیان حق و پیروان حقیقی حضرت رسول صلی الله علیه و آله می‌داند.

این کتاب که روایات اخلاقی و اعتقادی را بیان کرده است از زمان نگارش مانند سایر کتاب‌های شیخ مورد توجه علماء و بزرگان شیعه قرار گرفته است. بسیاری از علماء و محدثان از جمله علامه مجلسی در بحارالانوار، از روایات آن بهره جسته‌اند.

«فضائل الشیعه» برای شناخت مقام و منزلت اهل بیت علیهم‌السلام شیعیان و پیروان ایشان کتابی بس ارزشمند و بی‌نظیر بوده به طوری که خواننده با مطالعه آن به جایگاه واقعی شیعه در اسلام و نزد پیامبر و ائمه علیهم‌السلام پی می‌برد.

کتاب حاضر شامل ۴۵ حدیث از ائمه اطهار علیهم‌السلام در مقام و منزلت محبان امام علی علیه‌السلام، مقام شیعه، مقام واقعی شیعیان در قیامت و جایگاه آن‌ها در بهشت و در این که شیعیان در قیامت شهید محسوب شده و شفاعت نصیب آنها خواهد شد، می‌باشد.

وضعیت نشر

یک نسخه از این کتاب به خط محدث نوری هم اکنون موجود است. این کتاب به همراه ترجمه فارسی آن در یک جلد از سوی انتشارات اعلمی تهران در قطع وزیری چاپ شده است.

متن کتاب

کتاب فضائل الشیعه

منابع

  • حافظ فرزانه، مرکز مطالعات و پژوهش‌های فرهنگی حوزه علميه، سایت اندیشه قم.