حجاج بن مسروق الجعفی

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

«حجّاج بن مسروق الجعفی»، یکی از شهدای کربلا است. جُعفی منسوب به جعفی بن سعد، عشیره‌ای از «مذحج» و از عرب قحطان (یمن و عرب جنوب) است. در زیارت ناحیه از وی چنین یاد شده است: «السَّلامُ عَلی حَجَّاجِ بْنِ مَسْرُوقِ الْجُعْفِی». نام وی در تاریخ طبری، بحارالانوار و مقتل الحسین خوارزمی نیز آمده است.

پیوستن به امام حسین

حجّاج بن مسروق از شیعیان و اصحاب امیرالمؤمنین علیه السلام در کوفه بود. چون باخبر شد که امام حسین علیه السلام از مدینه به سوی مکه حرکت کرده است، رهسپار مکه شد و به آن حضرت پیوست و هنگام حرکت امام علیه السلام از مکه به سوی عراق در کنار و همراه امام بود.

وی در تمام اوقات نماز، مؤذن امام حسین علیه السلام بود.[۱] در جریان ملاقات حرّ ریاحی با امام حسین علیه السلام چون ظهر شد، امام علیه السلام به حجّاج فرمود که اذان بگوید. در برخى کتب از او با عنوان «مؤذن حسین» یاد کرده اند.[۲]

همچنین در قصر بنی ‌مقاتل، حجاج و یزید بن مغفّل از طرف سیدالشهدا علیه السلام به خیمه عبیدالله حر جعفی رفتند و پیام آن حضرت را به او رساندند و از او برای یاری امام دعوت کردند[۳] (گرچه عبیدالله جعفی توفیق حسینى شدن نیافت).

شهادت حجاج

حجاج در روز عاشورا وارد میدان شد و چنین رجز خواند:

أَقْدِمْ حُسَیْناً هادِیاً مَهْدِیّا الْیَوْمَ تَلْقی جَدَّکَ النَبِیّا

ثُمَّ أَباکَ ذَاالْعَلا عَلِیّا وَالْحَسَنَ الْخَیْرَ الرِّضَی الّوَلِیّا

وَذَاالْجَناحَیْنِ الْفَتَی الکَمِیّا وَاسَدَ اللَّه الشَّهیدَ الْحَیّا

«ای حسین، ای رهبر هدایت یافته پیش آی، امروز جدت پیغمبر و پدرت علی، امام حسن، جعفر طیار و حمزه سیدالشهدا علیهم السلام را ملاقات خواهی نمود». امام علیه‏ السلام به او فرمود: من هم بعد از تو، جدم و پدرم را ملاقات می‏ کنم.

حجاج پس از گفتگویى با سیدالشهدا، بار دیگر به میدان رفت و به قولی بیست و پنج تن را به هلاکت رساند. سرانجام خودش نیز به افتخار شهادت نایل شد.

پانویس

  1. بحارالانوار، ج۴۵، ص۲۵.
  2. انصارالحسین، ص۶۸.
  3. عنصر شجاعت، ج۱، ص۸۰.

منابع

11.jpg
واقعه عاشورا
قبل از واقعه
شرح واقعه
پس از واقعه
بازتاب واقعه
وابسته ها