الدرة الباهرة من الأصداف الطاهرة (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
(تغییرمسیر از الدرة الباهرة (کتاب))
پرش به ناوبری پرش به جستجو
الدرة الباهرة.jpg
نویسنده شهید اول
موضوع احادیث اخلاقی
زبان عربی
تعداد جلد ۱
تصحیح عبدالهادى مسعودى

الدرة الباهرة من الأصداف الطاهرة

«الدُرّة الباهرة من الأصداف الطاهرة»، رساله‌ای است مختصر در احادیث و کلمات قصار پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله و ائمه اطهار علیهم‌السلام، در زمینۀ مسائل اخلاقى و آداب اسلامی.

مؤلف

«محمد بن مکی عاملی» معروف به «شهید اول» (۷۳۴-۷۸۶ ق)، از فقهای نامدار شیعه در قرن هشتم هجری و شاگرد فخرالمحققین حلی است و خود از اساتید فاضل مقداد سیوری و علی بن خازن حائری می باشد.

برخی از مهمترین آثار او عبارتند از: اللمعة الدمشقیة، ذکرى الشیعة، البیان، الدروس الشرعیه فی فقه الامامیه، المزار و الأربعون حدیثا.

شهید اول در دمشق بر اثر عداوت و حسادت دشمنان شیعه به شهادت رسید.

معرفی کتاب

کتاب «الدرة الباهرة من الأصداف الطاهرة» هم به شهید اول نسبت داده شده و هم در شمار مؤلفات کیدرى ذکر شده است، اما مصحح کتاب معتقد است که این کتاب نوشتۀ شهید اول می باشد. علامه مجلسی نیز از این کتاب در «بحارالانوار» نقل کرده و آن را منسوب به شهید اول می داند.

«الدرة الباهرة» مجموعه‌اى گرانبها شامل ۱۶۹ حدیث از سخنان گهربار پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله و ائمه اثنی عشر علیهم السلام است که در ۱۳ باب -به تعداد هر یک از معصومین- تألیف شده است.

این کتاب با تصحیح و ترجمۀ عبدالهادى مسعودى همراه با آدرس آیات و نیز مصادر روایى که احادیث کتاب در آنها موجود است، به چاپ رسیده است.

منابع

  • الدرة الباهرة من الأصداف الطاهرة، شهید اول، انتشارات زائر، قم، ۱۳۷۹.
  • "الدرة الباهرة من الأصداف الطاهرة"، ویکی نور.
  • الذریعة، آقا بزرگ تهرانی، جلد ۸، صفحه ۹۰.