شبث بن ربعی

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Icon-encycolopedia.jpg

این صفحه مدخلی از کتاب فرهنگ عاشورا است

(احتمالا تصرف اندکی صورت گرفته است)


فرمانده نيروهاى پياده عمر سعد در كربلا. وى از طايفه بنى تميم و از جمله كسانى بود كه به حسين بن على‌ علیه السلام نامه براى آمدن به كوفه نوشته بود.

گرچه وى از چهره‌هاى‌ معروف كوفه و در ابتدا از ياران على‌ علیه السلام بود و حضرت او را همراه‌ «عدى بن حاتم‌» نزد معاويه فرستاد و در جنگ صفين هم در ركاب امیرالمومنین بود، ليكن در مسير حركت به ‌سوى نهروان، همراه چند نفر ديگر سر از اطاعت آن حضرت باز تافتند و به خوارج ‌پيوستند.

امام على علیه السلام از آينده او خبر داده بود و به او و عمرو بن حريث فرمود: به خدا قسم ‌شما دو نفر با فرزندم حسين‌ علیه السلام خواهيد جنگيد.[۱]

روز عاشورا نيز امام حسين‌ علیه السلام در اولين‌ سخنرانى مفصل خويش خطاب به كوفيان از او هم نام برد و در اتمام حجتى كه با آنان ‌داشت و سخنان او را قطع مى‌كردند و گوش نمى‌دادند، از جمله فرمود: «...يا شبث بن ربعى و يا... الم تكتبوا الى ان قد اينعت الثمار و اخضر الجناب و انما تقدم ‌على جند لك مجندة؟...»[۲] اى شبث بن ربعى و... مگر شما به من ننوشتيد كه ميوه‌ها رسيده‌ و اطراف سرسبز است، اگر بيايى لشكريانى مجهز براى تو آماده است؟

شبث بن ربعى از چهره‌هاى متلون تاريخ بود. هم در قتل حسين بن على‌ علیه السلام شركت ‌داشت و پس از عاشورا مسجدى در كوفه تجديد بنا كرد، به شكرانه و خوشحالى از كشته ‌شدن حسين‌ علیه السلام، سپس همراه مختار، به خونخواهى حسين بن على‌ علیه السلام پرداخت و رئيس‌ پليس مختار شد، سپس در كشتن مختار هم حضور داشت.

پيشتر با سجاح (مدعى‌ دروغين نبوت) همكارى داشت، مسلمان شد. بر ضد عثمان شوريد، توبه كرد و از خوارج‌ شد. به جاى بيعت با على‌ علیه السلام با يك سوسمار بيعت كرد و مى‌گفت با هم برابرند![۳] اين مرد بددل و خبيث، سرانجام در سن هشتاد سالگى در كوفه درگذشت.

پانویس

  1. معارف و معاریف ، ج 3 ، ص 1298 .
  2. انساب الا شراف ، ج 3 ، ص 188 ، بحارالانوار ، ج 45 ، ص 7 ( در بحار ، اسم او قیس بن اشعث آمده است )
  3. تنقیح المقال ، مامقانی ، ج 2 ، ص 80

منابع

جواد محدثی، فرهنگ عاشورا، نشر معروف.

11.jpg
واقعه عاشورا
امام حسین علیه السلام
کاروان حسینی قبل از واقعه
واقعه
کاروان حسینی پس از واقعه
بازتاب واقعه
مجموعه صوتی و تصویری