حصین بن نمیر

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Icon-encycolopedia.jpg

این صفحه مدخلی از کتاب فرهنگ عاشورا است

(احتمالا تصرف اندکی صورت گرفته است)


يكى از سران امويان از قبيله كنده كه همواره با آل على دشمنى داشت. در جنگ صفين در سپاه معاويه بود. در ايام حکومت يزيد هم بر عده‌ اى از سپاه، فرماندهى داشت.

در دوران قيام ‌مسلم بن عقيل در كوفه، رئيس پليس ابن زياد بود و ماموريت داشت براى يافتن و دستگيرى مسلم، خانه‌ هاى كوفيان را تفتيش كند. هم او بود كه قيس بن مسهر، فرستاده‌ حسين علیه السلام را دستگير كرد و نزد ابن زياد فرستاد و قيس به شهادت رسيد.

او بود كه‌ هنگامى كه عبدالله زبير در مكه بر ضد يزيد سر به مخالفت برداشته بود، بر كوه ابوقبيس‌ منجنيق نهاد و كعبه را هدف قرار داد. [۱] با سليمان بن صرد و توابين جنگيد.

او بود كه از امام على علیه السلام آنگاه كه فرمود: «سلونى قبل ان تفقدونى‌» پرسيد: تعداد موهاى سر من چقدراست؟[۲] در دوران يزيد، به دستور او در حمله و محاصره مدينه شركت داشت. از مخالفان ‌سرسخت‌ شيعه بود و در سركوبى نهضت توابين حضور داشت و سه سال بعد (در سال‌67 هجرى) بدست ابراهيم بن مالک اشتر كشته شد.[۳]

در حادثه عاشورا، از فرماندهان گروه‌ تيرانداز بود كه به سپاه حسين علیه السلام حمله كردند. او پس از شهادت حبيب بن مظاهر، سر مقدس او را در كوفه بر گردن اسب خويش آويخته بود تا به آن افتخار كند. به نقلى بعدها پسر حبيب (قاسم) كمين كرد و او را كشت. برخى هم قتل اين جنايتكار را به دست‌ياران ‌مختار ثقفى در سال 66 در نهضت‌ خروج مختار، در نزديكي هاى موصل نوشته‌ اند.[۴]

پانویس

  1. مروج الذهب، ج 3، ص 71.
  2. سفينة البحار، ج 1، ص 281.
  3. دائرة المعارف الاسلامية، ج 7، ص 458.
  4. مروج الذهب، ج 3، ص 97.

منابع

جواد محدثی، فرهنگ عاشورا، نشر معروف.

11.jpg
واقعه عاشورا
قبل از واقعه
شرح واقعه
پس از واقعه
بازتاب واقعه
وابسته ها