سخنان امام حسین(ع) با یارانشان در روز عاشورا

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

معانی الاخبار به نقل از امام زین العابدین علیه اسلام سخنان حضرت را این گونه نقل می کنند: چون كار [نبرد] بر حسين عليه السلام سخت شد، همراهانش به او نگريستند و او حالى متفاوت داشت. همراهانش هر چه كار سخت تر مى شد، رنگشان دگرگون مى شد و مضطرب مى شدند و دلهايشان به تپش مى افتاد اما امام و برخى ياران ويژه اش رنگشان، گلگون مى شد و اندامشان آرامش مى يافت و جانهايشان قرار مى گرفت.

برخى به برخى ديگر گفتند: بنگريد كه او باكى از مرگ ندارد! حسين عليه السلام به آنان فرمود: «اى بزرگ زادگان! شكيبا باشيد. مرگ، جز پلى نيست كه شما را از سختى و ناخوشى به سوى بهشتِ پُرگستره و نعمتِ جاويدان عبور مى دهد. كدامتان خوش ندارد كه از زندان به قصر منتقل شود؟! و آن براى دشمنانتان مانند انتقال از قصر به زندان و شكنجه شدن است. پدرم از پيامبر خدا صلى الله عليه و آله برايم نقل كرد: دنيا، زندانِ مؤمن و بوستانِ كافر است و مرگ پل مؤمنان به سوى بهشتهايشان و پل كافران به دوزخشان است. نه دروغ مى گويم و نه به من دروغ گفته شده است».

تاريخ دمشق( ـ به نقل از بشر بن طانحه، از مردى از قبيله هَمْد) اینگونه بیان می کند: حسين بن على عليه السلام صبح روزى كه به شهادت رسيد، برايمان سخنرانى كرد و پس از حمد و ثناى الهى فرمود: «بندگان خدا! از خدا پروا كنيد و از دنيا برحذر باشيد كه اگر دنيا براى كسى مى مانْد و كسى در آن مى مانْد، پيامبران سزاوارترين افراد به ماندن و سزامندتر به خشنود شدن از قضاى الهى و خشنودتر به آن بودند؛ اما خداى متعال دنيا را براى آزمايش و اهلش را براى نابودى آفريده است. نوى آن كهنه و نعمتش زايل و شادى اش تلخ مى شود. سراى آن، فقط براى رسيدن و خانه اش براى دل كَنْدن است. توشه برگيريد كه بهترين توشه، پرهيزگارى است و پروا كنيد، شايد كه رستگار شويد».

در کتاب الخرائج والجرائح (ـبه نقل از جابر، از امام باقر عليه السلامـ) این گونه نقل شده: امام حسين عليه السلام پيش از كشته شدن به يارانش فرمود: «پيامبر خدا صلى الله عليه و آله فرمود: پسر عزيزم! تو بزودى به سوى عراقْ كشانده مى شوى و آن سرزمينى است كه پيامبران و اوصياىِ پيامبران آن را ديدار كرده اند و آن همان سرزمين صعَموراص است و تو در آنجا شهيد مى شوى و گروهى از همراهانت با تو به شهادت مى رسند كه درد شمشيرها را حس نمى كنند. سپس تلاوت فرمود: «گفتيم: اى آتش! بر ابراهيم سرد و سلامت باش». آتش جنگ بر تو و برايشان سرد و سلامت است. [سپس افزود:] پس مژده تان باد كه ـ به خدا سوگند ـ، اگر ما را بكُشند بر پيامبرمان وارد خواهيم شد!

در الأمالى این چنین آمده است حسين بن زيد بن على از پدرانش نقل كرده است كه: امام حسين عليه السلام روز حادثه [ى عاشورا]، سخن گفت و پس از حمد و ثناى الهى فرمود: «ستايش ويژه خدايى است كه آخرت را براى پرهيزگاران قرار داد و آتش و كيفر را براى كافران. به خدا سوگند ما در اين راه به طلب دنيا نيامده ايم تا درباره [ى بهشت] پروردگار خود به شك بيفتيم! شكيب ورزيد كه خدا با پرهيزگاران است و سراى آخرت برايتان بهتر است».

گفتند: جانهايمان را فدايت مى كنيم. حسين بن زيد بن على مى گويد: به خدا سوگند، آنان بر او (امام حسين عليه السلام) سبقت مى جستند تا پيشِ روى او به شهادت برسند و امام عليه السلام در شهادت آنان پاداش ببرد و برايشان آمرزش خواهى كند.

منابع

  • محمد محمدی ری شهری و همکاران، دانشنامه امام حسين عليه السلام بر پايه قرآن، حديث و تاریخ، ترجمه عبدالهادی مسعودی، ج8، ص139، دسترس در حدیث نت.
11.jpg
واقعه عاشورا
امام حسین علیه السلام
کاروان حسینی قبل از واقعه
واقعه
کاروان حسینی پس از واقعه
بازتاب واقعه
مجموعه صوتی و تصویری