مقاله بدون شناسه یا دارای شناسه ضعیف است
سنجش مقاله انجام نشده است

پدیده قرآنی (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پدیده قرآنی.jpg
نویسنده مالک بن نبی
موضوع علوم قرآنی/اعجاز قرآن
زبان فارسی
تعداد جلد ۱
ترجمه و حواشی علی حجتی کرمانی

«پدیده قرآنى» ترجمه علی حجتی کرمانی از کتاب «الظاهرة القرآنیه» تألیف مالک بن نبى (۱۹۷۳-۱۹۰۵ م)، محقّق شهیر الجزائرى در موضوع علوم قرآنی است.

در این کتاب موضوعات زیر طرح و بررسى شده است: تحقیقى مقدماتى پیرامون پدیده قرآنى، پدیده دینى، حرکت نبوى، مبدأ نبوت، اصول اسلام، کیفیت وحى، موقعیت و شخصیت حضرت محمد صلى الله علیه و آله در پرتو پدیده وحى، ویژگى‌هاى وحى، ارتباط میان قرآن و کتاب مقدّس و... مقایسه میان داستان حضرت یوسف در قرآن و کتاب مقدس و بررسى نتایج این مقایسه.

مترجم در پیشگفتار خود می گوید: «... براى نخستین بار اسم مالک بن نبى را به همراه نام کشور مسلمان و انقلابى الجزایر از امام موسى صدر رهبر فقید شیعیان لبنان، شنیدم. او حدود ٣٠ سال پیش که در یکى از جلسات ماهانۀ تهران سخن مى‌راند - و به گمانم موضوع سخن نیز پیشرفت اسلام در قارّۀ افریقا بود - مطلبى از مالک بن نبى به عنوان گواهى بر مسألۀ مورد نظر خویش نقل کرد و از وى با عنوان «نویسنده و اندیشمند شهیر الجزایرى» با عظمت یاد نمود.»

این کتاب با مقدمه دکتر محمد عبداللَّه و «فصلى در اعجاز قرآن» از استاد محمود محمد شاکر در آغاز کتاب به چاپ رسیده است. همچنین فهرست‌هاى فنى در آخر کتاب نیز بهره‌‌ورى از آن را آسان ساخته است.

منابع

قرآن
متن و ترجمه قرآن
اوصاف قرآن (اسامی و صفات قرآن، اعجاز قرآن، عدم تحریف در قرآن)
اجزاء قرآن آیه، سوره، جزء، حزب، حروف مقطعه
ترجمه و تفسیر قرآن تاریخ تفسیر، روشهای تفسیری قرآن، سیاق آیات، اسرائیلیات، تاویل، فهرست تفاسیر شیعه، فهرست تفاسیر اهل سنت، ترجمه های قرآن
علوم قرآنی تاریخ قرآن: نزول قرآن، جمع قرآن، شان نزول، کاتبان وحی، قراء سبعه
دلالت الفاظ قرآن: عام و خاص، مجمل و مبین، مطلق و مقید، محکم و متشابه، مفهوم و منطوق، نص و ظاهر، ناسخ و منسوخ
تلاوت قرآن تجوید، آداب قرائت قرآن، تدبر در قرآن
رده ها: سوره های قرآن * آیات قرآن * واژگان قرآنی * شخصیت های قرآنی * قصه های قرآنی * علوم قرآنی * معارف قرآن