ماه صفر

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
صفر ۱۴۴۵ در تقویم ایران
شنبه ۳۰ ۲ ۹ ۱۶ ۲۳
یک‌شنبه ۳ ۱۰ ۱۷ ۲۴
دوشنبه ۴ ۱۱ ۱۸ ۲۵
سه‌شنبه ۵ ۱۲ ۱۹ ۲۶
چهارشنبه ۶ ۱۳ ۲۰ ۲۷
پنج‌شنبه ۷ ۱۴ ۲۱ ۲۸
جمعه ۱ ۸ ۱۵ ۲۲ ۲۹
دانشنامه تقویم


«ماه صفر» دومین ماه از ماه‌های قمری است. در سبب نامگذاری این ماه، دو وجه ذکر کرده‌اند: یکی اینکه از «صُفْرَة (زردی)» گرفته شده؛ زیرا زمان انتخاب نام، مقارن فصل پاییز و زردی برگ درختان بوده است. و دیگری از «صِفْر (خالی)» گرفته شده؛ زیرا مردم پس از پایان ماههای حرام، رهسپار جنگ می‌‌شدند و شهرها خالی می‌‌شد.

وقایع ماه صفر

اعمال ماه صفر

این ماه، معروف به شومی و بدشگونی است. از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله درباره ماه صفر، چنین نقل شده است: هر کس خبر تمام شدن این ماه را به من دهد، بشارت بهشت را به او می‌ دهم. لذا در این ماه به دادن صدقه اهتمام بیشتری شود و برای ایمنی از بلاها، چنان که محدّث فیض و غیر او فرموده اند دعای زیر هر روز ده مرتبه خوانده شود: «یا شَدیدَ الْقُوی وَ یا شَدیدَ الْمِحالِ یا عَزیزُ یا عَزیزُ یا عَزیزُ ذَلَّتْ بِعَظَمَتِک جَمیعُ خَلْقِک فَاکفِنی شَرَّ خَلْقِک یا مُحْسِنُ یا مُجْمِلُ یا مُنْعِمُ یا مُفْضِلُ یا لا اِلهَ اِلاّ اَنْتَ سُبْحانَک اِنّی کنْتُ مِنَ الظَّالِمینَ فَاسْتَجَبْنا لَهُ وَنَجَّیناهُ مِنَ الْغَمِّ وَکذلِک نُنْجِی الْمُؤْمِنینَ وَ صَلَّی اللَّهُ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّیبینَ الطَّاهِرینَ».

روز سوم ماه صفر: سید ابن طاووس از کتابهای اصحاب امامیه نقل کرده است که در این روز خواندن دو رکعت نماز، مستحب است که در رکعت اول، سوره حمد و سوره فتح و در رکعت دوم سوره حمد و سوره اخلاص خوانده شود. و پس از سلام، صد مرتبه صلوات، صد مرتبه «اَللَّهُمَّ الْعَنْ آلَ اَبی ‌سُفْیانَ»، و صد مرتبه استغفار گفته شود و از خداوند متعال طلب حاجت شود.

روز بیستم ماه صفر: روز اربعین و روز ورود جابر بن عبداللّه انصاری به کربلا برای زیارت امام حسین علیه السّلام است، و زیارت حضرت سیّدالشهداء علیه السّلام در این روز مستحب است. در روایتی از امام حسن عسکری علیه‌السلام، خواندن زیارت اربعین از نشانه‌ های مؤمن برشمرده شده است. شیخ در کتاب «تهذیب» و «مصباح» زیارت خاص این روز را از امام صادق علیه السّلام نقل کرده است.

منابع