ولادت امام کاظم علیه السلام

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

تقویم هجری قمری

روز واقعه:7 صفر
سال ۱۲۸ هجری قمری

امام کاظم علیه‌السلام در هفتم ماه صفر در أبواء (محلى میان مکه و مدینه) دیده به جهان گشود. روز ولادت آن حضرت در برخی منابع دیگر، ماه ذی الحجه[۱] (بدون تعیین روز آن) ذکر شده است. سال ولادت آن حضرت را نیز برخی ۱۲۷ هجری،[۲] و برخی ۱۲۸ هجری[۳] گفته اند.

پدر گرامی‌اش امام صادق علیه‌السلام امام ششم شیعیان و مادرش حمیده خاتون معروف به حمیده مصفاة (پاک) است.‏[۴]

امام موسى بن جعفر علیه‌السلام ملقب به کاظم، صابر، صالح، امین و عبدصالح است و کنیه شریف او ابوابراهیم، ابوالحسن و ابوعلى است که در میان محدثان به ابوالحسن اول معروف است.[۵]

امام کاظم علیه‌السلام در مکتب علمى و معنوى پدرش امام جعفرصادق علیه‌السلام پرورش یافت و در میان علویان که نخبگان امت اسلام و پاکترین ریشه‌ هاى انسانى بودند به بزرگى و شرافت نایل آمد. به طورى که پس از شهادت پدرش امام صادق علیه السلام در شوال ۱۴۸ قمرى به مقام عظماى ولایت و امامت رسید و اکثر یاران و اصحاب پدرش به امامتش اقرار و اعتراف کردند.

امام کاظم علیه‌السلام در عصر حکومت مروان بن محمد (معروف به مروان حمار) که آخرین خلیفه امویان بود به دنیا آمد و در ۲۰ سالگى به امامت رسید. مدت امامت آن حضرت، ۳۵ سال است که مصادف با خلافت و حکومت‌ هاى پى در پى منصور، مهدى، هادى و هارون الرشید بود.

پانویس

  1. دلائل الإمامة، قم: بعثت‏، ۱۴۱۳ ق‏، ص ۳۰۳
  2. دلائل الإمامة، قم: بعثت‏، ۱۴۱۳ ق‏، ص ۳۰۳
  3. الإرشاد، شیخ مفید، ج۲، ص۲۱۵ ؛ ‏اعلام الوری، طبرسی، ج۲، ص۶.
  4. طبرسی، اعلام الوری، مؤسسة آل البیت‏، ۱۴۱۷ ق، ج۲، ص۶.
  5. بحارالانوار (علامه مجلسی)، ج ۴۸، ص ۱؛ زندگانى چهارده معصوم علیهم‌السلام (ترجمه اعلام الورى)، ص ۴۰۱؛ الارشاد (شیخ مفید)، ص ۵۵۹.

منابع

  • سید تقى واردى، روز شمار تاریخ اسلام، جلد دوم، ماه صفر.

منابع بیشتر: