ماه شعبان

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شعبان ۱۴۴۴ در تقویم ایران
شنبه ۴ ۱۱ ۱۸ ۲۵
یک‌شنبه ۵ ۱۲ ۱۹ ۲۶
دوشنبه ۶ ۱۳ ۲۰ ۲۷
سه‌شنبه ۷ ۱۴ ۲۱ ۲۸
چهارشنبه ۱ ۸ ۱۵ ۲۲ ۲۹
پنج‌شنبه ۲ ۹ ۱۶ ۲۳ ۱+
جمعه ۳ ۱۰ ۱۷ ۲۴
دانشنامه تقویم


ماه شعبان، هشتمین ماه از ماه‌های قمری، ماهی بسیار شریف و منسوب به رسول خدا (صلی الله علیه و آله) است. پیامبر اکرم ماه شعبان را روزه می‌‌داشت و آن را به ماه رمضان وصل می‌‌کرد. وقایع تاریخی متعددی نیز در این ماه روی داده که مهمترین آنها، ولادت امام حسین، امام علی بن الحسین، امام مهدی و حضرت ابوالفضل (علیهم‌السلام) است.

اعمال ماه شعبان

اعمال متعددی همچون نماز، روزه، اذکار و دعاها و استغفار در این ماه وارد شده که در کتاب شریف مفاتیح الجنان در فصل اعمال ماه شعبان ذکر گردیده است.

  • اول: هر روز هفتاد مرتبه بگوید: «اَسْتَغْفِرُاللّهَ وَ اَسْئَلُهُ التَّوْبَةَ».
  • دوم: هر روز هفتاد مرتبه بگوید: «اَسْتَغْفِرُاللّهَ الَّذى لا اِلهَ اِلاّ هُوَ الرَّحْمنُ الرَّحیمُ الْحَىُّ الْقَیّوُمُ وَ اَتُوبُ اِلَیْهِ» و در بعضى روایات «الْحَىُّ الْقَیُّومُ» پیش از «الرَّحْمنُ الرَّحیمُ» است و عمل به هر دو خوبست و از روایات مستفاد مى‌شود كه بهترین دعاها و ذكرها در این ماه استغفار است و هر كه هر روز از این ماه هفتاد مرتبه استغفار كند، مثل آنست كه هفتاد هزار در ماه‌هاى دیگر استغفار كند.
  • سوم: در تمام این ماه هزار بار بگوید: «لا اِلهَ اِلا اللّهُ وَ لانَعْبُدُ اِلاّ اِیّاهُ مُخْلِصینَ لَهُ الدّینَ وَ لَوُ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ» كه ثواب بسیار دارد، از جمله آن كه عبادت هزار ساله در نامه عملش بنویسند.
  • چهارم: تصدّق كند در این ماه اگر چه به نصف دانه خرمایى باشد تا حق تعالى بدن او را بر آتش جهنم حرام گرداند. شخصی به امام صادق علیه‌السلام عرض كرد: یابن رسول الله بهترین اعمال در این ماه چیست؟ فرمود: تصدق و استغفار؛ هر كه تصدق كند در ماه شعبان حق تعالى آن را تربیت كند. همچنان كه یكى از شما شتر بچه‌اش را تربیت مى‌كند تا آن كه در روز قیامت برسد به صاحبش در حالتى كه به قدر كوه اُحُد شده باشد.
  • پنجم: در هر پنجشنبه این ماه دو ركعت نماز كند، در هر ركعت بعد از حمد صد مرتبه توحید و بعد از سلام صد بار صلوات بفرستد تا حق تعالى برآورد هر حاجتى كه دارد از امر دین و دنیاى خود و روزه‌اش نیز فضیلت دارد.
  • ششم: گرفتن روزه؛ پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله فرمود: «شعبان ماه من است و ماه رمضان ماه خدا. هر کس یک روز از ماه من را روزه بگیرد، من در قیامت شفیع او خواهم بود». هنگامی که ماه شعبان فرا می‌رسید امام سجاد علیه‌السلام اصحاب خود را فرامی‌‌خواند و درباره فضیلت این ماه سخن می‌گفت و می‌‌فرمود: «هر کس برای محبت پیامبر و تقرب به خداوند، ماه شعبان را روزه بدارد، خداوند او را در روز قیامت مشمول کرامت خود می‌‌گرداند و بهشت را برای او لازم می‌شمارد». از امام صادق علیه‌السلام منقول است كه از آن جناب سؤال كردند از فضیلت روزه رجب؛ فرمود: چرا غافلید از روزه شعبان؟ راوى عرض كرد: یابن رسول الله چه ثواب دارد كسى كه یك روز از شعبان را روزه بدارد؟ فرمود: به خدا قسم بهشت ثواب اوست.
  • هفتم: در این ماه صلوات بسیار فرستد.

پیوندها

منابع برای مطالعه بیشتر