منتهى الآمال (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
(تغییرمسیر از منتهى الآمال)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
منتهى الآمال.jpg
نویسنده شیخ عباس قمی
موضوع سرگذشتنامه چهارده معصوم
زبان فارسی
تعداد جلد 1

منتهى الآمال

کتاب گرانقدر «منتهى الآمال» در معرفی اهل بیت علیهم السلام، تألیف حاج شیخ عباس قمی (م، ۱۳۵۹ ه‍ـ.ق) از عالمان بزرگ شیعه است.

معرفی اجمالی کتاب

این کتاب به زبان فارسی و درباره تاریخ چهارده معصوم علیهم السلام از مشهورترین کتاب ها می باشد که مورد استفاده عموم بوده و در بین مردم و علماء از جایگاه والائی برخوردار است. مؤلف در این کتاب به هر معصوم فصلی را اختصاص داده و به تفصیل بحث می کند.

در زندگی پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم به ذکر معجزات، ایام جوانی، اوصاف و فضائل و وقایع بعد از پیامبری و هجرت آن حضرت به ترتیب سال هجری به حوادث هر سال اشاره می کند. ذکر دقیق اولاد، احوال، نحوه شهادت و زندگانی ائمه علیهم السلام و حوادث دوران هر امام علیه السلام، از امتیازات این کتاب می باشد.

کتاب یاد شده دو جلد بوده و در جلد اول از پیامبر شروع و تا زندگی امام حسین علیه السلام بحث می کند. در دوره امام حسین علیه السلام واقعه عاشورا را به طور دقیق با ذکر شهدای کربلا بحث می نماید و در جلد دوم به ذکر احوال سایر معصومان می پردازد.

وضعیت نشر

این کتاب به جهت شهرتی که در بین مردم دارد، چاپهای متعدد دارد. یکی از چاپها در سال ۱۴۱۲ ه‍ـ.ق، در دو جلد به زبان فارسی از انتشارات هجرت منتشر شده است. همچنین این کتاب به زبان عربی و اردو نیز ترجمه شده و به وسیله ناصر باقری بیدهندی تحقیق و توسط انتشارات دلیل ما به چاپ رسیده است. نیز به وسیله آقای رضا استادی تلخیص و در چند جلد رقعی به چاپ رسیده است. به وسیله آقای امیر مراد حاصل نیز بازنویسی، ساده نویسی و نقاشی شده است.

متن کتاب

منتهى الآمال