سیدالشهداء

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

سید الشهداء یکی از القاب امام حسین علیه‌السلام است.

قبل از شهادت حضرت ابی عبدالله علیه‌السلام لقب سیدالشهدا به حضرت حمزه، عموی پیامبر اسلام، اختصاص داشت که در جنگ احد به شهادت رسیده و رشادت‌های او در دفاع از پیامبر و حریم اسلام زبانزد همگان بود. ولی بعد از شهادت امام حسین علیه‌السلام در بسیاری از روایات لقب سیدالشهدا برای او بکار رفته است.

لقب سیدالشهداء برای امام حسین علیه‌السلام را بسیاری از ائمه علیهم‌السلام از جمله امام سجاد علیه‌السلام، امام باقر علیه‌السلام، امام صادق علیه‌السلام بکار برده‌اند

امام صادق علیه السلام به‌ «ام سعيد احمسيه‌» كه ‌مركبى كرايه كرده بود تا در مدينه سر قبور شهدا برود، فرمود: آيا به تو خبر دهم كه سرور شهيدان (سيدالشهدا) كيست؟ گفت: آرى. فرمود: حسين بن على است. پرسيد: او سيدالشهداست؟ فرمود: آرى...[۱]

و نیز زینب کبری و میثم تمار از این لقب برای اشاره به امام حسین علیه‌السلام استفاده کرده‌اند. به نظر می‌رسد که لقب سیدالشهدا برای حضرت حمزه به معنی این است که او سید و سرور شهدای زمان خودش بوده است تا زمان شهادت امام حسین علیه‌السلام؛ و از آن پس امام حسین علیه‌السلام سید و سرور شهدای همه زمان‌ها بوده و هست.

چنانچه سیدة النساء هم به حضرت مریم سلام الله علیها گفته می‌شود و هم به حضرت زهرا سلام الله علیها. اما حضرت مریم بانوی زنان زمان خودش بوده و حضرت زهرا سلام الله علیها «سیده نساء العالمین» یعنی بانوی بزرگ همه عالم است.

پانویس

  1. جواد محدثی، فرهنگ عاشورا، نشر معروف به نقل از بحارالانوار، ج 98، ص 36.

منابع

  • جواد محدثی، فرهنگ عاشورا، نشر معروف
  • بحارالانوار، ج 43، ص 37.
  • مناقب ابن شهر آشوب.
11.jpg
واقعه عاشورا
امام حسین علیه السلام
کاروان حسینی قبل از واقعه
واقعه
کاروان حسینی پس از واقعه
بازتاب واقعه
مجموعه صوتی و تصویری