الخرائج والجرائح (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
نسخهٔ تاریخ ‏۲۲ آوریل ۲۰۲۰، ساعت ۰۶:۱۹ توسط Zamani (بحث | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
الخرائج و الجرائح .jpg
نویسنده قطب الدین راوندی
موضوع معجزات چهارده معصوم
زبان عربی
تعداد جلد 3
تحقیق موسسة الامام المهدی علیه السلام

الخرائج والجرائح

الخرائج و الجرائح تأليف قطب‌الدين راوندى، سعيد بن هبةالله، متوفاى 573ق و در موضوع معجزات پيامبر و ائمه(ع) است.

مؤلّف

شيخ قطب‌الدين، ابوالحسن يا ابوالحسين، سعيد بن عبدالله بن حسين بن هبةالله بن حسن راوندى كاشانى، عالم بزرگ، محدث، مفسر، متكلم، فقيه، فيلسوف و تاريخ دان بزرگ شيعه در قرن ششم هجرى است. او در راوند كاشان به دنيا آمد. از اساتید او می توان شيخ ابوعلى فضل بن حسن طبرسى،عمادالدين محمد بن ابى القاسم طبرى و شيخ ابوجعفر حلبى را نام برد.آثار قطب‌الدين به بيش از 60 جلد مى‌رسد كه در علوم گوناگون و معارف اسلامى نگاشته شده و از آن جمله‌اند: فقه القرآن، شرح آيات الأحكام، إحكام الأحكام. قطب راوندى در سال 573 هجرى در شهر قم ديده از جهان فرو بست و اكنون قبر ایشان در صحن بزرگ حرم حضرت معصومه عليهاالسلام قرار دارد.

معرفی اجمالی كتاب

كتاب حاضر در معجزات ائمه اطهار علیهم‌السلام و پیامبر صلی الله علیه و آله عقائد و فضائل ائمه علیهم‌السلام می‌باشد. علت نامگذاری كتاب مؤلف چنین بیان می‌كند معجزاتی كه بدست ائمه علیهم‌السلام انجام شده است، صحت ادعاهای آن‌ها را تأیید می‌كند و نشان از صحت ادعاهای آن‌ها دارد.

این كتاب از بزرگترین و بهترین كتاب‌هایی است كه شامل هفت كتاب پیرامون معجزات پیامبر و ائمه علیهم‌السلام می‌باشد. مؤلف انواع معجزات را آورده و به یك نوع اكتفا نكرده است. كتاب حاضر شامل یك مقدمه كه توضیحاتی پیرامون معجزه و انگیزه وجودی آن می‌باشد و پانزده باب كه سیزده باب در معجزات پیامبر و ائمه اثنی عشر، یك باب به دلائل صحت ادعای نبوت پیامبر و امامت ائمه علیهم‌السلام و باب دیگر شامل دلائل قرآنی بر امامت دوازده امام علیهم‌السلام می‌باشد.

در آخر كتاب ملحقاتی در خصوص نوادر معجزات كه فقط روایی است و مقایسه بین معجزات پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم با اوصیاء خود و معجزات انبیاء قبل از پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله آورده شده است.

از ملحقات دیگر كتاب، كتاب ام‌المعجزات و جواب به شبهات مختلف در مورد قرآن و كتاب الفرق بین الحیل والمعجزات، كه راه تشخیص معجزه و شعبده‌بازی و غیره را بیان كرده است، می‌باشد.

كتاب الخرائج والجرائح در بحث معجزه، یكی از بهترین و جامع‌ترین كتاب‌های موجود می‌باشد. كتاب علمی، روایی و تحلیلی كه می‌تواند جوابگوی پژوهشگران و محققان باشد.

وضعیت نشر

این كتاب در سه جلد به زبان عربی از طرف مؤسسه امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف قم در سال 1409 هـ.ق، به چاپ رسیده است.

منابع

حافظ فرزانه/ مرکز مطالعات و پژوهش‌هاي فرهنگي حوزه علميه، سایت اندیشه قم

متن کتاب الخرائج و الحرائج