کتاب العروس (کتاب)

از دانشنامه‌ی اسلامی
نسخهٔ تاریخ ‏۳۰ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۰۷:۱۶ توسط مهدی موسوی (بحث | مشارکت‌ها) (ویرایش)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
جامع الاحادیث النبویه.jpg
نویسنده جعفر بن احمد قمى
موضوع احادیث شیعه
زبان عربی
تعداد جلد 1
مصحح محمد حسینی نیشابوری

مقاله‌ی مربوط به این عنوان از دانشنامه هنوز نوشته نشده است.

Icon article.jpg
محتوای فعلی "مقاله‌ یک نشریه" متناسب با این عنوان است.

(احتمالا تصرف اندکی صورت گرفته است)


این اثر در مجموعه "جامع ‌الأحادیث النبویة و پنج رساله دیگر" مصنف (ابومحمد جعفر بن احمد بن على قمى) به عنوان "کتاب العروس" منتشر شده است. کتاب العروس، شامل ۲۳ صفحه و ۴۲ باب، در فضائل و اعمال روز جمعه فراهم شده است.

مصنف، در آغاز این رساله مى نویسد: «خدا عمرت دهد! پرسیدى آیا روز جمعه عبادتى ـ به جز برنامه سایر روزها ـ دارد؟ خدا خوبى ها را به تو تعلیم نماید! بدان که خدا جمعه را ویژگی هاى فراوانى داده و برترى اش را بر سایر روزها به عبادت قرار داده است و آن را همانند عروس پا به حجله، آراسته است. من شمه اى را یادآور مى شوم تا تذکرى باشد براى عبادتش و معرفى براى فضیلتش و بدین سبب نام عروس بر آن نهادم که از حضرت امام صادق علیه السلام براى ما روایت شده: قیامت که فرارسد، خدا روزها را به صورت هایى برمى انگیزاند که مردم آن ها را مى شناسند؛ آن گاه جمعه را پیشاپیش آن ها مبعوث مى کند، بسان عروسى باجمال و کمال که راهى خانه شوهرى دیندار و ثروتمند است».

و نیز حضرت فرمود: «جمعه بر دروازه بهشت مى ایستد و روزها پشت سرش؛ تنها براى کسى شهادت مى دهد و شفاعت مى کند که بر محمد و آلش صلوات فرستد». پرسیدند: چقدرش زیاد به حساب مى آید و چه وقتش برتر است؟ فرمود: «صدبار و بهتر است پس از نماز عصر باشد». راوى پرسید: چگونه انجام دهم؟ حضرت فرمود: «بگو: اللهم صل على محمد و آل محمد و عجل فرجهم».

مرحوم محدث قمى درباره این کتاب مى گوید: ...کتاب شریفى است. خودم آن را استنساخ کردم و مى خواهم مطالب آن را در کتابم «صحائف النور فی عمل الأیام والأسابیع والشهور» بیاورم.

از این که مصنف، ذیل «باب الساعة التی یستجاب فیها الدعاء یوم الجمعة» یادآور مى شود: «همین اخبار را در فضل الجمعة آورده ام»، بدست مى آید که کتاب دیگرى نیز درباره جمعه داشته است و روشن نیست روزگار چه بر سر آن آورده است.

در این کتاب آمده است: از امام صادق علیه السلام روایت است: هر کس شب جمعه براى ده نفر از برادرانش که مرده اند دعا کند، خداوند بهشت را براى او مقرر مى دارد. و فرمود: صدقه در شب و روز جمعه برابر است. و فرمود: شب جمعه نیز در فضیلت، با روز جمعه برابر است.

منابع

  • علی مختاری، بخشی از مقاله "نقد و بررسی جامع الاحادیث به همراه پنج رساله دیگر"، علوم حدیث/ شماره ۲، زمستان ۱۳۷۵.