ولادت امام سجاد علیه السلام

از دانشنامه‌ی اسلامی
پرش به ناوبری پرش به جستجو

تقویم هجری قمری

روز واقعه:5 شعبان
سال ۳۸ هجری

امام سجاد علیه السلام، فرزند امام حسین علیه السلام و چهارمین امام شیعیان، بنا به قول مشهور نزد شیعه، در روز پنجم شعبان سال ۳۸ قمری ولادت یافت.

زمان و مکان ولادت امام سجاد

مورخان و سیره‌نگاران درباره تاریخ ولادت امام علی بن الحسین (علیه السلام) اختلاف نظر دارند. برخی از آنان پنجم شعبان، برخی هفتم و برخی نهم این ماه و برخی نیمه جمادی الاول را روز ولادت آن حضرت دانسته‌اند. شیخ مفید در مسارالشیعه، نیمه جمادی الاولی را میلاد آن حضرت دانسته و بدین جهت آن را بزرگ و تعظیم شمرده و درباره آن می گوید: «و هو یوم شریف، یستجب فیه الصیام والتطوع بالخیرات».

همچنین برخی از مورخان، سال ۳۸ و برخی سال ۳۶ و برخی دیگر سال ۳۷ قمری را سال تولد آن حضرت ذکر کرده‌اند.[۱] اما معروف و مشهور در میان شیعیان، روز پنجم شعبان سال ۳۸ قمری است.

در مورد مکان تولد حضرت سجاد علیه السلام نیز عموم علمای شیعه، مدینه را مکان تولد ایشان می دانند.[۲] ولی شیخ باقر شریف قرشی، مکان تولد آن حضرت را کوفه می داند و دلیل آن را تولد حضرت سجاد در ایام حکومت جدشان حضرت علی (علیه السلام) عنوان کرده و معتقد است که امام حسین (علیه السلام) در آن زمان به همراه خانواده شان در کوفه زندگی می کرده اند.[۳]

مادر امام سجاد علیه‌السلام

مادر امام سجاد علیه‌السلام، «شهربانو» دختر یزدگرد سوم، امپراتور بزرگ ایران است. برای او نام‌های دیگری چون: شاه زنان، جهان بانو، سلافه، خوله و برّه نیز ذکر گردیده است.

بنا به روایت شیخ مفید، امام علی علیه‌السلام در عصر خلافت خویش، حریث بن جابر حنفی را به حکومت یکی از نواحی شرق عالم اسلام برگمارد و او در زمان حکومت خود دو دختر یزدگرد سوم را به نزد آن حضرت فرستاد. امام علی علیه‌السلام یکی از آن دو -شهربانو- را به فرزندش حسین علیه‌السلام بخشید و از آن بانوی شریف، امام سجاد علیه‌السلام متولد گردید و دیگری را به محمد بن ابی‌بکر واگذاشت و جناب قاسم بن محمد از او متولد شد.[۴] بنابراین امام سجاد و قاسم بن محمد بن ابی‌بکر پسرخاله یکدیگر می‌باشند. گفتنی است که قاسم بن محمد پدر «امّ فروه»، جد مادری امام جعفرصادق علیه‌السلام می‌باشد.

پانویس

  1. مناقب آل ابی‌طالب (ابن شهر آشوب)، ج ۳، ص ۳۱۰؛ وصول الأخبار (بهایی عاملی)، ص ۴۲؛ بحارالأنوار (علامه مجلسی)، ج ۶۴، ص ۱۲؛ منتهی الآمال (شیخ عباس قمی)، ج ۲، ص ۱.
  2. مسند الإمام السجاد(ع)، ج‏۱، ص۵-۸.
  3. تحلیلى از زندگانى امام سجاد علیه السلام ،ج‏۱، ص۵۳.
  4. الارشاد (شیخ مفید)، ص ۴۹۲؛ منتهی الآمال، ج ۲، ص ۳.